ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

تکذیب احضار علی یونسی به دادگاه ویژه روحانیت

ساعاتی پس از انتشار خبر احضار دستیار رئیس‌جمهوری در حوزه اقلیت‌ها به دادگاه ويژه روحانيت، سعید زارع معاون علی يونسی، این خبر را حاشیه‌سازی رسانه‌های منتقد دولت دانست.

معاون علی يونسی، احضار دستیار رئیس‌جمهوری ایران درحوزه اقوام و اقلیت‌ها را تکذیب کرد.

بزرگ‌ کنید
سخنان یونسی پیشتر نیز درباره نقض حقوق بشر در ايران و تشويق به استفاده از نماد شير و خورشيد حاشیه‌ساز شده بود

درحالی که خبرگزاری تسنیم، خبر از احضار مشاور رئيس‌جمهوری ايران در حوزه اقليت‌ها به دادگاه ويژه روحانيت داده بود، سعید زارع معاون علی يونسی این خبر را حاشیه‌سازی رسانه‌های منتقد دولت دانست.

شنبه این هفته، ۲۱ نماینده مجلس ایران در نامه‌ای به صادق آملی لاريجانی، رئيس قوه قضائيه خواهان پيگيری حقوقی سخنان او درباره «نفوذ ايران در عراق» شده بودند.

مشاور حسن روحانی، رئيس‌جمهوری ايران يکشنبه ۱۷ اسفندماه در سخنانی که با واکنش منفی وزارت خارجه عراق روبرو شد، گفته بود: «در حال حاضر عراق نه فقط حوزه تمدنی نفوذ ماست بلکه هويت، فرهنگ، مرکز و پايتخت ماست و اين مسئله هم برای امروز است و هم گذشته.»

نمايندگان مجلس ايران اين اظهارات را «بحران آفرينی و تهديد امنيت ملی» خواندند. يونسی اما سه روز پس از اين اظهارات در گفت‌وگو با شبکه العالم، وابسته به جمهوری اسلامی ايران، با تصحيح سخنانش در همايش «ايران، مليت، تاريخ و فرهنگ» گفته بود که ايران نمی‌خواهد تماميت ارضی و استقلال کشور‌ها به‌ويژه عراق را مخدوش کند.

منتقدان يونسی اما گفته‌های او مبنی بر اينکه «جغرافيای ايران و عراق غيرقابل تجزيه است و فرهنگ ما غيرقابل تفکيک است؛ پس ما يا بايد با هم بجنگيم و يا يکی شويم» را موجب تقويت گفتمان «ايران‌هراسی» می‌دانند.

دومین ادعای احضار یونسی

این دومین بار است که رسانه‌های منتقد دولت مدعی می‌شوند که علی یونسی به دادگاه ویژه روحانیت احضار شده است. خردادماه امسال روزنامه کیهان خبر داد بود که یونسی بعد از حضور در دادگاه ویژه روحانیت به دلیل اظهارات‌ «بی‌جا و حاشیه‌ساز» مورد بازجویی قرار گرفته و تعهد کتبی داده است.

دادگاه ویژه روحانیت یکی از مراجع قضایی ایران است که به جرائم روحانیون ایران رسیدگی می‌کند. این دادگاه ویژه به دستور آیت‌الله خمینی رهبر وقت ایران تشکیل شد و در اصول قانون اساسی تدوین نشده است. دادگاه ویژه روحانیت مستقیم زیر نظر رهبر ایران اداره می‌شود.

پيش‌تر نيز محافظه‌کاران و منتقدان دولت ايران علی يونسی را به سبب اظهاراتی درباره نقض حقوق بشر در ايران، تشويق به استفاده از نماد شير و خورشيد و آموزش زبان‌ مادری به اقليت‌های مورد انتقاد قرار داده بودند.

علی يونسی در دوران رياست جمهوری محمد خاتمی رياست وزارت اطلاعات را بر عهده داشت. رسانه‌های منتقد دولت از او به عنوان «اسفندیار رحیم مشایی در کابینه روحانی» نام می‌برند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.