ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

نگاه غمزده در نوروز کردستان

ایرج عبادی - اگرچه مردم سعی می کنند که این نوروز را با رنگ و بوی کشتار آغشته نکنند اما در برخی محافل این مسائل مطرح می شوند.

شادی غم را شکست می دهد زیرا تنها انسان قادر است با صدای بلند بخندد، جشن و پایکوبی کند و برای غم خویش چاره ای بیندیشد. زیرا انسان می داند که زمستان رفتنی است و بهار از راه می رسد.

سالی که گذشت برای مردم کرد، زشتی کم نداشت. بسیاری از پیشمرگه های کرد در کوبانی، در مبارزه با داعش جان خود را از دست دادند، خانواده‌های بسیاری سوگوار شدند، اما مردم کردستان نوروز را مثل هر سال جشن گرفتند.

ایرج عبادی، شاعر و روزنامه نگار کرد درباره برگزاری مراسم نوروز در اقلیم کردستان، حال و هوای نوروزی مردم و خاستگاه اساطیری نوروز در میان اقوام کرد با رادیو زمانه گفت‌وگویی داشته است.

ایرج عبادی: «مردم اقلیم کردستان نووروز را برگزار کردند. حتی در کوبانی، علی رغم  آن همه شهید و جنگ قهرمانانه مردان و زنان پیشمرگه کوبانی که با حمایت پیشمرگه های کردستان عراق و ائتلاف جهانی برای شکست داعش همراه بود، باز هم مردم در بسیاری از نقاط سوریه و کوبانی مراسم نوروز را برگزار کردند.»

بسیاری از مردم اقلیم کردستان چهارشنبه سوری و نوروز را جشن گرفتند تا به بهانه برگزاری جشن نوروز در کنار هم شاد شوند. ایرج عبادی درباره فضایی که بر دیدوبازدیدهای نوروزی امسال حاکم است می گوید:

« اگرچه نوروز امسال بسیاری از مردم به دیدوبازدیدهای نوروزی ادامه دادند اما نگاه غمزده ای که به خاطر جان های از دست رفته بسیاری از قهرمان ها و پیشمرگه های کرد و کشتار فجیع داعش در کردستان مشاهده می شود حال و هوای مردم را عوض کرده است. اگرچه مردم سعی می کنند که این نوروز را با رنگ و بوی کشتار آغشته نکنند اما در برخی محافل این مسائل مطرح می شوند.»

گفت وگوی کامل رادیو زمانه با ایرج عبادی را در این لینک بشنوید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • ali

    عزیزم کشورهای نوروزستان یعنی چی؟ همه جاهایی که نوروز رو جشن می گیرند جزیی از ایران بزرگ هستند.