ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

۲۰۰ هزار نیازمند و معلول در نوبت دریافت خدمات از سازمان بهزیستی

۲۳۰ هزار فرد معلول که در نوبت بودند، در تیرماه سال ۹۳ زیر پوشش بهزیستی قرار گرفته‌اند اما همچنان هزاران نیازمند و معلول در نوبت دریافت خدمات بهزیستی هستند

رئیس سازمان بهزیستی ایران از در نوبت بودن ۲۰۰ هزار نیازمند و معلول برای دریافت خدمات از این سازمان خبر داد و وعده کرد که سال آینده این افراد تحت پوشش بهزیستی قرار بگیرند.

کمبود امکانات نگهداری، مشکل تردد در شهر و کمبود دارو تنها بخشی از مشکلات معلولان ایران است

همایون هاشمی، در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر اعلام کرده که براساس ماده ۳۹ قانون برنامه پنجم توسعه، باید سالانه ۱۰ درصد از افراد تحت پوشش از سازمان بهزیستی خارج شوند. اکنون به گفته این مقام مسئول، از محل جابجایی و حذف برنامه‌های کم اثر، ۱۰ درصد از افراد زیر پوشش با توانمند سازی از چرخه حمایت خارج شده‌اند و تعداد دیگری جایگزین شدند.

۲۳۰ هزار فرد نیازمند دریافت خدمات که در نوبت بودند، در تیرماه سال جاری زیر پوشش قرار گرفتند، اما براساس آخرین آمارهای جمع آوری شده، همچنان ۲۰۰ هزار نیازمند و معلول در نوبت دریافت خدمات بهزیستی هستند.

هاشمی گفته است: «سازمان فقط معلولان شدید و خیلی شدید را تحت پوشش پرداخت خدمات مستمر مانند مستمری، قرار می‌دهد اما تمامی معلولان اعم از خفیف و متوسط از خدمات سطح یک مانند بیمه، خدمات توانبخشی، مشاوره و... برخوردار هستند.»

به گفته رئیس سازمان بهزیستی ایران، تعداد معلولان یادشده که در نوبت دریافت خدمات مستمر هستند، حدود ۲۰۰ هزار نفر است هرچند برخی آمار‌ها از وجود یک میلیون فرد نیازمند خدمات خبر داده بودند.

معلولان ایران و کمبود امکانات

«نبود فرهنگ و روش مناسب برخورد با سالمندان و معلولان»، «نداشتن نظام پیشگیری و پایش سلامت»، «نبود بیمه فراگیر تامین اجتماعی»، «نداشتن سرگرمی و تفریح مناسب» و «کمبود مراکز مراقبت در منزل و نگهداری روزانه‌ای که آنان را با امکانات قابل قبول بپذیرد» تنها بخشی از مشکلات معلولان در ایران است.

با وجود مشکلات فراوان معلولان در ایران و امکانات محدود دولتی و خصوصی برای آنان، سال‌هاست که اجرای قانون موسوم به «قانون جامع حمایت از معلولان» متوقف مانده است. تدوین خود قانون جامع حمایت از معلولان سه تا چهار سال به طول انجامید اما به دلیل خلاء‌ها و نارسایی‌های موجود در آن، دولت ایران تصمیم به اصلاح آن گرفت.

بر اساس آخرین گزارش‌ها، لایحه اصلاح این قانون هنوز به مجلس ایران نرسیده و تنها یکی از موارد آن به مجلس ارسال شده است.

یحیی سخنگویی، معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی ایران بهمن‌ماه گذشته گفته بود که لایحه اصلاح قانون حمایت از معلولان در حال حاضر در اختیار هیأت دولت قرار دارد و به محض تصویب در هیات دولت به مجلس ارسال خواهد شد. او زمان نهایی شدن و ارسال لایحه به مجلس را اعلام نکرده است.

سخنگویی، با تأکید بر اینکه بازنگری در قانون جامع حمایت از معلولان به ‌طور جدی لازم بوده، اجرای آن را نیازمند تخصیص اعتبارات لازم از سوی مجلس دانسته است.

کمبود اعتبارات در زمینه خدمات رسانی به معلولان در حالی وضعیت این گروه را پیچیده کرده که هم اکنون ۱۲۰هزار معلول با درجات مختلف معلولیت در ۶۹۵ مرکز شبانه روزی و ۹۴۶ مرکز روزانه زیرنظر سازمان بهزیستی کشور نگهداری می‌شوند که هزینه نگهداری ماهانه آن‌ها حدود یک میلیون و ۴۰۰هزار تومان است.

سازمان بهزیستی ایران تنها می‌تواند به برخی از این معلولان یارانه اختصاص دهد. یارانه پرداخت شده به معلولانی تعلق می‌گیرد که خانواده‌ای نداشته یا خانواده آن‌ها قادر به پرداخت هزینه نگهداری از آن‌ها در مراکز نباشند.

بهزیستی ایران در مراکز شبانه‌روزی درجه یک، برای هرمعلول ۴۰۰هزار و در مراکز درجه ۲ برای هر معلول ۳۷۰هزار تومان هزینه می‌کند و برای مابقی این هزینه‌ها نیازمند کمک خیرین است.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.