ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ارتش عراق پیشروی به سوی تکریت را آغاز کرد

عملیات بازپس گیری شهر تکریت از چنگ شبه‌نظامیان داعش آغاز شد. این عملیات آزمونی برای ارتش عراق در سنجش توانایی‌های نظامی و محک موفقیت در آزاد سازی موصل نیز هست.

عملیات بازپس گیری شهر تکریت از چنگ شبه‌نظامیان داعش آغاز شد. این عملیات آزمونی برای ارتش عراق در سنجش توانایی‌های نظامی و محک موفقیت در آزاد سازی  موصل نیز هست.

خبرگزاری عراقی «المدا» از شروع تهاجم ارتش عراق به مواضع داعش برای بازپس گیری تکریت خبر می‌دهد. این عملیات، بعد از ظهر یکشنبه اول مارس و با شرکت ۲۰ هزار سرباز آغاز شده است. روزنامه عربی «الحیات» می‌نویسد علاوه بر سربازان عراقی، شبه‌نظامیان شیعی و نیروهای قبائل سنی نیز،، در پیشروی از سه جناح به سوی تکریت شرکت دارند.

تکریت در ۱۷۰ کیلومتری شمال بغداد و در مسیر استراتژیک پایتخت و موصل قرار دارد. موصل در حال حاضر کانون «دولت اسلامی» در عراق به شمار می‌رود و دولت عراق در صدد است با کمک ارتش آمریکا، عملیات دیگری برای آزادسازی موصل انجام دهد. اگر عملیات تکریت موفقیت‌آمیز از کار در آیند، موفقیت حمله به موصل محتمل‌تر می‌شود.

تکریت زادگاه صدام حسین، دیکتاتور پیشین عراق و کانون سنی‌های مخالف دولت، از جنبه نمادین اهمیت بسیار دارد. در زمان یورش داعش به عراق، گروه کثیری از هواداران سنی صدام حسین در این شهر، در مخالفت و مرزبندی با دولت مرکزی، با پیکارجویان داعش دست اتحاد دادند.  ارتش عراق در ماه‌های ژوئیه و اوت ۲۰۱۴ نیز برای بازپس گیری تکریت تلاش کرد اما ناکام ماند.

راندن داعش از تل‌خمیس

سازمان دید‌بان حقوق بشر سوریه (مستقر در لندن) روز شنبه گزارش داده بود که در منطقه تل خمیس در نزدیکی مرز عراق، درگیری‌های فشرده‌ای بین مبارزان کرد و نیروهای داعش روی داده که با عقب‌نشینی شبه‌نظامیان «دولت اسلامی» همراه بوده است. مبارزان کرد و مسیحیان سوری توانسته‌اند نیروهای داعش را از این منطقه پراهمیت بیرون برانند.

این عقب‌نشینی، سنگین‌ترین شکست داعش پس از رانده شدن از کوبانی محسوب می‌شود. یک سخنگوی «یگان‌های مدافع خلق» در کردستان سوریه اعلام کرده که با این پیروزی، یکی از راه‌های مواصلاتی و تامیناتی داعش بین سوریه و شمال عراق قطع شده است.

شبه‌نظامیان داعش در آغاز هفته جاری توانسته بودند روستاهای متعددی را تا شعاع صد کیلومتری تل خمیس تصرف کنند و نزدیک ۲۲۰ آشوری سوری را گروگان بگیرند. تاکنون ۲۸ نفر از این اسرا آزاد شده‌اند.

دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گوید آزادی اسرای آشوری بر اساس تصمیمات یک دادگاه شرع وابسته به داعش صورت می‌گیرد. گفت‌وگو بر سر ازادی سایر گروگان‌های آشوری، با وساطت رهبران قبائل عربی در جریان است.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.