ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

حزب لیکود در انتخابات پارلمانی اسرائیل پیروز شد

بر خلاف نظرسنجی‌های پیش از انتخابات حزب راستگرای ليکود به رهبری بنيامين نتانياهو، نخست‌وزیر اسرائیل ۲۹ کرسی از ۱۲۰ کرسی کنست، پارلمان این کشور را به‌دست آورد.

در حالی که نظرسنجی‌های پیش از انتخابات پارلمانی اسرائیل از رقابت تنگاتنگ «اتحاد صهیونیستی» و حزب لیکود خبر می‌دادند نتایج انتخابات نشان می‌دهد که حزب ليکود به رهبری بنيامين نتانياهو، نخست‌وزیر اسرائیل با به‌دست آوردن ۲۹ کرسی از ۱۲۰ کرسی کنست به پیروزی رسیده است.

به‌گزارش خبرگزاری «ینت» اسرائیل بر پایه شمارش آرای ۹۹ درصد حوزه‌های رأی‌گیری «اتحاد صهیونیستی» به رهبری اسحاق هرتزوگ موفق شد ۲۴ کرسی را به دست آورد.

سومین گروه قدرتمند اسرائیل فهرست مشترک عربی بود که ۱۴ کرسی را کسب کرد. فهرست اصلی آیمن عوده، رهبر فهرست مشترک عربی نتانياهو را به نژادپرستی متهم کرده بود. این گروه متشکل از چهار جناح اعراب ساکن اسرائيل است که حدود ۲۰ درصد از جمعيت این کشور را شامل می‌شوند.

پس از فهرست مشترک عربی، حزب آینده به رهبری یائر لاپید ۱۱ کرسی پارلمانی و حزب جدید کولانو به ریاست وزیر ارتباطات سابق، موشه کاخلون که از عدالت اجتماعی بیشتر دفاع می‌کرد ۱۰ کرسی را به دست آورند.

«خانه يهود» به رهبری نفتالی بنت نیز به هشت کرسی دست يافت. نتانياهو پیش از این گفته بود که با نفتالی بنت برای تشکيل يک دولت راستگرا توافق کرده است.

ميزان مشارکت مردم اسرائیل در اين دوره از انتخابات پارلمانی ۸ / ۷۱ درصد اعلام شده است.

ائتلاف بزرگ در اسرائیل شکل می‌گیرد؟

بدین ترتیب حزب لیکود نتیجه‌ای بهتر از آن‌چه تصور می‌شد به دست آورد. طرفداران نتانیاهو ۶۵ ساله این موفقیت را «پیروزی مردم اسرائیل» می‌دانند. اکنون حزب لیکود باید دولتی قوی تشکیل دهد.

طرفداران نتانیاهو این موفقیت را «پیروزی مردم اسرائیل» می‌دانند.

نتانیاهو در حال حاضر در برابر دشواری مذاکرات برای تشکیل دولت ائتلافی قرار دارد. او نیروهای جناح راست به تشکیل دولت دعوت کرده است. حتی اگر او بخواهد با چپ میانه (اتحاد صهیونیستی) ائتلاف بزرگ تشکیل دهد می‌بایست دست‌کم یک شریک دیگر را به این ائتلاف جلب کند. هم نتانیاهو و هم هرتزوگ در رقابت‌های انتخاباتی چنین ائتلافی را رد کرده بودند.

رووین ریولین، رئیس‌جمهور اسرائیل بر خلاف این نظر، پس از روشن شدن نتایج اولیه انتخابات از ائتلاف بزرگ حمایت کرد و به روزنامه هاآرتص گفت «من معتقدم که تنها یک دولت وحدت می تواند از فروپاشی سریع دموکراسی اسرائیل و انتخابات زودهنگام جلوگیری کند.»

انتخابات پارلمان اسرائیل روز سه‌شنبه به این دلیل برگزار شد که ائتلاف حاکم پس از آن‌که کمتر از دو سال در قدرت ماند، در پایان سال ۲۰۱۴ از هم پاشید. نتانیاهو از سال ۲۰۰۹ نخست‌وزیر اسرائیل است.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • علی

    این هم دلیل قاطعی بر ضد هرکسی که مدعی است مردم اسرائیل طرفدار صلح یا عدالت هستند.

  • hamid

    سوالی برایم در رابطه با این انتخابات پیش آمد! البته حق مردم اسرائیل است که نامزد مورد نظر خود را در بین نامزدهای گرایش متفاوت انتخاب کنند و این حق آنها است! اما سوال من! آیا دلیل این انتخاب، دروغ‌های آقای نتان یاهو که معادل ایرانیش آقای احمدی‌ نژاد است! در مورد ایران به بهانه استبداد حاکم در ایران بوده؟ دروغ‌هایی‌ که چندی پیش با افشای اسناد موساد افشا شدند! آیا دلیلش: حمایت از تهدید روزمره ایران به حمله، طرح تجزیه ایران! و در نتیجه کشتار مردم ایران! و به خدمت گرفتن عده‌ای چون باند رجوی برای دروغ پردازی! بوده!!؟ امیدوارم که پاسخ منفی‌ باشد! شاد باشید. حمید

  • Behrouz

    درفرهنگ شرق سازش نشانه ضعف است و نتیجه آن حمله، کشتار و تجاوز است. دشمنان اسرائیل میدانند که نتانیاهو شوخی بردار نیست و این را سوریه، سودان، ایران، حزب اله، حماس ......میدانند و با آگاهی به این واقعیت از تحریکات بیشتر خوداری خواهند کرد که بحران منطقه از این هم بدتر نشود. لنین ها و استالین های وطنی هم با اینکه هر کاری که ممکن بوده برای اسلام عزیز انجام داده اند ولی برای یکبار هم که شده و به دور از چشم امام عزیزشان با چند گیلاس ویسکی ساخت امپریالیست های جهانخوار و یا ودکای بهشت کمونیستی این درد جانکاه پیروزی نتانیاهو را فراموش کنند.