ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

نتانیاهو به کنگره آمریکا: ایران همیشه دشمن شما خواهد ماند

نخست‌وزیر اسرائیل به نمایندگان مردم آمریکا گفت ممکن است تصور کنید ایران دشمن گروه «دولت اسلامی» (داعش) است اما «دشمن دشمن شما، دشمن شما نیز هست.»

نخست‌وزیر اسرائیل، در سخنرانی خود در  جلسه مشترک کنگره در واشنگتن، دولت ایران را «دشمن ابدی آمریکا» خواند. او با اشاره به این نکته که سیاست‌های دولت ایران به شکل بنیادین ریشه در اسلام جهادی دارد، به نمایندگان مردم آمریکا هشدار داد: « ممکن است شما تصور کنید ایران دشمن گروه «دولت اسلامی» (داعش) است اما دشمن دشمن شما، دشمن شما نیز هست.»

بنیامین نتانیاهو در حال سخنرانی در کنگره آمریکا

نخست‌وزیر اسرائیل، برنامه هسته‌ای ایران را با برنامه هسته‌ای کره شمالی مقایسه کرد و گفت: «اگر معامله‌ای که در حال شکل گرفتن است، پیش برود و ایران شروط مذاکرات را بپذیرد، این توافق از توسعه سلاح‌های هسته‌ای ایران جلوگیری نخواهد کرد. بلکه موجب خواهد شد که ایران سلاح‌های هسته‌ای زیادی را تولید کند.»

موضوع‌های اصلی سخنرانی نتانیاهو در کنگره آمریکا، «افراطی بودن رژیم جمهوری اسلامی، علاقه این رژیم به اسلام سیاسی و نظامی، حمایت حکومت ایران از تروریسم جهانی و دروغ‌گویی و غیرقابل اعتماد بودن ایران در ادعاهایش در مورد برنامه هسته‌ای» بود.

نخست‌وزیر اسرائیل افزود که کاهش قیمت نفت در جهان، ایالات متحده و دیگر کشورها را در موقعیت بالاتری برای مذاکره با ایران قرار داده است. او از این دولت‌ها خواست تا از چنین موقعیتی استفاده کنند و فشار بیشتری به ایران بیاورند تا ایران «رفتار خود را تغییر دهد.» او گفت این فشار می‌تواند برنامه هسته‌ای ایران را بیشتر به‌عقب براند.

نخست‌وزیر اسرائیل «کودتای حوثی‌های شیعه» در یمن را هم مرتبط به ایران و نشانی از رابطه این کشور در حمایت از تروریسم جهانی دانست.

استقبال از سخنرانی نتانیاهو

سخنرانی نخست وزیر اسرائیل با استقبال نمایندگان مردم آمریکا از هر دو حزب دمکرات و جمهوری‌خواه همراه بود. بیشتر صندلی‌های کنگره پر بودند.

تعدادی از نمایندگانی هم که گفته بودند در سخنرانی نتانیاهو شرکت نخواهند کرد، در جلسه حضور داشتند. با این حال حدود ۶۰ نفر از ۲۳۲ نماینده که بیشترشان از حزب دمکرات بودند در جلسه سخنرانی نتانیاهو شرکت نکردند. آن‌ها به این امر معترض بودند که نخست‌وزیر اسرائیل، از کنگره آمریکا به‌عنوان سکوی انتخاباتی و تبلیغاتی برای انتخابات آخر ماه مارس ۲۰۱۵ استفاده می‌کند.

صدای کف زدن نمایندگان، هم در آغاز سخنرانی، هم در میان سخنرانی نخست‌وزیر اسرائیل و هر کجا که صحبت از پایان دادن به برنامه هسته‌ای ایران بود، بلند می‌شد.

این سخنرانی که توسط کاخ سفید ترتیب داده نشده، به افزایش تنش میان دولت اسرائیل و کاخ سفید انجامیده است. اوباما تأکید کرده با نتانیاهو دیدار نخواهد کرد. نتانیاهو به جنجال حزبی حاشیه سخنرانی‌اش در آمریکا اشاره کرد و گفت: «متأسفم که برخی حضور من در این مجلس را سیاسی می‌دانند. من می‌دانم که هر طرف این مجلس که شما نشسته‌اید، همه‌تان همراه با اسرائیل هستید.»

استفاده از استعاره‌های تاریخی

با اینکه موضوع اصلی سخنرانی نتانیاهو، «برنامه هسته‌ای ایران» بود، او در طول سخنرانی خود از انواع تشبیه‌های تاریخی در رابطه با ایران با اسرائیل و آمریکا استفاده کرد.

او از جمله به شعار «مرگ بر آمریکا» و «شیطان بزرگ» خواندن آمریکا در ۳۶ سال گذشته در ایران اشاره کرد.

در رابطه با اسرائیل هم، نتانیاهو برنامه هسته‌ای ایران را با سابقه رابطه ایرانیان و یهودیان در تفسیر جشن «پریوم» در کتاب «استر» مقایسه کرد. یهودیان نجات قوم خود را در زمان شاه اخشورش، از دست هامان توسط ایرانیان در «پریوم» جشن می‌گیرند.

نتانیاهو با اشاره به داستان‌های انجیل قدیم، کوشید تا حساب مردم ایران را از حکومت ۳۶ سال گذشته جدا کند. او در لفاف استعاره عنوان کرد که مردم ایران با اسرائیل دوست‌اند و آن‌ها کسانی هستند که در زمان ملکه استر، یهودیان را نجات دادند. نخست‌وزیر اسرائیل این را هم گفت که برخی از ایرانی‌ها دشمن یهودیان بوده‌اند. او در اشاره به گروه دوم، توییت‌هایی از «حزب‌الله» تحت حمایت ایران را خواند که آرزوی از بین رفتن تمام یهودیان جهان را دارند.

از گروه دوم - آن‌ها که از یهودیان نفرت دارند - نتانیاهو به خود شخص آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای هم اشاره کرد و گفت: «آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، فوران این نفرت قدیمی است؛ قدیمی‌ترین یهودی‌ستیزی با جدیدترین تکنولوژی.» او با اشاره به حساب کاربری خامنه‌ای در شبکه اجتماعی توییتر گفت: «او توییت کرده است که اسرائیل باید نابود شود.»

درست پیش از آغاز سخنرانی بنیامین نتانیاهو در کنگره آمریکا، وزیر امور خارجه ایران، جواد ظریف، به شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گفت که نتانیاهو تمام تلاش خود را برای تحت تأثیر قرار دادن مذاکرات دولت اوباما با ایران خواهد کرد. او افزود هدف نخست‌وزیر اسرائیل ایجاد تنش و درگیری بین طرفین مذاکرات است.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • hamid

  وقتی‌ نتان یاهو یعنی‌ صحبت میکند، پنداری علی‌ خامنهٔ‌ای یا احمدی‌ نژاد صحبت میکنند خیلی‌ در شعور شبیه هم هستند!! شاد باشید. حمید

 • محمد

  هر وطن پرست واقعی، با اندکی همدردی و تفکر می تونه حس مردم و نخست وزیر اسراییل رو که نگران میهنشون هستن درک کنه. اگر اسراییل یا هر قدرتمند دیگری فقط یک بار گفته بود می خواهیم ایران رو از روی نقشه جهان محو کنیم ایرانی ها چه حسی داشتند و چه می کردند؟ اسراییل برای حراست از سرزمینش باید همین کارها رو بکنه و ایران هم باید دست از بلندپروازی های محمد رضا شاهی برداره و بجای اندیشه بیمارگونه جهانگشایی( به زبان اینا : صدور انقلاب)، بیشتر به فکر توسعه خودش باشه که بد جوری عقب افتاده از همه جا ایران ممکنه دو تا دلیل برای دشمنی با اسراییل داشته باشه، ولی هزارتا دلیل دیگه هم برای دوستی با اون داره

 • vahid

  با وجود تمام مشکلات و حقایق روشن , وطن فروش نیستیم.

 • افشین

  جدا از هر سوگیری در حال حاضر حکومت ایران و دولت آمریکا تمایل دارند ماجرای هسته‌ای رو با حداکثر منافع برای دولت‌های متبوعشون به ثمر برسونند . این جزء معدود دفعاتیه که در ایران یه کاری اصولی داره انجام میشه ... از طرف دیگه نتانیاهو بر خلاف همه گزارش‌های کارشناسی حتی از طرف موساد داره هوچی‌گری میکنه ... طبق آخرین گزارشات موساد برنامه هسته‌ای ایران خطر شدیدی برای اسراییل نیست ،و نیز ادامه یا تشدید تحریم‌ها باعث رادیکال شدن حکومت ایران میشه و این در میان مدت و دراز مدت به ضرر اسراییله ... به رغم همه این تفاسیر و واقعیات نتانیاهو داره از ظرفیت‌های لابی‌گریایپک ، یهودیان و تابعینش فقط برای بر طبل جنگ زدن سوء استفاده میکنه ... من بعنوان یه ایرانی بدور از هرتعصب و سوگیری میخوام کار به نحو مسالمت آمیزی حل و فصل شه ، چون اگر نشه ، وای به حال همه !!! ایرانیها در طول تاریخ همراهی و همدلی خوبی رو با ادیان دیگه داشته‌ن ...البته استثنا هم وجود داشته . در دوره ساسانی برای مسیحیان ، در دوران خلافت برای اسماعیلیان و در دوران صفویه برای سنی ها ...ولی یهودیها در ایران همیشه کمتر از سایر نقاط جهان آزار دیده‌ن ...شما وضع یهودیان رو در ایران با وضعیتشون در اروپا و آمریکای قرون گذشته تا میانه‌ی قرن بیستم مقایسه کنید ...اصلا قابل قیاس نیست . این دوره جمهوری اسلامی هم تنش‌های سیاسی و امنیتی باعث یه محدودیت‌هایی برای یهودیان شده قطعا ولی مردم ایران بطور عموم اصلا اهل آزار ادیان دیگر نیستند ...این حرف من مستند به شواهد تاریخیه ...امیدوارم هوچی‌گری و جنگ‌طلبی آخرزمانگرایانه‌ی صهیونیست‌ها ونئوکان‌ها نتونه به روند هم‌گرایی احتمالی ایران و آمریکا آسیب بزنه . این هم‌گرایی میتونه باعث کاهش تند روی در طرفین ،و ایجاد ثبات در منطقه بشه ....چیزی که احتمالا تندرو های هردو طرف ، چه ایران و چه آمریکا ازش سودی نخواهند برد .

 • بهنام

  این جمله اش که گفته مردم ایران با مردم اسرائیل دوست هستند واقعآ سخنی به جا و درست است و اکثریت مردم ایران خوی انسانی داشته و صلح طلبند و تنها عده قلیلی از حکومتچیان هستند که به دنبال تنش و عدم سازگاری با دیگر ملتهای جهان هستند ، آن هم صرفآ برای بقای عمر چند روزه حکومت ننگینشان .

 • جواد

  والا راست گفته خوش بحال مردم اسراییل که همچین نخست وزیری دارن.

 • farid

   ۳۵ سال حکومت یک اقلیت حاکم تندروی دزد غیرمتخصص که هیچ برنامه ای برای کشورایران ندارد غیر از خارج کردن چمدانهای ارز و طلاو   ارایه دروغ و تکذیب و سرکوب واسید و شلاق  و چماق و تبعید و زندان و اعدام و متهم کردن اکثریت بجان امده ودر خارج هم بدنبال تنش و ترور و ماجراجویی و صدور بمب و موشک !