Share

هجوم مأموران به یکی از بندهای زندان اوین و بازرسی همراه با «تهدید و تخریب» باعث بروز تنش بین مأموران و زندانیان سیاسی شد.

سحام‌نیوز امروز دوشنبه ۲۴ فروردین گزارش داده که این رویداد شنبه ۲۲ فروردین رخ داده است.

در بند هفت زندان اوین بیش از ۵۰ زندانی سیاسی، برخلاف «قانون اصل تفکیک جرائم» در کنار زندانیان مالی، دزدان دریایی و دیگر جرائم نگهداری می‌شوند.

این دومین بازرسی از این بند در فروردین‌ماه سال جاری است.

ظاهراً مقامات زندان در حین بازرسی، زندانیان را «تهدید کرده‌اند» که به‌زودی تمامی تلفن‌های این بند را «قطع خواهند کرد» که این سخنان مقامات با اعتراض زندانیان مواجه شده و به درگیری لفظی میان آن‌ها و مأموران منجر شده است.

یک هفته پیش نیز سایت کلمه گزارش داد که روز یکشنبه ۱۶ فروردین معاونان اجرایی و حفاظت زندان اوین با همراهی سربازان گارد حفاظت زندان با ورود به بند ۳۵۰ این زندان که ۴۰ تن از زندانیان سیاسی در آن به‌سر می‌برند، به شکل کم‌سابقه‌ای اقدام به بازرسی و تفتیش محل زندگی، اموال و وسایل شخصی زندانیان سیاسی کردند.

این گزارش افزوده بود که در جریان این بازرسی شمار سربازان به مراتب بیشتر از تعداد زندانیان بود و اموال و وسایل زندانیان تخریب و فضای این بند سیاسی چندین ساعت متشنج شده بود.

روز سه‌شنبه ۱۸ فروردین‌ماه ۱۳۹۴ نیز، امید کوکبی، دانشجوی دکترای فیزیک دانشگاه آستین تگزاس و زندانی قرنطینه بند هفت زندان اوین به سلول انفرادی این زندان منتقل شد.

اتهام کوکبی نخست «اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی» اعلام شد و سپس «جاسوسی» هم به آن اضافه شد، اما در ‌‌‌‌نهایت با تبرئه شدن از این اتهام‌ها، وی را به ارتباط با دولت آمریکا متهم کردند. او که بهمن ماه سال ۱۳۸۹ در سفر به ایران بازداشت شد، به ۱۰ سال حبس به اتهام «ارتباط با دول متخاصم» محکوم شده است.

فروردین و مرداد سال گذشته نیز مأموران امنیتی با هجوم به بند ۳۵۰ زندان اوین، بیش از ۳۰ زندانی سیاسی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و گروهی از آن‌ها نیز به سلول‌های انفرادی منتقل شدند.

بیشتر بخوانید: حمله تازه به بند ۳۵۰ زندان اوین و تخریب اموال زندانیان

روزهای گذشته بند ۳۵۰ زندان نیز شاهد «بازرسی خشن» و مشابهی توسط گارد ویژه زندان اوین بوده است.

سحام‌نیوز با اشاره به آن‌چه «توفیق خارجی» دولت حسن روحانی در برقراری تفاهم میان ایران و کشورهای گروه ۵+۱ نامیده، افزوده است که اما «فشار بر زندانیان سیاسی و خانواده‌های آنان افزایش یافته است.»

Share