Share

به‌گفته معاون وزیر امور خارجه ایران سفری که قرار بود محمدجواد ظریف به عربستان بکند با سخنان تند سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان درباره سوریه، «فشار افکار عمومی» و همچنین مسأله کاهش بهای نفت به‌هم خورد.

محمدجواد ظریف و سعود الفیصل، وزیران خارجه ایران و عربستان

محمدجواد ظریف و سعود الفیصل، وزیران خارجه ایران و عربستان

حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر امور خارجه ایران که با شبکه العالم گفت‌وگو می‌کرد درباره اختلافات ایران و عربستان گفت: «طی چند ماه گذشته در گفت‌وگوهای دیپلماتیک با عربستان شاهد پیشرفت‌هایی بودیم ولی عربستان در برخی مسائل رفتارهایی از خود نشان داده است که خواست جمهوری اسلامی ایران نیست و این‌گونه رفتار‌ها باعث نگرانی در منطقه می‌شود.»

وی گفت پس از دیدار شهریورماه محمدجواد ظریف و سعود الفیصل، وزیران خارجه ایران و عربستان در نیویورک که به‌گفته وی «برای کشورهای منطقه نیز دارای آثار و پیامدهای سازنده‌ای بود»، وزارت خارجه ایران دعوتنامه‌ای کتبی از وزیر خارجه عربستان برای سفر ظریف به ریاض با هدف بررسی مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی دریافت کرد و مقدمات سفر ظریف به عربستان داشت فراهم می‌شد که سخنان «تند و غیرمنتظره» وزیر امور خارجه عربستان مانع آغاز این سفر شد.

امیرعبداللهیان گفت: «اظهارات غیرقابل قبول سعود الفیصل درباره سوریه باعث شد که ما در داخل کشور تحت فشار افکار عمومی قرار بگیریم.»

وزیر امور خارجه عربستان مهرماه سال جاری در اظهارنظری درباره سوریه گفت رژیم سوریه نه تنها در گشودن درهای کشور به روی سربازان خارجی و کشتار مردم آن مقصر است، بلکه سوریه را به لانه‌ای امن برای دهشت‌افکنان تبدیل کرده، و منطقه و جهان را به‌خطر انداخته است.

سعود الفیصل گفت بشار اسد قابل اطمینان نیست و به دلیل عدم مشروعیت نمی‌تواند بخشی از راه حل بحران این کشور باشد.

نخستین بار در تیرماه سال جاری روزنامه «الحیات» خبر آماده‌سازی سفر محمد جواد ظریف به ریاض را منتشر کرد اما به‌نقل از منابع آگاه ایرانی نوشت زمان این سفر مشخص نشده است.

روزنامه بریتانیایی «تایمز» نیز پیش از آن اعلام کرده بود که ایران به‌منظور انجام گفت‌وگوهای سری درباره تشکیل دولت عراق بدون حضور نوری المالکی، نخست‌وزیر وقت این کشور، دو نماینده به عربستان سعودی فرستاده است.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در ریاض خبر منتشره مبنی بر اعزام هیأتی از ایران به عربستان سعودی و مذاکره در مورد مسائل داخلی عراق را رد کرد.

حسین امیرعبداللهیان، در بخش دیگری از سخنان خود در گفت‌وگو با العالم عامل دیگری را که باعث شد دیدار ظریف و الفیصل همچنان به تأخیر بیفتد، کاهش قیمت نفت دانست.

امیر عبداللهیان گفت: «ما اخباری می‌شنویم که برخی کشورهای منطقه از طریق تبانی با کشورهای خارج منطقه در مقطع کنونی این قیمت نفت را ایجاد کرده‌اند و ما از عربستان انتظار داریم که نقش اصلی خود را در مسأله قیمت نفت برای کمک به کشورهای منطقه ایفا کند.»

مقامات ایران کاهش شدید قیمت نفت در جهان را که به اقتصاد این کشور آسیب‌های فراوانی می‌رساند نتیجه توطئه عربستان و آمریکا می‌دانند.

معاون وزیر امور خارجه ایران افزود جمهوری اسلامی در چارچوب اوپک مذاکراتی را با مسئولان عربستانی در دستور کار دارد و در مذاکره با مقامات کشورهای منطقه این پیام را به مسئولان عربستان فرستاده که «باید سیاست درستی را که به نفع منطقه باشد، اتخاذ کنند».

کاهش قیمت نفت و رسیدن آن به ۵۸ دلار برای هر بشکه نفت، ایران را دچار زیان اقتصادی جدی کرده است. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که تا پایان سال ۹۳ این زیان بیش از ۸ میلیارد دلار خواهد بود که نشان‌دهنده افت ۲۵ درصدی درآمدهای نفتی ایران است.

ایران و عربستان را دو رقیب اصلی در میان مسلمانان منطقه می‌دانند. عربستان به تقویت نیروهای بنیادگرای سنی در منطقه و ایران به حمایت از نیروهای شیعه به‌ویژه در عراق، سوریه، لبنان و فلسطین متهم می‌شوند.

Share