ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

تشییع پیکر فرخنده که به اتهام آتش زدنِ قرآن کشته شد

گرفتن زیر تابوت در عرف افغانستان کاری «مردانه» است اما زنان کنشگری که در مراسم تشییع پیکر فرخنده شرکت کردند، اجازه ندادند مردان زیر تابوتش را بگیرند.

پیکر فرخنده، زنی که دو روز پیش از آغاز نوروز به اتهام سوزاندن قرآن از سوی مردان خشمگین در کابل کشته و جنازه‌اش سوزانده شد، با حضور صدها تن از کنشگران حقوق زنان، فعالان جامعه مدنی، مدافعان حقوق بشر و روزنامه‌نگاران در کابل خاکسپاری شد.

بزرگ‌ کنید
عکس فرخنده با عنوان «شهید» بین شرکت‌کنندگان پخش شده بود

یکشنبه دوم فروردین، فعالان حقوق زنان جسد فرخنده را از مقر پزشک قانونی کابل به خانه‌اش در «تایمنی شهر» بردند و از آنجا به قبرستانی در منطقه «پنج صد فامیلی» تشییع کردند.

گرفتن زیر تابوت در عرف افغانستان کاری «مردانه» است اما زنان کنشگری که در مراسم تشییع پیکر فرخنده شرکت کردند، اجازه ندادند مردان زیر تابوتش را بگیرند.

مردم در مراسم خاکسپاری فرخنده، پلاکارت‌هایی را با شعار «عدالت» با خود حمل می‌کردند.

مولوی ایاز نیازی، خطیب مسجد جامع وزیر اکبرخان نیز که در سخنرانی‌های منبری‌اش تلویحاً از قاتلان فرخنده حمایت کرده بود، به مراسم تدفین آمده بود، اما شرکت‌کنندگان دیگر اجازه ندادند که او در این مراسم حضور داشته باشد.

در جریان مراسم خاکسپاری، عکس فرخنده با عنوان «شهید» بین شرکت‌کنندگان پخش شده بود.

مردان خشمگین ۲۸ اسفندماه، فرخنده را به اتهام سوزاندن قرآن در نزدیکی «مسجد شاه دوشمشیره» در مرکز کابل کشتند و جسدش را سوزاندند.

پدر فرخنده گفته دخترش که در علوم اسلامی تحصیل کرده بود، به این مسجد رفته بود تا از ملایی که در آنجا برای زنان «دعانویسی» می‌کند، بخواهد که به این کار پایان دهد.

بزرگ‌ کنید
گرفتن زیر تابوت در افغانستان عرفاً کاری «مردانه» است اما زنان در تشییع فرخنده اجازه ندادند مردان زیر تابوتش را بگیرند

به گفته پدر فرخنده، او از دارالعلوم عایشه صدیقه فارغ‌التحصیل شده بود و به علوم اسلامی اشراف داشت: «من از تمامی نهادهای عدلی و قضایی می‌خواهم که دادخواهی کنند و خون اولاد مرا تلف نکنند».

همچنین مادر فرخنده در سوگواری برای فرزنش از پلیس افغانستان خواست تا امنیت تمامی شهروندان کشور به ویژه زنان را تأمین کنند: «من به دخترم افتخار می‌کنم. دخترم سر قوم من را خم نکرده است. سرخودم را خم نکرده است. بلکه به راه حق جانش را سپرده است. خداوند مقام شهید را نصیب‌اش کرده است و روحش شاد باد».

در ویدیوهایی که از این حادثه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، تعدادی از نیروهای پلیس کابل در محل واقعه دیده می‌شوند که برای مقابله با مهاجمان کاری نمی‌کنند و بیشتر ناظر قتل فرخنده هستند.

قتل فرخنده به اتهام سوزاندن قرآن واکنش‌های بسیاری را در فضای سیاسی افغانستان به دنبال داشت. عبدالرحمن احمدزی، رئیس بخش اوقاف وزارت حج افغانستان اما در یک مصاحبه ویدئویی گفته است: «اگر این زن قرآن را آتش زده باشد، ما اقدام مردم را توجیه می‌کنیم.»

محمد ایاز نیازی خطیب مسجد وزیر محمد اکبرخان کابل هم به «خشم مردم» اشاره کرده بود و گفته بود که «نیاز نیست که بر روی او معاینه کنی که بیمار است یا خیر؟ مردم در برابر این کار شما قیام خواهد کرد و در آن زمان اداره قیام‌کنندگان بسیار دشوار خواهد بود». زلمی زابلی، سناتور و سیمین حسن‌زاده، معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در میان کسانی هستند که قتل فرخنده را توجیه کرده‌اند.

در واکنشی دیگر اما صبغت‌الله مجددی، فقیه و رهبر مذهبی «مجاهدین افغان» که اکنون در مجلس سنای افغانستان نماینده است این قتل را محکوم کرد. او با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «جز قضا هیچ کسی دیگر صلاحیت صدور فتوای [قتل] ندارد.»

محمد فرید افضلی، سربازپرس تحقیقات جنایی در مورد قتل فرخنده، به رسانه‌ها گفته است که او «دچار بیماری روانی نامشخصی» بوده است، اما همسایه‌ها به آسوشیتدپرس گفته‌اند که چنین حسی نداشته‌اند. فرخنده دوره مطالعات دینی را به پایان رسانده بوده و در اواخر دوران تحصیلی‌اش قرار داشت. او می‌خواست معلم شود.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • بهنام

  جناب صدیقی بهتر است به حال خود و امثال خود افسوس بخورید . به جای اینکه از دو کلمه حرف حساب عصبانی شوید و با ادبیاتی صخیف صحبت کنید ، بهتر است با مطالعه و آگاهی جسم و روح خود را از قید و بند مذهب آزاد نموده و خداوند قادر متعال را در قلب خود جستجو نمائید .

 • Sabruddin Hazem

  در نتجه مبارزه بزرگترین زن باشهامت افغان (فرخنده) درمقابل جادوگران وتعویذ نویسان که این مبارزه باشهادت وی انجامید چهار فوایید ذیل بدست آمد. ۱_دور کردن نام عالم وملا از جادوگران وتعویذ نویسان. ۲_آشکار شدن چهره های مزدوریکه برعلیه اسلام مبارزه میکنند. ۳_متحد شدن عالمان دین ورد هر نوع تهمتهای بی مورد. ۴_تنبیه اشخاصیکه بدون دلیل قضاوت میکنند

 • sasiz

  خدا رو شکر که هنوز هستن عده ای که این اعمال زشت را محکوم کنند . بدون شک تمام سکوت کنندگان و تاییدکنندگان و قاتلان احمق مدعی دین ، که دین را به خرافه کشانده اند ، سزایشان مرگ است .نتیجه دین انسانیت است و انسان شدن همان دین محض است . افراد افراطی و اسلامگرایان قاتل بشر همواره دین را به نفع خود تفسیر میکنند. ******* متاسفانه در روز ، جلو چشم پلیس ، جلو هزاران مدعی اسلام و سکوت کننده ، هزاران مردم ناآگاه با افکار طالبانیزم و داعشیزم ، در قرن 21 ، اتفاق افتاده و دولتمردان تایید میکنند. ********* اگر یکی از اعضای خانواده خودتان بود ؟خواهر ؟مادر ؟برادر ؟ .....بکشند. پرتاب کنند . با ماشین زیر بگیرند ، بسوزانند . ************ کتابی که ارزشش با سوزاندن و یا کاریکاتور کم و زیاد میشود ، ذاتا بی ارزش است .

 • صدیقی

  نمی فهمم که شما***هاچگونه بالای زمین الهی زندگی میکنین هان !!!که سفر طولانی یی در پیش داریم و مرگ خیلی تلخ و دردناک هست حالاهم وقت است وگرنه بعدازمرگ هیچ کاری ازدست مان نمیآید

 • صدیقی

  از زبان شما*** ها

 • صدیقی

  آقای بهنام و آقای ع ر رادمنش در پاسخ شما *** قرن 21همین قدرکافیست که تا*** چون شمادرجهان است دوزخ خالی نمیماند افسوس به حال تان در ای عصر فهم ودانش شما***هستین افسوس به حال تان و انشاءالله که در قیامت این آیه کریمه رامیشنوم(یا لیتنی کنت ترابا)ای کاش خاک میبودم

 • بهنام

  لینک آدرس روزنامه هشت صبح افغانستان . حتمآ بخوانید : http://8am.af/let-dmsvzy-become-a-routine-procedure-farkhonde/

 • ع ر رادمنش

  با ستم کش کردن بانو فرخنده: این جلادان جنایات داعش را تقدیس کردند و نشان دادند که اسلام با همان خرافه هایش زنده خواهد ماند! و اصلاح شدنی نیست!

 • بهنام

  وقتی مردان غیرت ندارند ، زنان زیر تابوت فرخنده را گرفته اند . اسلام این ویروس خطرناک که در حال گسترش است ، تنها جز خشونت و قتل و غارت و بی رحمی ، تاکنون چه چیز دیگری برای بشریت به ارمغان آورده است ؟ اسلام فقط و فقط با شمشیر و خشونت گسترش یافت و آنان که به این دین مزورانه و من در آوردی پیوستند ، فقط و فقط از سر ناچاری و اجبار گرایش یافتند ، و الی هیچ انسان عاقلی حاضر نیست خود را اسیر این چرندیات پوسیده و جهل و خرافات کهن و افسانه های کذب و بی اساس نماید . ملتهای جهان در راه آگاهی و بیداری و روشنفکری پیش میروند و افراد بیگناهی که هر از چندی قربانی مطامع ملایان خدا ناباور و خائن ، میشوند ، با مرگ خود وجدانهای خفته را تلنگر زده و خفتگان جهل و تاریکی و ظلمت را از خواب خرگوشی بیدار میکنند . خون فرخنده و فرخنده ها بی پاسخ نخواهد ماند و خداوند ، خود انتقام این زن مظلوم را از ریا کاران و دقل کاران مذهبی خواهد ستاند .

 • Ava

  أفغانستان از سرزمين هاي يگانه پرستي بوده. اسلام بت شكني نداشت. ايران ايين زرتشت بزرگ را داشت. كمي در مورد تاريخ قبل از اسلام خودتان بخوانيد. اگر از تاثيرات بوديسم در شرق ميگويي. بودا، بت نيست. سمبل است. تا بحال شنيده اي يك بودايي، كسي را براي اهانت به بودا كشته باشد؟ نصف كره ي زمين هم بودايي هستند.

 • یوسف

  کدام مدرک وجود دارد که این خانم قرآن سوزنده، این شیوۀ تمام ملاهاست که هر کس با آنها نظری متفاوت داشت دستور قتلش را با فتواهایی صادر میکنند که مردم عامی متعصب خونشان بجوش بیاید. و اگر چنین اتفاقی هم افتاده باشد (که بسیار بعید میدانم) ، پس قانون را برای چه گذاشتند. رئیس جمهور افغانستان اگر وجدان دارد بایستی این موضوع را پیگیری کند. و گرنه این شتر جلوی در خانۀ ایشان نیز خواهد نشست.

 • انتظار

  لطفا عنوان مطلب مربوط به فرخنده را در صفحه فیسبوک تان مثل خود عنوان وبسایت اصلاح کنید. ممنون

 • صدیقی

  اسلام نیازی نیست که به مردم افغانستان معرفی شودهمین اسلام بود که با داخل شدنش در افغانستان مردم بت پرست افغان رادرجاده انسانیت ایستاده نمود قبل از اسلام هم همین وحشتهادرافغانستان بودو امروزهم که مردم افغانستان راه اسلام را رهاکردند به ای قسم فجايع دست میزنندلطفامه ازاین کثیفهاخواهش میکنم که ای کارهای وحشت بارشان رابنام اسلام ختم نکنداسلام رحمت است برای عالمیان نه وحشت همچنانکه حضرت محمد ص فرمودندکه خداوند متعال میفرمایندکسیکه بر اهل زمین رحم نکندخداوند بر او رحم نمیکندپس وای بر ما که فجايع خودرا بنام اسلام ختم میکنیم

 • farid

  ملابازی و دعا نویسی و رفع طلسم و برداشت  تحجری  و سوزندان قرون وسطایی ! با کمک امپریالیست کهن بریتانیا همه کشورهای منطقه را ۴ قرن برگردانند بعقب !

 • مومن

  حیوان قادر به این کار شنیع و این جنایت هولناک نیست که این "مردان خدا " انجام داده اند. شرم بر هستی تان، و شرم بر آئین و آموخته های ویرانگرتان باد.

 • علی

  ایشان متهم به قران سوزی شده بودند. پیشنهاد می کنم تیتر تصحیح شود.

 • سرباز ایران

  اسلام، دین صلح و آرامشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • شاهین امینی

  خیلی درد ناکه خدا رحمتش کنه