ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اعتراض دو مرجع تقلید شیعه به انتشار یک آلبوم موسیقی

حسین نوری همدانی و ناصر مکارم شیرازی، به نحوه فعالیت وزارت فرهنگ و ارشاد ایران به خصوص در حوزه موسیقی اعتراض کرده‌اند و خواستار تغییر رویکرد این وزارت‌خانه شده‌اند.

دو نفر از مراجع تقلید شیعه مقیم قم، به انتشار یک آلبوم موسیقی اعتراض کرده‌اند و از وزارت ارشاد ایران خواسته‌اند تا مردم را ناراضی نکنند، چون مردم انقلابی هستند و نارضایتی آن‌ها نتیجه خوبی برای کشور ندارد.

مراسم رونمایی از آلبوم «تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم» در فروشگاه نشر چشمه

سایت تابناک، نزدیک به اصولگرایان، گزارش کرده است که حسین نوری همدانی و ناصر مکارم شیرازی، صبح روز چهارشنبه، ۱۵ بهمن‌ماه، در جلسه درس خارج فقه خود، به نحوه فعالیت وزارت فرهنگ و ارشاد ایران به خصوص در حوزه موسیقی، اعتراض کرده‌اند و خواستار تغییر رویکرد این وزارت‌خانه شده‌اند.

آنان گفته‌اند که «باید امروز از بروز این موارد جلوگیری کنیم تا در آینده مشکلی در زمینه‌های دیگر به وجود نیاید.»

مشخص نیست که نحوه این جلوگیری قرار است چگونه باشد، اما در موارد مشابه معمولاً راهپیمایی‌هایی توسط گروه‌های تندرو سازماندهی شده است که در نهایت عقب‌نشینی دولت را به همراه داشته است.

در یکی از آخرین موارد مشابه که در حوزه سینما و در زمان دولت دهم رخ داد، انصار حزب‌الله تهران در بیانیه‌ای از مردم دعوت کردند در اعتراض به نمایش فیلم «زندگی خصوصی»، ساخته حسین فرحبخش و فیلم «گشت ارشاد»، ساخته سعید سهیلی، در برابر وزارت ارشاد تجمع کنند. در نهایت هر دوی این فیلم‌ها توقیف شدند.

اعتراض‌ها در حوزه موسیقی اما معمولاً شدیدتر و جدی‌تر هستند چرا که بنا بر فتوای بسیاری از مراجع شیعه، گوش کردن به برخی انواع موسیقی یا به طور عمومی گوش کردن به موسیقی حرام است. آواز خواندن زنان نیز این ممنوعیت را تشدید می‌کند.

اعتراض‌های این دو مرجع تقلید به انتشار آلبومی است با عنوان «تو را‌ ای کهن بوم و بر دوست دارم.»

این آلبوم به آهنگسازی پیمان خازنی با صدای محسن کرامتی و نوشین طافی از روز سه‌شنبه هفتم بهمن‌ماه، توسط نشر چشمه روانه بازار شده است.

نوری همدانی درباره این آلبوم که احتمالاً آن را نشنیده، گفته است: «از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به زن اجازه داده شده که به آوازه‌خوانی در بین مردم بپردازد. حرف و صحبت متعارف زنان با رعایت موازین اسلامی اشکالی ندارد، ولی آوازه‌خوانی با هیچ وسیله‌ای نمی‌تواند معمول شود و جلوی آن را می‌گیریم.»

او اضافه کرده که «خواندن زن و موسیقی زن در برابر مردان بر اساس قرآن کریم حرام است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حق ندارد چنین کاری کند و مردم ساکت نمی‌مانند.»

ناصر مکارم‌ شیرازی هم گفته است که اخیراً دیده می‌شود وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارزش‌های انقلاب را زیر پا می‌گذارد و شکایت پشت شکایت از این وزارت‌خانه مطرح می‌شود.

اعتراض به انتشار این آلبوم موسیقی از زمان رونمایی و ورود آن به بازار آغاز شده است و حالا با پر‌دامنه شدن این اعتراض‌ها، این دو مرجع تقلید هم به آن واکنش نشان داده‌اند.

جمع‌آوری می‌کنیم

به نظر می‌رسد واکنش حسین نوری همدانی و ناصر مکارم شیرازی به آلبوم موسیقی «تو را‌ ای کهن بوم و بر دوست دارم»، می‌تواند پایان کار عرضه رسمی و قانونی این آلبوم باشد چرا که سخنگوی وزارت ارشاد اعلام کرده است قرار شده مسئولان مربوط آلبوم عرضه شده به بازار را بررسی کنند و «اگر با مجوز صادر شده انطباق نداشت، حتماً آن را جمع‌آوری کنند.»

حسین نوش‌آبادی گفته است که مجوز صادر شده برای تک‌خوانی خانم نیست بلکه برای هم‌خوانی است.

او از بررسی محتوا، شعر و موسیقی این آلبوم پیش از صدور مجوز آن خبر داده و گفته است: «اگر آلبومی با محتوای تک خوانی در بازار عرضه شده، مجوزی از سوی ارشاد دریافت نکرده است و بدون اجازه در حال انتشار است که با آن برخورد می‌شود.»

هم‌خوانی خوانندگان زن با مردان در صورتی که صدای آنان زیر صدای آقایان باشد، اغلب بلا‌اشکال تشخیص داده می‌شود.

با وجود اعمال سانسور در روند تولید آثار هنری در ایران، همچنان میزان و سطح این ممیزی مورد تأیید بسیاری از مراجع و گروه‌های مذهبی تندرو نیست و محصولات فرهنگی و هنری تولید شده در ایران، هر از گاهی صدای این عده را در می‌آورد.

با آغاز اعتراض‌ها به تولید و عرضه آلبوم «تو را‌ ای کهن بوم و بر دوست دارم» و پیش از اعتراض نوری همدانی و مکارم شیرازی به انتشار این آلبوم، دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت ارشاد، در واکنش اعتراض‌ها، جوابیه‌ای صادر کرده بود.

در این جوابیه آمده است که این اثر در قالب موسیقی سنتی، با اشعار و موسیقی وزین بوده که در شوراهای شعر و موسیقی مورد تأیید قرار گرفته است و بر اساس ضوابط موجود، هیچ‌گونه منع قانونی برای صدور مجوز آثاری که هم‌خوانی زن ومرد دارند، وجود ندارد.

دفتر موسیقی وزارت ارشاد تأکید کرده که «اثر مذکور به دفعات در واحد تطبیق بررسی شده و بر اساس مستندات موجود در پرونده، پس از اصلاحات مورد نظر این دفتر، نمونه نهایی با رعایت کلیه ضوابط و مقررات، به درستی و صحت اجازه انتشار دریافت کرده است.»

باید دید که با وجود رسیدن دامنه اعتراض‌ها به قم و واکنش نشان دادن دو مرجع تقلید به این آلبوم موسیقی، آیا مسئولان صادر کننده مجوز هم‌چنان پای امضای خود خواهند ایستاد یا نه.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • کوروش

  تقصیر مردم نادانه،تا وقتی پول مفت بدی به یکعده راحت طلب بیکار بیعار شهوتران بیسواد شکم پرست عقب افتاده ذهنی و روانی که حداکثر فعالیتشون خوردن و خوابیدن و صیغه کردن زنان و دختران همین مردم بدبخت خرافاتیه و صدور چند تا باصطلاح فتوی برای لواط و زنا و همبستر شدن با کودکان و نحوه دستشویی رفتن و تمیز کردن آلت تناسلی وهزارموضوع مزخرف شخصی دیگه، نتیجه میشه دخالت در زندگی مردم، رفع آسایش و رفاه از مردم، فقر و بیچارگی در جامعه، فساد و اعتیاد دختران و جوانان و هزار بدبختی دیگه. باز هم پول مفت بریزید تو قلکهای حوزه علمیه 15000 امامزاده، چاه های جمکران و سهم امام و پول بدید به این مداهان فاسد تا روزی 2-3 ساعات قدم رنجه کنند از خونه هاشون تو شمال تهرون بیاند مجلس شما مردم احمق را باصطلاح معنوی کنند و ذکر مصیبت بخونند و شما تو سر و مغزتون بزنید و اونها پول مفت بگیرند و براتون دستشویی برند. اگر هم بفهمید با زن و دخترتون ارتباط داشتند باید خفه بشید و تازه بهش افتخار کنید.کشور وقتی درست میشه که رفتن به مساجد و مراسمهای باصطلاح مذهبی توسط مردم تحریم بشه و پول مفت به این فاسدان ریاکار داده نشه. خرافات را دور بریزید و با اتحاد ریشه کثیف این ریاکاران دین فروش را بکنید و نابودشون کنید

 • Majid

  مرجع تقلید شیعه = میمون طلب و مخرب دین!

 • rozbeh

  بر و بابا تو هم معلوم نیست از کدوم مردم صحبت میکنی بهتر بود میگفتی ارازل و اوباش مزدور لباس شخصی. مردم راستش رو بخواهی می خوان از شر شما موجودات عهد دقیانوس راحت بشن.

 • دهوند

  این انقلاب هزینه ها و مصیبت های بزرگی برای مردم داشت ولی این نتیجه را هم داشت که این فرومایگان شناخته بشوند. اینهمه جنایتهای حکومتی که سر به آسمان زده، از جمله غارت صدها میلیارد دلاری سرمایه های کشور ، این همه بیکاری، گسترش فقر و فحشا و قاچاق و انواع فساد تا بالاترین رده حکومتی ، این همه تقلب در مدرک سازی دکتری و .... ، تجاوز به جوانان در زندانهای حکومت، این همه بی عدالتی در برخورد با مردم از هر صنف ، زندانی کردن و سرکوب و شکنجه و کشتار مردم بیگناه ، و ...... ، این روزها زنده سوزاندن یک جوان بدست حکومت اسلامی عراق و شام و .... هزار و یک جور فساد ، این مراجع صدایشان در نمی آید ولی بند کرده اند به موسیقی و موی زنان. دراین باره فوری صدایشان در می اید!آآیا فساد همینها است! آن دیگر جنایتها و غارتها و حق کشی ها و .... فساد نیست! ببینید اینها چه موجوداتی هستند! وقاحتشان اندازه ندارد

 • دهوند

  به خدا اینها جز به منافع خود و صنفشان به هیچ چیز دیگر ٰ نه به خدا و حتی نه پیغمبر و اسلام اهمیتی نمیدهند. هر حرکت و سرو صدای اینها تنها برای حفظ موقعیت و منافع خودشان است. اگر کسی دراین سی و پنج سال اینها را نشناخت و این واقعیتها ی تلخ را نفهمید دیگر امیدی به او نیست

 • شهرام

  این دو نفر به جای اعتراض به هم خوانی یک زن و یک مرد که اهمیتی نداره باید به افکار اخوندی خودشان اعتراض می کردند که نتیجه این افکار فقر روز افزون مردم ایران است ونتیجه این فقر قاچاق دختران و زنان ایرانی به امارات مالزی کراچی پاکستان و جاهای دیگر است زمان شاه وارد کننده زن و دختر از کشورهای کره فیلیپین تایلند وعده کمی هم از فلسطین بودیم در حال حاضر به برکت افکار بسیط گرا ی اخوندها که شامل کمک به تمام کشورهای مسلمان میشود که اتفاقا 90%انان ایرانیان را به عنوان مسلمان قبول ندارند(در جریان زلزله پاکستان که 3یا 4 سال پیش اتفاق افتاد خامنه ای 200میلیون دلار به پاکستان کمک کرد) به صادر کننده دختر به کشورهای دیگر تبدیل شده ایم

 • دهوند

  این روزها حدود صدزن در یکی از هتلها در مالزی به تن فروشی مشغول بودند و دستگیر شدند. از اینها 54 نفر ایرانی هستند! ازاین گزارشها فراوان است. قاچاق زن و دختر به امارات ، پاکستان ، مالزی و جاهای دیگر. صدا از اینها در نمی آید . از اینهمه فقر و فحشا و قاچاق و بیکاری و فساد فراوان تا بالاترین سطح حکومتی و .... غارت ثروت مردم گرسنه ، کسی از مراجع عظام (!) اعتراض نمیکند و تازه همیشه پشتیبان هم هستند و مردم را تشویق به پشتیبانی هم میکنند. ولی تکخوانی زنها و بیرون بودن چند تار موی زنان و بازی کردن یک هنر پیشه در نقش عباس بن علی و مانند اینها آنها را بر آشفته میکند ! سالانه میلیاردها تومان پول این مردم گرسنه را خامنه ای به این ها میدهد برای همین رفتارها. به خدا اینها چون خود خامنه ای جز به منافع و موقعیت خود به هیچ چیز اهمیت نمیدهند. به خدا اسلام هم برای اینها وسیله حفظ این موقعیت و ثروت است. اگر خود پیامبر اسلام بیاید به اینها اشکال کند او را تکفیر میکنند. عده ای عوام نادان پیرو اینها هستند و عده ای بد بخت وسیله سرکوب مردم خود برای حفظ این فرومایه ها !

 • وزیر ارشاد درباره تک‌خوانی زنان: رسانه‌ها خبرهای دروغ منتشر می‌کنند | کمیته دفاع از حقوق هنر و هنرمندان

  […] بیشتر بخوانید: اعتراض دو مرجع تقلید شیعه به انتشار یک آلبوم موسیقی […]