Share

پس از سخنرانی بنیامین نتانیاهو در کنگره آمریکا، باراک اوباما اعلام کرد که نخستـ‌وزیر اسرائیل برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جایگزین مناسبی ارائه نکرد.

obama

رئیس‌جمهور آمریکا شامگاه سه‌شنبه ۳ مارس به رسانه‌ها گفت که این سخنرانی را ندیده اما متن آن را خوانده است. او هم‌زمان با سخنرانی نتانیاهو در کنگره آمریکا با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان تماس ویدئویی داشت.

نخست‌وزیر اسرائیل در کنگره آمریکا برنامه هسته‌ای ایران را تهدیدآمیز توصیف کرد و درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای قدرتمند گفت: «اگر معامله‌ای که در حال شکل گرفتن است، پیش برود و ایران شروط مذاکرات را بپذیرد، این توافق از توسعه سلاح‌های هسته‌ای ایران جلوگیری نخواهد کرد. بلکه موجب خواهد شد که ایران سلاح‌های هسته‌ای زیادی را تولید کند.» او دولت ایران را «دشمن ابدی آمریکا» خواند.

بیشتر بخوانید: نتانیاهو به کنگره آمریکا: ایران همیشه دشمن شما خواهد ماند

اوباما در مورد مضمون سخنان نتانیاهو گفت: «تا جایی که من می‌دانم موضوع تازه‌ای وجود نداشت. نخست‌وزیر (نتانیاهو) پیشنهاد جایگزین مناسبی ارائه نکرد.»

رئیس‌جمهور آمریکا افزود: «در صورت نرسیدن به یک توافق، ایران به پیشبرد برنامه هسته‌ای خود سرعت بیشتری خواهد بخشید.»

با این حال اوباما اشاره کرد که حتی مقامات دولت اسرائیل اذعان کرده‌اند که تهران سهم خود را از تعهدات قرارداد موقت بین ایران و کشورهای گروه ۱+۵، شامل ایالات متحده، چین، روسیه‌، فرانسه، بریتانیا و آلمان در نوامبر ۲۰۱۳ ادا کرده است.

اشاره اوباما به توافق هسته‌ای موقت ایران و کشورهای قدرتمند در تاریخ ۲۴ نوامبر ۲۰۱۳ / ۳ آذرماه ۱۳۹۲ است که بر اساس آن ایران بسیاری از فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف کرد و یا کاهش داد.

در حالی که نتانیاهو به دعوت جان بینر، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، به آمریکا آمده است و همین موضوع تنش‌هایی را میان دو دولت آمریکا و اسرائیل به‌وجود آورد رئیس‌جمهور دموکرات آمریکا گفت که نباید روابط ایالات متحده و اسرائیل را سیاسی کرد.

بنیامین نتانیاهو در سخنرانی خود در کنگره، سیاست‌های رئیس‌جمهور آمریکا در قبال ایران را رد کرد و به‌ویژه تأکید نمود که توافق هسته‌ای با ایران موجب نخواهد شد که این کشور در راه دستیابی به سلاح هسته‌ای تلاش نکند.

Share