ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

حمله شدید به مواضع داعش در استان صلاح الدین عراق

شهرک العالم در نزدیکی تکریت از تصرف داعش خارج شده است. بیم آن می‌رود که شیعیان دست به خشونت‌های انتقام‌‌جویانه بزنند.

نیروهای نظامی دولت عراق با پشتیبانی شبه‌نظامیان شیعی و سنی توانستند روز سه‌شنبه،۱۰ مارس، شهرک العلم در نزدیکی تکریت را از چنگ نیروهای داعش درآورند. به این ترتیب مهم‌ترین سد در راه تصرف تکریت، زادگاه صدام حسین، درهم شکسته شده است. جمعیت شهر سنی‌نشین تکریت در حالت عادی حدود ۱۰۰ هزار نفر است.

اکنون بیش از ۲۰ هزار نظامی عراقی با پشتیبانی شبه‌نظامیان شیعی موسوم به "داوطلبان مردمی" و طایفه‌های محلی سنی به سوی تکریت، مرکز استان صلاح‌الدین، پیش می‌روند که اگر تصرف شود، اولین شهر مهم عراق خواهد بود که از تصرف داعش خارج می‌شود.

رویترز گزارش داده است که برخی از خانواده‌هایی که از العالم گریخته بودند تا زیر سلطه داعشی‌ها قرار نگیرند، در حال بازگشت به این شهرک هستند.

حمله به تکریت بدون پشتیبانی هوایی آمریکا پیش می‌رود. حامی اصلی نیروهای عراقی در حمله به تکریت، ایران است که به ویژه به شبه نظامیان شیعی کمک می‌رساند.

خبرگزاری «فارس» از قول هادی العامری، دبیرکل سازمان شیعی بدر و مسئول نظارت بر نیروهای داوطلب مبارزه با داعش که در حال انجام عملیات در استان صلاح‌الدین هستند، نوشته است که نزدیک به ۱۰۰ مستشار نظامی ایرانی در عملیات صلاح‌الدین در حال کمک به نیروهای عراقی هستند.

اگر تکریت تصرف شود، روحیه نیروهای عراقی برای بیرون کردن شهر موصل از تصرف داعش تقویت می‌شود. موصل، واقع در شمال عراق پایتخت "دولت اسلامی" به حساب می‌آید.

داعش در نبرد جاری در استان صلاح‌الدین به شدت مقاومت می‌کند. نیروهای آن تنها پل روی دجله در این استان را منفجر کرده‌اند. داعشی‌ها در محله قادسیه در حومه تکریت تلفات زیادی داده‌اند. گزارش شده است که خیابان اصلی این محله پوشیده از جسد است.

داعش در سال گذشته، هنگام تصرف تکریت، تعداد کثیری سرباز شیعی را کشته بود. اکنون این بیم وجود دارد که شیعیان بخواهند انتقام بگیرند. مواردی از آتش زدن خانه‌های سنی‌ها گزارش شده است.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • افشین

    امیدوارم ایرانیها بتونن تمایلات شدید انتقامجویی شیعیان عراقی در تکریت رو کنترل کنند . کار ازونجا خرابه که گزارش‌ها و فیلم‌های متعددی از شرکت تعداد زیادی از مردم تکریت در کشتار حدود ده هزار دانشجوی دانشکده‌ی نیرو هوایی عراق موجوده ...حتی موثقا گزارش شده که عشیره‌ی آلبوعجیل در شرق تکریت رسما در این کشتار وحشتناک همکاری و مباشرت کرده‌ن ... بنا به گزارش‌هایی که نه دولت و نه داعش تمایل زیادی به علنی کردنش ندارند در کشتار اسپایکر رقمی بین ده هزار تا سیزده هزار نفر توسط داعش و با اجرای بقایای وفاداران صدام و اقوامش ( برادر زاده‌ش ) و گروهی از عشایر تکریت در حومه تکریت قتل عام شده‌ن ...آمار وزارت کشور عراق بطور قطع خبر از مفقود بودن ده هزار نفر میده ... با توجه به روحیه تفرقه‌جویدعراقی ها که حتی شیعیان دچار فرقه گرایی عجیبی هستند ، بعیده که این ماجرا رو بی پاسخ بگذارند و تکریتی ها رو به حال خودشون رها کنند ...