ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

پرسه‌زن، عابر و ولگرد

«فلانور»

«فلانور» واژه‌ای است فرانسوی که برای آن معادل دقیقی نمی‌توان پیدا کرد. «فلانور» هم پرسه‌زن، عابر و ولگرد است و هم کارآگاه؛ هم یک مصرف‌کننده پراشتهای تصاویر و هم یک وی‌ترین متحرک. او قبل از هر چیز نماد زیستن در درون یک شهری مدرن و تجربه آن است.

مرد بورژوای شیک‌پوش (با کت سیاه بلند، کلاه بر سر، سیگار در دست، عصا و یا چتری در دست) در خیابان‌های شهر قدم می‌زند و فضاهای اطراف خویش را ورانداز و منظره‌های شهر را مصرف می‌کند. او یک تماشاگر حرفه‌ای است.

مرد را هرجا که چیزی برای دیدن هست پیدا کرد: در خیابان‌ها، پارک‌ها، پاساژها، کافه‌ها و رستوران‌ها. او می‌بیندگاه بی‌آنکه دیده شود، وگاه خود یک نمایشگاه متحرک است. در نقش خواننده‌ای لجوج متن شهر را مرور می‌کند، می‌جوید و با لذت نشخوار می‌کند. او کسی است که ریتم سریع تغییرات در زندگی شهری از چشم‌های تیزبینش پنهان نمی‌ماند.

امروز توسعه روابط و نیروهای حامل سرمایه و تغیر مناسبات تجاری، پرسه‌زن را از خیابان به پاساژها و سپس درون فروشگاه‌های بزرگ محصور کرده و نگاه پرسه‌زن را به گروگان گرفته است.

امروز پرسه‌زنی، هنر چرخیدن در شهر، قدم برداشتن، کشف کردن و ثبت تغییرات سریع محیط‌های چرخی، نقاشی زندگی مدرن، و بلکه عکاسی را باید دوباره ابداع کرد. باید قدم زدن را با عکاسی یک بار دیگر اختراع کرد.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • دهوند

    عابر : رهگذر