ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

آتنا فرقدانی اعتصاب غذا کرده است

این زندانی سیاسی گفته است تا زمانی که به اوین بازگردانده نشود به اعتصاب غذای خود ادامه خواهد داد، حتی اگر منجر به مرگ او بشود.

آتنا فرقدانی، زندانی سیاسی، فعال حقوق کودکان کار، نقاش و دانشجوی ستاره‌دار که به علت شرایط نامناسب زندان مبتلا به بیماری گوارشی شده است، اعلام کرده که از امروز دست به اعتصاب غذای تر می‌زند.

بزرگ‌ کنید
آتنا فرقدانی

وب‌سایت جنبش راه سبز (جرس)، از اعتصاب غذای آتنا فرقدانی خبر داده و می‌نویسد که او این تصمیم را در تماس تلفنی با خانواده‌اش به آن‌ها اعلام کرده است. آتنا فرقانی گفته که فقط و فقط آب خواهد نوشید و حتی از نوشیدن دیگر مایعات مانند چای نیز خود‌داری خواهد کرد.

دلایلی که این زندانی سیاسی برای اعتصاب غذای خود برشمرده است عبارتند از اعتراض به شرایط غیرانسانی نگه‌داری همه زندانیان زن در زندان قرچک ورامین، از عادی گرفته تا سیاسی، اعتراض به روند انتقال زندانیان سیاسی از جمله انتقال نگار حائری، حکیمه شکری، رؤیا صابری‌نژاد و بسمه جبوری به زندان قرچک ورامین و هم‌چنین اعتراض به انتقال غیرقانونی خود او به این زندان.

فرقدانی شرط پایان اعتصاب غذای خود را بازگردانده شدن به زندان اوین عنوان کرده و گفته است تا زمانی که به این زندان بازگردانده نشود، اعتصاب غذای خود را ادامه خواهد داد، حتی اگر منجر به مرگ او بشود.

او یادآوری کرده است که «این اعتصاب را پس از پایان این یک ماه و بی‌نتیجه بودن اعتراض‌های مکرر قانونی به مسئولان آغاز می‌کند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، این فعال حقوق کودک در حالی در میان زندانیان عادی زندان قرچک به سر می‌برد که روز شنبه، ۲۰ دی‌ماه سال جاری، در مقابل چشمان پدر و مادرش مورد ضرب و شتم قرار گرفت و از زندان اوین به این زندان منتقل شد. دادگاه تا این لحظه حکمی برای فرقدانی صادر نکرده و او بلاتکلیف است.

آتنا فرقدانی، اول شهریور‌ ۱۳۹۳ نیز توسط قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران بازداشت شده و نزدیک به دو ماه در بند دو الف سپاه در اوین، زندانی بود.

او ۲۰ روز از این دو ماه را در سلول انفرادی گذرانده بود و در اعتراض به دسترسی نداشتن به وکیل، نداشتن تماس با خانواده و ادامه غیرقانونی حبس انفرادی، اعتصاب غذا نیز کرده بود.

فرقدانی به دنبال این اعتصاب غذا، با قرار وثیقه سنگین به صورت موقت و تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شد، اما نامه‌نگاری‌هایش به نهاد‌ها و مقام‌های رده بالای جمهوری اسلامی، از جمله رهبر ایران درباره موارد نقض حقوقش در دوران بازداشت، دیدارش با خانواده کشته‌شدگان اعتراض‌های پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ و زندانیان سیاسی، حضور در تجمع اعتراضی مقابل زندان اوین و انتشار نقاشی‌های انتقادی، باعث شد تا بار دیگر بازداشت شود.

از جمله اتهام‌های تفهیم شده به او در شعبه دو دادسرای اوین «تبلیغ علیه نظام، اقدام علیه امنیت کشور، تجمع و تبانی با افراد ضد انقلاب و فرقه ضاله (بهاییان)، توهین به نمایندگان مجلس از طریق مهارت نقاشی و توهین به رهبر ایران، سپاه پاسداران و سه قوه» هستند.

در روزهای اخیر، درمان شماری از زندانیان سیاسی که به بیماری‌های حاد جسمانی مبتلا هستند، با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده‌ است.

حمید‌رضا مرادی سروستانی، فعال حقوق درویشان گنابادی که چندی پیش در میانه انتقال از بیمارستان سینا به بیمارستان شهدای تجریش به زندان بازگردانده شد، بیش از دو هفته است که از مصرف داروهای قلبی خود محروم مانده است.

«مجذوبان نور»، دوشنبه ۲۰ بهمن، گزارش کرده است که شیوه بازگرداندن مرادی به زندان اوین، باعث شده که بهداری این زندان، قادر به تأمین داروهای این بیمار قلبی- عروقی نباشد.

بنا بر این گزارش‌، نحوه بازگردانده شدن مردای به زندان «چنان غیر‌متعارف بوده است که حتی قوانین داخلی بهداری زندان را نیز نقض کرده است و بهداری در حالی این زندانی را پذیرش کرده که او هیچ پرونده پزشکی‌ای همراه خود نداشته است.

مرادی سروستانی که در حال حاضر دوران محکومیت خود را در بند چهار زندانیان عادی زندان اوین می‌گذراند، به ۱۰سال و شش ماه حبس محکوم شده است.

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • علی اکبر ابراهیمی

    از تیم خامنه ای می خواهم که به سرعت رسیدگی شود.

  • اسماعیل احمدی / زرتشت

    درود . صدای آزادی بادبادک شجاع میهن باشیم ....