ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اسناد محرمانه جنگ هشت ساله ايران و عراق منتشر می‌شود

ايران برای نخستين بار قصد دارد در سال ۱۳۹۴ اسناد محرمانه جنگ هشت ساله با عراق را منتشر کند، اما نه همه آن‌ها را.

مرتضی قربانی، رئيس «سازمان موزه انقلاب و دفاع مقدس» می‌گويد به دستور ستاد کل نيروهای مسلح ايران، طبقه‌بندی محرمانه اسناد هشت سال جنگ ايران و عراق به حال عادی درآمده و سال ۹۴ در اختيار مردم قرار خواهد گرفت.

بزرگ‌ کنید
در جنگ ایران و عراق نزديک به ۱۹۰ هزار ايرانی کشته شدند

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ايرنا)، قربانی در عين حال افزوده که بخشی از اسناد اساسی جنگ همچون دستورات روح‌الله خمینی، رهبر انقلاب ایران، علی خامنه‌ای، رهبر کنونی جمهوری اسلامی، دستورات رياست‌جمهوری و تصميمات شورای عالی دفاع همچنان در طبقه‌بندی محرمانه باقی خواهند ماند.

اين نخستين بار است که ايران اعلام کرده که قصد دارد اسناد محرمانه جنگ را می‌خواهد منتشر کند.

به‌گفته رئيس سازمان موزه انقلاب و دفاع مقدس «حتی اسنادی که مربوط به سازمان حفاظت است نيز از طبقه‌بندی محرمانه خارج شده است تا در اختيار مردم قرار گيرد.»

وی از «همکاری خوب دستگاه‌های مختلف» با موزه خبر داده و افزوده: «با اين حال برخی دستگاه‌ها اسناد را به ما تحويل نمی‌دهند و می‌خواهند آن‌قدر آن‌ها را نگه دارند تا از بين برود.»

بر اساس گزارش رسمی ۱۸ آذر ۱۳۷۰ دبيرکل سازمان ملل به شورای امنيت، عراق به رهبری صدام حسين با تجاوز به ايران جنگ هشت ساله را آغاز کرد. جنگی که در ۳۱ شهريور ۵۹ آغاز شد و در ۲۷ تیر ۶۷ پايان يافت. در اين جنگ نزديک به ۱۹۰ هزار ايرانی کشته شدند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • بیژن سروری

    جنگ یعنی ما تنها راهمان کشتن یکدیگر برای فهم غلطی است که دو دولت نسبت به یکدیگر داشتند بنابراین جنگ برای انسانی که قانون را  برگزید تا خاک را به اسم انسان مانند زمین سند بزند و فقرو و دزد بیافریند و مرز بکشد تا انسانهای درون مرز همچون انسانهاپی که در زندان گرفتارند یکدیگر را بکشند و زندانبانان بگویند نفهمیدو این بیشعوری حاکمین است که فهم جامعه را به لجن بی شعوری میرساند تا همسطح شویم

  • بهنام

    اسناد مزدوری خمینی ملعون از طرف انگلیس و آمریکا و خیانتهای خمینی و خامنه ای دست نشانده غرب ، چه زمانی منتشر میشود ؟