ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

پنهان‌کاری بلغارستان در مورد اعمال خشونت به دگرباشان جنسی

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید که مقامات بلغارستان به اندازه کافی در مورد جرایم برآمده از نفرت، به خصوص خشونت علیه دگرباشان جنسی تحقیق نکرده و مجرمان را تحت تعقیب قرار نمی‌دهند.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید که پلیس و مقامات قضایی بلغارستان به اندازه کافی در مورد جرایم برآمده از نفرت‌ (جرم‌هایی با انگیزه‌های نژادی، جنسی و ...)، به‌خصوص اعمال خشونت علیه دگرباشان جنسی تحقیق نمی‌کند و مجرمان را تحت تعقیب قرار نمی‌دهند.

جشن افتخار دگرباشان جنسی در صوفیه؛ عکس از سازمان عفو بین‌الملل

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی که روز سه‌شنبه ۱۰ فوریه/۲۱ بهمن ماه منتشر کرده، نشان می‌دهد که قربانیان خشونت‌های جرایم برآمده از نفرت در بلغارستان طیف وسیعی از اقلیت‌ها از جمله پناهجویان، مهاجران، زنان و مردان همجنسگرا و افراد فراجنسیتی هستند. این قربانیان به سیستم پلیس اطمینان ندارند و حتی وقتی خشونت و تبعیض به مقامات بلغارستان گزارش می‌شود، مجرمان جرایم نفرت مورد پیگرد قانونی قرار نمی‌گیرند.

در بلغارستان قانونی که به صراحت از زنان و مردان همجنسگرا یا افراد تراجنسیتی در مقابل خشونت و جرایم برآمده از نفرت حمایت کند، وجود ندارد. اما حمایت از اقلیت‌ها بر اساس گرایش جنسی و هویت جنسیتی، بر اساس قانون‌هایی که جرایم برآمده از نفرت، قلدری و اوباشگری را جرم‌انگاری کرده‌اند، ممکن است. با این حال دولت، پلیس و مقامات قضایی بلغارستان نه تنها قوانین تازه‌ای برای حمایت از اقلیت‌ها وضع نمی‌کنند، بلکه ظرفیت‌های موجود قانونی را نیز برای تحت پیگرد قانونی قرار دادن و محاکمه جنایات برآمده از نفرت، استفاده نمی‌کنند.

مارکو پرولینی، پژوهشگر سازمان عفو بین‌الملل در حوزه تبعیض در اروپا می‌گوید: «صدها نفر از گروه‌های اقلیت در [بلغارستان] جنایت‌های نفرت را تجربه کرده‌اند و بسیاری از آن‌ها هیچ اعتمادی به مقامات این کشور برای حفاظت [جان]‌شان ندارند».

پرولینی به طور ویژه وضعیت اقلیت‌های جنسی و جنسیتی را وخیم گزارش کرده است و می‌گوید که دولت بلغارستان در مورد خشونت نسبت به دگرباشان جنسی، پنهان‌کاری می‌کند.

او در ادامه می‌گوید: «سوءاستفاده‌ها و آزارهای همجنسگرا‌ هراس و تراجنسیتی هراس را به زیر قالی جارو می‌کنند. مقامات بلغاری باید قانون جنایات برآمده از نفرت را مورد بازبینی قرار دهند تا شامل تمام زمینه‌های تبعیض باشد و لزبین‌ها، گی‌ها، دوجنسی‌ها، تراجنسیتی‌ها و میان جنسیتی‌ها بتوانند بدون ترس در این کشور زندگی کنند. »

در ژانویه سال ۲۰۱۴، دولت بلغارستان خبر از لایحه مجازات جرایم جنایی داد که در آن، گرایش جنسی و هویت جنسیتی به‌عنوان یک انگیزه برای خشونت و نفرت‌ورزی به رسمیت شناخته شده بود، اما تصویب این قانون در انتخابات پارلمانی در ماه اکتبر سال ۲۰۱۴ به حالت تعلیق در‌آمد.

در سال ۲۰۰۸  در یکی از پارک‌های شهر صوفیه، دانشجوی ۲۵ ساله‌ای به نام میخاییل استونایوو، به طرز وحشیانه‌ای به قتل رسید، تنها به این دلیل که مهاجمان تصور کرده بودند او همجنس‌گراست.

در جریان تحقیقات در مورد مرگ استونایوو، شاهدان گفته بودند که دو مرد مظنون به قتل، قصد داشتند پارک‌های صوفیه را از وجود همجنس‌گرایان پاک کنند. با این حال، به دلیل نبود قانون در مورد جرایم برآمده از نفرت بر اساس گرایش جنسی، دادستان تنها توانست متهم‌های این پرونده را به اتهام قتل با چاقو، در سال ۲۰۱۳ مورد پیگرد قرار دهد.

سازمان عفو بین‌الملل بر این باور است که قوانین بلغارستان محدودکننده است و باید جرایم برآمده از نفرت‌، شامل نفرت بر اساس گرایش جنسی و هویت جنسیتی را نیز در بر بگیرد.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • آرمان شهر | Armanshahr| بنیاد آرمان شهر | هفت روزنامه بین المللی- شماره 87

    […] اسلواکی شکست همه‌پرسی برای محدود کردن حقوق همجنسگرایان بلغارستان پنهان‌کاری در مورد اعمال خشونت به دگرباشان جنسی […]

  • Behrouz

    من تا حال نشنیده ام که سازمان دل نازک عفو بین‌الملل از دولت ها بخواهد در مقابله با اعمال تروریستی مسلمانان و کشورهای حامی تروریسم ـ ایران، پاکستان، قطر، عربستان، سوریه، سودان، ترکیه،......ـ قدرت عمل نشان دهند. سازمان با گلایه یک هم جنس بازهم که شده سینه چاک میکند و آه وفغان راه می اندازد ولی در مقابل سربریدن، آتش زدن، ربودن و برده داری مسلمانان کر و لال وکوراست.