ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

شش فعال مدنی در تهران و کردستان بازداشت و احضار شدند

افراد دستگیرشده از فعالانی بودند که در همراهی با تحصن نسرین ستوده در مقابل کانون وکلای دادگستری شرکت داشتند. در کردستان نیز سه تن از برگزارکنندگان روز زن احضار شدند.

سه تن از فعالان مدنی و کنشگران جنبش زنان در تهران بازداشت شدند. همزمان سه تن نیز در کردستان به اتهام برگزاری روز زن توسط نهادهای امنیتی مورد بازجویی قرار گرفتند.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر بازداشت‌شدگان تهران روز یکشنبه ۱۷ اسفند (۸ مارس)، بعد از تجمع گروهی از فعالان مدنی در همراهی با نسرین ستوده در مقابل کانون وکلای دادگستری، در نزدیکی این محل دستگیر شدند.

نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشری، از ۲۹ مهرماه امسال در اعتراض به حکم محرومیت از وکالت خود توسط دادگاه انتظامی وکلا و آزار دگراندیشان به دست حکومت ایران و کنترل روزافزون بر کانون وکلا و قوه قضائیه در مقابل ساختمان کانون وکلای مرکز در تهران دست به تحصن زده و از آن زمان به‌طور مداوم این تحصن را ادامه داده است. این تحصن با وجود موانع امنیتی و تهدیدات، از سوی فعالان مدنی، سیاسی و کنشگران با همراهی و حمایت روبه‌رو شده است.

دو نفر از بازداشت‌شدگان، فرید صادقی و عاطفه نوید نام دارند و نام یکی دیگر منتشر نشده است. آن‌ها توسط مأموران لباس شخصی به محل نامعلومی منتقل شدند.

هنوز از ارگان بازداشت‌کننده و محل نگهداری این سه تن خبری در دست نیست اما گزارش‌ها حاکی از آن است که منزل عاطفه نوید مورد تفتیش و بازرسی قرار گرفته و برخی از وسایل او نیز ضبط شده است. مراجعات خانواده نوید به دادگاه انقلاب و زندان اوین تاکنون نتیجه‌ای در بر نداشته است.

کمیته گزارشگران حقوق بشر می‌گوید در شهر سقز کردستان سه فعال مدنی به نام‌های علی حسینی، محمد فرجی و عزت نصری، از برگزار کنندگان روز جهانی زن، به اداره اطلاعات این شهر احضار و توسط مأموران وزارت اطلاعات تحت بازجویی قرار گرفتند.

بنا به این گزارش، این احضار و بازجویی در پی برگزاری مراسمی به مناسبت روز جهانی زن که در منزل یکی از فعالان شهر سقز برگزار شد، انجام شده است.

در سال‌های اخیر برگزاری مراسم روز جهانی زن، در ایران ممنوع بوده و با ممانعت مأموران امنیتی مواجه شده است.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.