ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

«روشنايی و شفافی صدای خواننده‌ زن را گرفتیم تا مشکل ایجاد نکند»

وزارت ارشاد در جشنواره موسیقی فجر اجرای یک گروه را که دو خواننده مرد و دو خواننده زن داشت تغییر داد و یکی از خوانندگان زن را کنار گذاشت.

در پی فشارهای اخیر به وزارت ارشاد در پیوند با تک‌خوانی زنان، وزارت ارشاد در جشنواره موسیقی فجر اجرای یک گروه را که دو خواننده مرد و دو خواننده زن داشت تغییر داد و یکی از خوانندگان زن را کنار گذاشت.

مديرکل دفتر موسيقی وزارت ارشاد: در دولت قبل هم‌خوانی‌هایی دیده شده که نسبت صدای خواننده‌ زن به خواننده مرد، ۸۰ به ۲۰ بود.

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گروه موسيقی «خنيا» که قرار بود، ۲۴ بهمن‌ماه در شب نخست جشنواره‌ موسيقی فجر روی صحنه برود، کنسرتش را بدون هم‌خوانی پری ملکی، یکی از خوانندگان گروه برگزار کرد.

پيروز ارجمند، مديرکل دفتر موسيقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اين‌باره گفت: «گروه موسيقی "خنيا" دو هم‌خوان زن و دو هم‌خوان مرد دارد و شکل فعاليت‌شان نيز هيچ مشکلی ندارد، اما با مشورتی که در شب اجرا داشتيم، به اين نتيجه رسيديم که اجرا اين‌گونه روی صحنه برود.»

او افزود که اين موضوع «با توافق گروه» انجام شده است.

در هفته‌های اخیر برخی مراجع دینی شیعه، گروه‌های فشار و سایت‌های اصولگرایانِ مخالف دولت در پیوند با تک‌خوانی زنان فشارهایی را به وزارت ارشاد وارد کردند. با این‌که وزیر ارشاد و مسئولان این وزارتخانه بارها این موضوع را تکذیب کرده و حتی رسانه‌هایی که در این‌باره مطالبی منتشر کردند را به برخورد قانونی تهدید کرده بودند، اما به‌نظر می‌رسد همچون فشارهای دیگری که در زمینه‌هایی نمایش فیلم‌ها و انتشار کتاب‌ها به وزارت ارشاد وارد شد، این وزارتخانه شیوه عقب‌نشینی را پیشه کرده است.

مديرکل دفتر موسيقی وزارت ارشاد با بیان این‌که ارتباطش را با مراجع دینی حفظ کرده و موضوع تک‌خوانی زنان دغدغه او نیز هست، درباره انتشار آلبوم «تو را ای کهن بوم دوستت دارم» با هم‌خوانی محسن کرامتی و نوشین طافی و اعتراضات به آن، گفت: «درباره‌ آن اثر بايد بگويم که هنگام انتشارش، شش بار اصلاحيه به آن خورد تا جايی که روشنايی و شفافی صدای خواننده‌ زن، از او گرفته شد و ما حتی از استاندارد موجود هم بيشتر درباره‌ اين آلبوم سخت‌گيری کرديم.»

پيروز ارجمند افزود: «حساسيت‌های ما درباره‌ آن آلبوم به حدی بود که ناشر چندبار اعتراض کرد و حتی تعدادی از موسيقی‌دان‌ها معتقد بودند که ما استاندارد را هم بيشتر رعايت کرديم.»

مديرکل دفتر موسيقی وزارت ارشاد برای خاموش کردن صدای منتقدان اصولگرای این وزارتخانه که گروهی از آن‌ها از حامیان دولت‌ محمود احمدی‌نژاد هستند مشکل خوانندگی زنان را به دولت قبل بازگرداند و گفت: «ما در اين مدت، کارهايی را که در دولت قبل با عنوان هم‌خوانی منتشر شده، بار ديگر کارشناسی کرديم و متوجه شديم که در آن زمان، در برخی آثار صدای خواننده‌ زن حتی بالاتر از صدای مردان بوده است و می‌توانم بگويم در آن آثار، نسبت صدای خواننده‌ زن به خواننده مرد، ۸۰ به ۲۰ بوده است.»

اختلاف بر سر تک‌خوانی زنان میان مسئولان حکومتی همچنان ادامه دارد. اما آن‌چه در این میان روشن است، آن است که این اختلاف نه اختلاف میان مخالفان و موافقان تک‌خوانی به‌عنوان حق طبیعی زنان، که یک اختلاف سیاسی است. هیچ یک از مسئولان جمهوری اسلامی تاکنون از حق طبیعی تک‌خوانی زنان دفاع نکرده است.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • امین

  عزیز من اینا دیگه شورش رو درآوردند حتی نگاه نمی کنند که اسلام چرا این حرف رو زده بوده اون زمان زنانی بودند که شهوانی می خوندند ، صداهای آن چنانی از خودشون در میاوردند که تحریک آمیز بوده نه آواز معمولی زن ، عرب ها الان خواننده زن دارند منافاتی با اسلام نداره ، اگه روبنده هم بعضی ها می زنند به این دلیل که خودشون می دونن زیرش چه خبره ، اونا مثل بقیه دنیا آرایش نمی کنند یه کاری می کنن خودشون هم نمی خوان با اون شکل و شمایل تو جامعه دیده بشن. یکی کورکورانه تقلید کرده بعد میگه مردم هم باید از من تقلید کنن!!!

 • علی

  چه معنی داره زن اواز بخونه و مطربی کنه. اینجا مملکته امام زمانه . بره امریکا هرچی دوش داشت قر بده .

 • شهرام

  باید به این اخوند های خیره سر گفت اگر شما واقعا غیرتمند هستید (که در محافل خصوصیتان اینجور فکر میکنید ) به جای حساسیت بر خواندن زنان1_ چند میلیون مرد افغانی ساکن ایران را اخراج کنید که بسیاری از انان برای نوامیس مردم ایران مشکل درست می کنند که هفته ای نیست که اخباری در این مورد چاپ نشود 2_پول مردم ایران را در کشورهای دیگر هزینه نکنید تا مردم ایران فقیر نشوند و به واسطه فقر مردم ایران دخترهای ایران به کشورهای دیگر قاچاق نشود و غیرت ایرانی زیر سوال نرود و مطمئنا با خواندن چند زن ایرانی مشکلی برای غیرت ایرانیان پیش نمی اید

 • ناشق

  hasani و بقیه اتفاقن حکومت ج.ا ولایت فقیه صد درجه بدرت و وحشی تر از داعش هستش. داعش کاریکاتور حکومت توحش مذهبی ولایت فقیه و وهابی سعودی هست. داعش رو حکومتهای غربی و عربی اجازه دادن در برابر داعش ولایت فقیه شیعی قد علم کنه. وهابیت و شیعه و بقیه مذاهب اسلامی همگی نوعی داعش هستن. برخی واضح گرگانه مثل داعش هستن و برخی در لباس گوسفند روبه صفاته مثل شیعه و وهابیت. ماهیتشان یکی هست. حالا چون داعش روغن و پیاز داغ خشونت ضدانسانی اش رو زیادتر کرده و مثلن شیعه ولایی مخفیانه و نرمک نرمک میشکنه و شکنجه میکنه و تفتیش عقاید میکنه و امثالهم پس وهابیت و شیعه بهتر زا داعشه! نه همگ از یه قماشن. در مرود زن. این لاشیهای شیعه ولایی دارن دروغ میکن مثل سگ. توی همون دین و مذهب پراشکاشل.ن گفته صدا زن تنها به حالت غنا. وقتی صدا زن با موسیقی غیر غنایی مخلوط بشه دیگه صدای خالص زن نیس. اینا خواسته باشن اجازه بدن با همون فقه پراشکالشون میتونن این کرا ببکن ولی چون هدف سرکوب و تحقیر مردم ایران هستش نمیخوان. مگه چطور فقه به اصطلاح پویاشون اجازه سقط جننی دادن. چطوری اجازه پیوند اعضا بدن و یا اهدا دادند؟ بخوان میتونن. ویل چون فعلن سرکوب زن به نفعشونه این کرا نمیکنن.

 • دهوند

  جمهوری اسلامی : سیاست ما عین دیانت ما ، دیانت ما عین خیانت ما

 • مانی

  ای بابا . بدبخت جنتی. چه مشکلاتی دارد. دیانت ما عین سیاست ما و سیاست ما عین دیانت ما. مدرس یه *** در صد سال پیش خورد. ملت ایران معلوم نیست تا کی باید تاوان بدهند. حالا حکایت موسیقی است. و حرام بودنش در 1500 سال پیش . معلوم نیست موسیقی چه مشکلی دارد که این داینا سور های منقرض شده اینقدر به ان حساسند. یعنی موسیقی یا بهتر بگوییم موضوع موسیقی از اصل کامجویی و لذت جویی جنسی بدتر والوده تر است!؟ رادیو زمانه اینا چی می گند؟ اینا دیگه کی اند؟ اینا دیگه چی اند. والله کفتار از اینا بهتره. خرس و گراز و عنکبوت و سمور خیلی از اینا ارزشمندترند. چون انها به طبیعت خود پشت نمی کنند. و نقش محول شده خود را در طبیعت انجام می دهند. و لی این موجودات ذوزنقه را هیچ موجود انسانی درک نخواهد کرد. چون فقط خودشان مثل خودشانند.!

 • Sahar

  اتفاقا هر جقدر صدا محو و غير شفاف شنيده بشه جذاب تر و دلنشين تره، ولي يا رومي روم يا زنكي زنك، أمه با صداي زن مخالفيد جرا مردم را كول ميزنيد،

 • Sahar

  ددر قاموس

 • Sahar

  بببا

 • دهوند

  بله آقا .... ! اسلام ( حکومت مقدس آخوندی ) در خطر است ! تکخوانی زنها خطر است و مهم است و باید جلوی این مفسده ها گرفته شود !خفه شدن میلیونها نفر در خوزستان و چند استان از هوای ناپاک مهم نیست ! چپاول و غارت هزارها میلیارد تومان سرمایه های کشور مهم نیست! فساد گسترده در میان سران حکومت تا بالاترین سطح مهم نیست ! کشتار و سرکوب مردم بجان آمده مهم نیست ! کمک به دشمنان ایران و ستیزه با کشورهایی که امکان همکاری با ایران را دارند مهم نیست! زندانی شدن و آوارگی این همه مردم از روزنامه نگار و غیر آن مهم نیست! گسترش فقر و فحشا و قاچاق و اعتیاد و بیکاری و بیماریهایی مانند سرطان و ... و روانی و آلودگیهای گسترده آب و هوا و خوراک مهم نیست! نابودی منابع طبیعی مهم نیست ! وجود این همه آدمهای ناطالح و آخوند در پست های حساس مهم نیست! و .... ! تکخوانی زنها خطر است و باید جلوی این مفسده گرفته شود ! آقا این حکومت مقدس با خون شهدا بوجود آمد تا عده ای آخوند گرسنه بر سرنوشت مردم حاکم و دارای همه چیز شوند. آقا حکومت مقدس را حفظ کنید ! حفظ حکومت اوجب واجبات است ! تکخوانی زنها خطر است! پیدا بودن موی زنها خطر است ! علوم انسانی خطر است!

 • hasani

  داعشی ها نمیتوانید مردم ایران را بقرون وسطی صفوی و قاجاری برگردانید....