ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

هشدار ظریف به غرب: شکست مذاکرات روحانی را به خطر می‌اندازد

رویترز به نقل از مقام‌های غربی گزارش داد که اين حرکت از سوی ظريف می‌تواند حرکتی صرفاً استراتژيک برای متقاعدکردن آنها به واگذاری امتيازات بيشتر باشد.

خبرگزاری «رويترز» در گزارشی اختصاصی نوشت محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه ايران، به جان کری، همتای آمريکايی خود هشدار داده است که شکست مذاکرات هسته‌ای آغازگر «پايان سياسی» حسن روحانی خواهد بود.

پیشتر گزارشی درباره هشدارهای ظریف به مذاکره‌کنندگان غربی درباره موقعیت روحانی پس از مذاکرات منتشر نشده بود

رویترز به نقل از سه مقام ارشد ايرانی اعلام کرده‌ است که ظريف در طی هفته‌های اخير بارها به جان کری و ديگر همتايان غربی‌اش درباره تبعات سياسی شکست مذاکرات هسته‌ای برای حسن روحانی، رئيس‌جمهوری ايران هشدار داده‌ است.

پيش‌تر، گزارشی درباره هشدارهای وزير امور خارجه ايران به مذاکره‌کنندگان غربی منتشر نشده بود.

مقام‌های غربی اعلام کرده‌اند که اين حرکت از سوی ظريف به نظر آنها می‌تواند حرکتی صرفاً استراتژيک برای متقاعدکردن آنها به واگذاری امتيازات بيشتر باشد. با اين حال، اين مقام‌ها نیز اعلام کرده‌اند که شکست مذاکرات هسته‌ای می‌تواند اثر مخرب بسيار زيادی بر وضعيت سياسی روحانی بگذارد.

هشدارها درباره قدرت‌گرفتن دوباره افراطيون محافظه‌کار در صورت شکست مذاکرات در حالی مطرح شده‌اند که ضرب‌الاجل رسيدن به توافقی سياسی ماه مارس سال جاری اعلام شده‌است. اين توافق سياسی مقدمه‌ای برای دستيابی به توافق نهايی است که ضرب‌الاجل آن ۳۰ ژوئن خواهد بود.

با اين حال، يک مقام ارشد سياسی ايالات متحده که خواست نامش افشا نشود، در گفت‌و‌گو با رويترز دريافت چنين هشداری را تکذيب کرد و گفت: «ما ارزيابی سياست داخلی ايران را به خود ايرانی‌ها واگذار کرده‌ايم و اين شايعه‌ای که بر سر زبان‌ها افتاده، صحت ندارد.»

اما به ادعای رويترز، سه مقام ايرانی در گفت‌و‌گو با اين خبرگزاری بر اين موضوع اصرار داشته‌اند که ظريف در مذاکرات رسمی خود، به‌خصوص روز جمعه در حاشيه کنفرانس امنيتی مونيخ، اين هشدار را به جان کری داده‌است.

يک مقام ارشد ايرانی که به گفته رويترز دسترسی مستقيمی به محتوای گفت‌و‌گوهای ظريف و کری داشته‌است، تاکيد کرده که «چون روحانی در خط مقدم قرار دارد، بيشترين آسيب را خواهد ديد.»

مقام‌های غربی ديگری نيز به رويترز خبر داده‌اند که هیأت نمايندگی ايران چندين بار دغدغه مشابهی را در روند مذاکرات هسته‌ای مطرح کرده‌است.

این در حالی است که ایرنا به نقل از محمد جواد ظریف این ادعای خبرگزاری رویترز را رد کرد.

واکنش رسانه‌های محافظه‌کار در ايران

خبرگزاری فارس در واکنش به گزارش رويترز، ضمن بازنشر ادعاهای اين گزارش از محمد جواد ظريف خواست تا پاسخ محکمی به اين ادعا بدهد و در عين حال، از او پرسيد: «آيا دست دولت را برای طرف آمريکايی رو کرده‌ايد؟»

فارس در ادامه نوشت: «در صورت صحت ادعای مشکوک رويترز، متاسفانه بايد گفت تيم هسته‌ای ايران دست خود را به‌ طور کامل برای طرف مقابل رو کرده و راه را برای حداکثر امتيازگيری آنها باز کرده است. با چنين ابراز ضعفی ـ که بر اساس آن بقا يا عدم بقای يک دولت به نتيجه مذاکرات گره زده شده ـ طرف مقابل چرا نبايد امتياز بيشتری طلب کند؟»

‌محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران خبر داد که مذاکرات هسته‌ای وارد مسائل فنی شده و تهران و قدرت‌های غربی شنبه ۱۸ بهمن در خصوص میزان غنی‌سازی اورانیوم مذاکره می‌کنند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • faryad

  حمید‌رسایی٬ عضو مجلس از کمک پنج میلیارد تومانی بابک زنجانی به ستاد انتخاباتی حسن روحانی در سال ۱۳۹۲ خبر داد. رسایی : کمک ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومانی محمدرضا رحیمی به ۱۷۰ نامزد انتخابات مجلس هشتم در برابر این کمک هنگفت هیچ است. این عضو مجلس خواستار تعیین تکلیف کمک پنج میلیارد تومانی زنجانی به ستاد انتخاباتی روحانی شده و افزوده بهتر است حامیان روحانی درباره این موضوع نیز توضیح دهند. او اضافه کرده اگر حکم رحیمی آن بود که صادر شد، حکم دریافت کمک پنج میلیاردی از بابک زنجانی چقدر است؟

 • farid

  خوب ۵ + ۱ را گذاشته اند سرکار.  همین روزها کری شغلش را از دست میدهد؟!

 • hasani

  حالا اگر روحانی نباشد مگر فرقی هم میکند؟ دستورات از بیت صادر میشود.

 • حسین اصفهانی

  اقای محمد جواد ظریف اگر که شما واقعا از شکست مذاکرات هراس دارید پس چرا به ا اقای روحانی مشاوره نمدهید که ایشان نیز مانند رهبرشان در چنین مواقعی همان کاری را انجام دهد که رهبر ایشان در مواقع ضروری مدام انجام میدهد. ایشان میتواند مانند اقای خامنه ای کسانی راکه به ر یاست جمهوری ایشان رای داده اند را برای پشتیبانی از مواضع دولتش در قبال مسعله هسته ای به خیابان بیاورند البته کاملا بدون خشو نت. انوقت معلوم میشود که اقای روحانی چقدر به قول و قرار های داده شده پایبند هستند ودر ضمن مخالفین را به بازنگری قانون اساسی دعوت کنند. اعتراض مسالمت امیز در قانون اساسی جمهوری اسلامی درج شده.

 • Majid

  "شکست مذاکرات هسته‌ای آغازگر «پایان سیاسی» حسن روحانی خواهد بود." جواد و دروغ ظریفش که در واقع شکست مذاکرات  آغازگر «پایان سیاسی» علی خامنه ای خواهد بود که شخص ایشان بود که با «نرمش قهرمانانه» خود آغاز پایان خود را آغاز کرد و جواد و تیم او را به خرج جیب ملت به شکار بی نتیجه غاز فرستاد به دفعات که از  این معرکه بازار قهرمانانه خود بلکه غازی نصیبش شود! همونطوری که ۸ سال احمدی نژاد را به بازی گرفت  و در آخر همه نیزه ها را بسوی او نشانه گرفت و خود  را معصوم و بیگناه جلوه داد!