Share

اتحادیه اروپا چهارشنبه ۱۵آوریل/۲۶ فروردین، شرکت گوگل را به نقض گسترده حقوق رقبای خود متهم کرد.

google

گوگل متهم‌شده که موتور جستجوگر خود را به نفع خود و خدمات خرید خود تنظیم می‌کند و حقوق رقبایش را در نظر نمی‌گیرد.

مارگارت وستاگر، کمیسر رقابت تجاری اتحادیه اروپا گفته است که تکنولوژی‌های غول پیکر آمریکایی با برخورد‌هایی ناعادلانه در حال تسلط یافتن بر دیگر رقبای خود هستند. او از صدور بیانیه‌ای که در آن تمام اتهامات گوگل ذکر شده خبر داد.

در این بیانیه قرار است چگونگی نقض قانون رقابت تجاری اتحادیه اروپا و تقلب در موتور جستجو‌گر نیز شرح داده شود.

همچنین اتحادیه اروپا پرونده‌ای برای تحقیق در مورد سیستم عامل اندروید که وابسته به گوگل است، باز کرده است.

اتهام‌های دیگر گوگل شامل سیستم انحصاری تبلیغات و نسخه‌برداری از رقبای خود است.

وستاگر گفته است: «من نگران خدمات‌رسانی ناعادلانه شرکت گوگل هستم. این شرکت قانون رقبای تجاری اتحادیه اروپا را دور می‌زند.»

این اتهام می‌تواند در صورت اثبات برای گوگل تا ۶/۶ میلیارد دلار جریمه به همراه داشته باشد؛ یعنی ۱۰ درصد از فروش سالانه گوگل.

پرونده اتحادیه اروپا علیه گوگل یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین پرونده‌ها در این زمینه در چند سال اخیر است و در حالی مطرح می‌شود که جریانی از مخالفت‌های سیاسی در اروپا علیه تسلط تکنولوژیک کمپانی‌‌های آمریکایی از جمله گوگل وجود دارد. این پرونده از سال ۲۰۱۰ در جریان است.

اتحادیه اروپا پرونده‌های متفاوتی در این باره به جریان انداخته است. شرکت مایکروسافت نیز در یک دهه اخیر از سوی اتحادیه اروپا به جریمه‌ای بیش از ۳۴/ ۲ میلیارد دلار محکوم شده است.

گوگل در ابتدا به عنوان یک شرکت خصوصی در چهارم سپتامبر ۱۹۹۸ در کالیفرنیای آمریکا ثبت شد. سهام این شرکت اولین بار در ۱۹ اوت ۲۰۰۴ به فروش رسید. هدف گوگل از فعالیت‌هایش، «سازماندهی کردن اطلاعات دنیا و دسترس‌پذیر کردن آن‌ها برای عموم» بوده و شعار غیر رسمی آن از آغاز تا به حال «شرور نباشید» بوده است.

اولین بودجه گوگل چیزی در حدود ۱۰۰ هزار دلار بود که به نام شرکت سان مایکروسیستم ثبت شده بود.

Share