ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

«برداشت ۱/۲ میلیارد دلاری دولت از بانک مرکزی»

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس می‌گوید دولت یازدهم علاوه بر ۴/۱میلیارد دلار سال گذشته، ۱/۲میلیارد دلار دیگر با مصوبه ستاد تدابیر ویژه از بانک مرکزی دریافت کرده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس می‌گوید دولت یازدهم علاوه بر ۴/۱ میلیارد دلار سال گذشته، ۱/۲ میلیارد دلار دیگر نیز با مصوبه ستاد تدابیر ویژه از بانک مرکزی دریافت کرده است.

ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران در جلسه‌ای با کمیسیون برنامه و بودجه مجلس‌، برداشت ۱/۲ میلیارد دلار از این بانک توسط دولت را بابت درآمدهای نفتی وصول نشده تایید کرده است.

موسی‌الرضا ثروتی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه، با اعلام این خبر به خبرگزاری «تسنیم» گفته است این مبلغ بر اساس مصوبه ستاد تدابیر ویژه دولت یازدهم و به ازای درآمدهایی دریافت شده‌اند که ارز آن‌ها هنوز به دست بانک مرکزی نرسیده‌اند.

ثروتی گفته که دیوان محاسبات، گزارش این برداشت را به علی لاریجانی داده بود و او نیز موضوع را به کمیسیون یاد شده ارجاع کرد: « ستاد تدابیر ویژه با این توجیه چنین مصوبه‌ای را صادر کرده بود که چون آوردن ارز به داخل کشور مشکل بود، به جای اینکه ارز در داخل کشور در اختیار بانک مرکزی قرار گیرد، معادل ریالی آن به دولت پرداخت شود و آن ارزها در خارج کشور در اختیار این بانک باشد.»

خبرگزاری «تسنیم» از قول ثروتی نوشته است که طبق مصوبه ستاد تدابیر ویژه، بانک مرکزی درخصوص نحوه استفاده از ارزهای نفتی خارج کشور، اختیار دارد و می‌تواند آن ارزها را در قالب واردات کالا به کار گیرد. «تسنیم» می‌نویسد: «به این ترتیب با احتساب برداشت ۴/۱ میلیارد دلاری سال گذشته، دولت یازدهم عملا ۵/۳ میلیارد دلار از بانک مرکزی گرفته است.»

به گفته موسی‌الرضا ثروتی، در جلسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، قرار بر این شده که بانک مرکزی اطلاعات لازم در باره خبر خروج ۲۲ میلیارد دلار ارز در زمان دولت دهم را نیز جمع‌آوری و ارائه کند.

اکبر کمیجانی، قائم مقام بانک مرکزی در هفتم بهمن، مداخله این بانک در بازار ارز در سال‌های ۹۰ و ۹۱ و مستندات خروج ۲۲ میلیارد دلار ارز در دولت گذشته را تایید کرده بود. به گفته او، در دولت قبل و در یک دوره ۱۷ ماهه، ۲۲ میلیارد دلار ارز دولتی از کشور خارج و خلاف قوانین، در صرافی‌های ترکیه و دوبی فروخته شده است.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.