Share

بمب‌گذاری‌های روزمره در بغداد ادامه دارند اما به تصمیم نخست وزیر عراق، مقررات منع عبور و مرور شبانه در پایتخت ملغی می‌شوند. این دستور از از شنبه ۷ فوریه به جریان می‌افتد.

Baghdad

پایتخت عراق یک گام به سوی زندگی عادی بر می‌دارد. مقررات منع عبور و مرور شبانه در بغداد که از چند سال قبل در جریان بود، به دستور نخست وزیر عراق برداشته می‌شود. بنا بر اعلام تلویزیون دولتی عراق، از روز شنبه ۷ فوریه، ساکنان پایتخت می‌توانند شب‌ها نیز از خانه‌های خود بیرون بیایند.

حیدر عبادی این تصمیم را پس از ملاقات با فرماندهان انتظامی و امنیتی و کسب اطمینان از ضریب ایمنی بغداد اتخاذ کرده است. طبق دستور او، بیشتر خیابان‌ها و مسیرهایی که تاکنون مسدود بودند، گشوده خواهند شد و پست‌های بازرسی آنها برچیده می‌شود. نرده‌کشی‌ها و موانع امنیتی نیز از میان می‌روند.

با لغو مقررات منع عبور و مرور شبانه، تدبیری چند ساله به پایان می‌رسد که هدف آن کاهش خشونت در پایتخت عراق بود. این مقررات پس از گسترش سوءقصدهای خونبار از سال ۲۰۰۴ به بعد در بغداد به اجرا در آمدند.

پیش از آن، بغداد زندگی شبانه پر جنب و جوشی داشت. در آغاز ساکنان شهر اجازه نداشتند از نیمه شب تا ۵ صبح از خانه بیرون بیایند. سپس این میزان به دو ساعت در شب کاهش یافت.

پس از ورود شبه‌نظامیان داعش به عراق و تصرف بخش‌های گسترده‌ای از غرب و شمال این کشور به دست نیروهای «دولت اسلامی»، تلاش ارتش عراق در حفظ موقعیت پایتخت است. هم اینک تهدید بزرگی از سوی جهادگرایان متوجه بغداد نیست اما این شهر همه روزه با بمب‌گذاری و انفجار روبروست. مسئولیت این انفجارها را هم همیشه داعش بر عهده می‌گیرد.

سازمان ملل به تازگی در گزارشی اعلام کرد که در ماه ژانویه ۲۰۱۵، دست‌کم هزار و ۳۷۵ نفر در خونریزی‌های عراق کشته شده‌اند. از این میان، دست‌کم ۷۹۰ نفر غیرنظامی بوده‌اند. در این گزارش قید شده که بیشتر این آمار مربوط به بغداد است و شامل پیکارجویان نیز نمی‌شود.

در آمار دیگری که مقامات دولت عراق در اول ژانویه منتشر کردند، شمار قربانیان منازعات قومی و عملیات تروریستی در سال ۲۰۱۴ در این کشور ۱۵۰۰۰ نفر عنوان شد.

Share