ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ایران و ۱+۵ در آستانه نگارش متن «علنی» توافق هسته‌ای

در واپسین روزهای مذاکرات، صحبت از نگارش یک پیمان دو سه صفحه‌ای به عنوان متن توافق نهایی است؛ متنی که قابل انتشار برای عموم است. اگرچه برخی جزئیات محرمانه باقی می‌ماند.

مقام‌های رسمی می‌گويند ايران و قدرت‌های جهانی بر سر امضای يک پيمان دو سه صفحه‌ای با هدف پايان دادن ايران به برنامه هسته‌ای ‌خود، بر پایه یک توافق بلند مدت، به توافق نهایی نزديک شده‌اند.

اکنون در مذاکرات هستی بحث بر سر سندی «دو سه صفحه‌ای» برای انتشار عمومی است

اگر اين توافق صورت بگيرد، پس از ۱۲ سال يکی از پر مناقشه‌ترين پرونده‌های بين‌المللی پايان می‌پذيرد. پايانی که برای ايران آغاز دوره‌ای تازه در فعاليت‌های اقتصادی و خارج شدن از انزوا در روابط بين‌المللی‌‌اش است.

انتشار اين خبر در شرايطی است که گفته می‌شود دو طرف همچنان درباره برخی جزئيات کليدی به شدت در حال مذاکره‌اند.

يک مقام ارشد ايرانی نزديک به گفت‌وگوهای هسته‌ای که نخواست نامش فاش شود، به خبرگزاری رويترز گفته «طرف‌ها به مرحله نهايی امضای توافق و اعلام شفاهی‌ آن بسيار بسيار نزديک هستند».

اگرچه بنابر گفته مقامات رسمی اين مذاکرات طی چند روز باقی مانده نيز ممکن است به شکست منجر شود.

جان کری و محمدجواد طريف برای به دنبال يک چارچوب سياسی برای توافق روزهاست که در لوزان سوئيس در حال گفت‌وگو هستند. ديگر وزرای خارجه گروه ۱+۵ قرار است ظرف امروز و فردا به لوزان سوئيس بروند.

در اين مذاکرات بحث بر سر سند «علنی» و «دو سه صفحه‌ای» است که در معرض عموم قرار خواهد گرفت. با اين حال، جزئيات محرمانه باقی خواهد ماند.

آمریکا و آلمان گفته‌ بودند که زمان آن رسیده که ایران تصمیمی دشوار بگیرد.

اما همزمان یک مقام آمریکایی ابراز امیدواری کرده که گفت‌وگوی حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران با قدرت‌های جهانی نشانه‌ای از آمادگی تهران برای تصمیم‌گیری‌های دشوار باشد.

حسن روحانی هفته گذشته با سران کشورهای بریتانیا، فرانسه و روسیه به صورت تلفنی گفت‌وگو کرد. روحانی همچنین نامه‌ای با هدف خارج کردن گفت‌وگوهای هسته‌ای از «شکست و بن‌بست» به سران شش قدرت جهانی از جمله باراک اوباما، همتای آمریکایی‌اش نیز ارسال کرده است.

دوره تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی از هفته گذشته در لوزان سوئیس آغاز شده و مهلت آن ۳۱ مارس / ۱۱ فروردین به پایان می‌رسد.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • farid

    انها را هم تکذیب کردند! معلوم نیست بر سر چی مذاکره میکنند!

  • farid

    جزئیات محرمانه باقی خواهد ماند! برای چی و کی ؟ کسی میخواهد کلک بزند؟!