ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

افزایش جرایم مرتبط با میراث فرهنگی در ایران

از ابتدای سال ۱۳۹۳ تاکنون بیش از هزار و ۳۰۰ نفر در ارتباط با جرایم میراث فرهنگی در ایران دستگیر شده‌اند. همچنین امسال بیش از ۵۹ هزار شیء تاریخی اصل و بدل کشف شده است.

از ابتدای سال ۱۳۹۳ تاکنون بیش از هزار و ۳۰۰ نفر در ارتباط با جرایم میراث فرهنگی در ایران دستگیر شده‌اند. همچنین امسال بیش ۵۹ هزار شیء تاریخی اصل و بدل کشف شده است.

محمد کربلایی، فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران می‌گوید این یگان تنها قادر است در حد امکانات خود اقدام کند،‌ اما بیش از ۳۱ هزار اثر ثبتی و حدود یک میلیون اثر تاریخی ارزشمند دیگر در ایران وجود دارد که حفاظت از تمام آن‌ها بسیار دشوار است.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، کربلایی گفته است این یگان در صدد افزایش نیروهای خود است و ساختاری را نیز به معاونت توسعه سازمان میراث فرهنگی کشور پیشنهاد داده است تا تصویب شود.

«کشف ۵۹ هزار اثر تاریخی در ۱۰ ماهه نخست سال ۹۳»

در حالی که یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی به دلیل کمبود نیرو قادر به حفاظت از تمام مناطق تاریخی و باستانی در ایران نیست، حفاری قاچاق و خرید و فروش غیرقانونی آثار تاریخی و فرهنگی در حال افزایش است.

بزرگ‌ کنید

رییس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی ایران می‌گوید در ۱۰ ماهه نخست سال ۹۳ حدود ۵۹ هزار و ۷۴۶ اثر کشف شده است که از آن میان ۱۱ هزار و ۷۰۰ شیء اصل و بقیه تقلبی بوده‌اند.

بازار ساخت آثار تاریخی تقلبی در ایران نیز به شدت رواج دارد و باندهای خرید و فروش عتیقه، با در اختیار داشتن استادکاران ماهر، اقدام به تولید آثاری تقلبی و فروش آن‌ها می‌کنند.

تقی مهری، رییس پلیس پیشگیری ناجا اعلام کرده است تعدادی از باندهای قاچاق نیز امسال کشف و متلاشی شده‌اند و از آن‌ها حدود ۴۸ هزار شیء تقلبی به دست آمده است. به گفته او تولید اشیاء تقلبی نیز جرم است.

مهری می‌گوید یگان حفاظت از میراث فرهنگی در دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی اینترپل (پلیس بین‌الملل) شرکت کرده است تا از این طریق تجربه و آگاهی بیشتری برای مبارزه با قاچاق آثار تاریخی به دست بیاورد.

«خرید و فروش اموال تاریخی پس از قاچاق اسلحه و مواد مخدر»

محمدحسن طالبیان، معاون سازمان میراث فرهنگی کشور نیز در مراسم رونمایی از آثار باستانی منطقه خوروین در موزه ملی ایران گفت تجارت غیرقانونی آثار تاریخی از کشورهایی که دارای پیشینه کهن مانند ایران هستند به شدت در حال افزایش است و پس از تجارت اسلحه و مواد مخدر در رتبه سوم قرار دارد.

به گفته طالبیان، ایران با تکیه بر معاهدات بین‌المللی نسبت به شناسایی اشیای تاریخی فرهنگی که به صورت غیرقانونی از کشور خارج و یا از موزه‌ها سرقت شده‌اند،تلاش می‌کند.

در این باره می‌توان به پرونده‌های استرداد ۱۱۸ اثر از اشیای محوطه باستانی جیرفت از لندن در سال ۱۳۸۳، و همچنین ۱۸ اثر دیگر از منطقه جیرفت از لندن در سال ۱۳۹۱ و کاشی‌های امامزاده‌ای از شهرستان آمل که به صورت غیرقانونی به بریتانیا منتقل شده بود و استرداد تعدادی از آثار تاریخی ایران که به صورت غیرقانونی به کشور امارات متحده عربی قاچاق شده بود اشاره کرد.

معاون سازمان میراث فرهنگی ایران همچنین اعلام کرد ایران با توجه به جنگ اخیر در کشور عراق نسبت به شناسایی و توقیف آثار تاریخی کشور عراق که احتمال ورود آن‌ها به ایران وجود دارد، اقداماتی را انجام داده است.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.