ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

رهبران ترکیه قطعنامه پارلمان اروپا درباره «نسل‌کشی» ارامنه را رد کردند

پارلمان اروپا در صدمین سالگرد قتل‌عام ارامنه توسط امپراتوری عثمانی در جنگ جهانی اول قصد دارد قطعنامه‌ای صادر کند. رهبران ترکیه پیش از انتشار این قطعنامه آن را رد کرده‌اند.

رهبران دولت ترکیه پیش از تصویب قطعنامه پارلمان اروپا به‌مناسبت صدمین سالگرد قتل‌عام ارامنه توسط امپراتوری عثمانی، این قطعنامه را محکوم کردند.

رجب طیب اردوغان: شخصاً اهمیتی به تصمیم پارلمان اروپا قائل نمی‌شوم زیرا ما [ترک‌ها] لکه نسل‌کشی را تحمل نمی‌کنیم.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه روز چهارشنبه ۱۵ آوريل / ۲۶ فروردين در دیدار رسمی از قزاقستان به خبرنگاران گفت: «صرف‌نظر از نتیجه رأی پارلمان اتحادیه اروپا، این رأی بلافاصله از یک گوش من وارد و از گوش دیگرم خارج خواهد شد چرا که ترکیه نمی‌تواند چنین گناه و جرمی را به‌رسمیت بشناسد.»

او گفت: «من نمی‌دانم که آن‌ها (پارلمان اروپا) چه تصمیمی خواهند گرفت اما شخصاً اهمیتی به آن قائل نمی‌شوم زیرا ما [ترک‌ها] لکه نسل‌کشی را تحمل نمی‌کنیم.»

رئیس‌جمهور ترکیه همچنين تأکيد کرد که کشورش در حال حاضر ميزبان حدود ۱۰۰ هزار ارمنی مهاجر است. او گفت «ما می‌توانیم آن‌ها را اخراج کنیم، اما این کار را نمی‌کنیم. آن‌ها هميشه به کشور ما خوش آمده‌اند.» اردوغان انتقادها از ترکیه را که به‌گفته او «مهمان‌نواز» است «غيرقابل درک» دانست.

احمد داود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه نیز در یک نشست سیاسی برای راه‌اندازی کارزار انتخاباتی حزب حاکم «توسعه و عدالت»، گفت: «ما اجازه نخواهیم داد به تاریخ ملت‌مان توهین شود.»

داود اوغلو اتهام‌ها به ترکیه را در آستانه انتخابات پارلمانی «غیرعادلانه» خواند و گفت «پاپ به کسانی پیوسته است که بر سر راه حزب توسعه و عدالت و ترکیه سنگ می‌اندازند.» انتخابات پارلمانی ترکیه در روز یکشنبه ۷ ژوئن / ۱۷ خردادماه  برگزار خواهد شد.

پارلمان اروپا قرار است روز چهارشنبه قطعنامه‌ای با عنوان «یادبود صدمین سالگرد نسل‌کشی ارامنه» برای ۲۴ آوریل، سالگرد این رویداد، تصویب کند.

اتحادیه اروپا «نسل‌کشی» ارامنه را در سال ۱۹۸۷ به‌رسمیت شناخت.

رأی‌گیری پارلمان اروپا در این‌باره سه روز پس از آن صورت می‌گیرد که سخنان پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان درباره «نسل‌کشی» ارامنه توسط امپراتوری عثمانی موجب خشم مقامات ترکیه شد و وزارت امور خارجه این کشور سفیر واتیکان در آنکارا را احضار کرد و سفیر خود را از رم فراخواند.

روز سه‌شنبه اردوغان سخنان پاپ فرانسیس را به «هذیان» تشبیه کرد و از او خواست که دیگر چنین اشتباهاتی را مرتکب نشود. او گفت روحانیان نباید وظایف تاریخ‌نگاران را بر عهده گیرند.

در سال ۲۰۱۴ اردوغان زمانی که نخست‌وزیر ترکیه بود، برای نخستین بار بدون پذیرش نسل‌کشی ارامنه این کشتار را به آن‌ها تسلیت گفت.

دولت ترکیه کشتار ارامنه را به‌عنوان «نسل‌کشی» به‌رسمیت نمی‌شناسد چرا که به اعتقاد این دولت در کشتار اوایل قرن بیستم، ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار ارمنی جان خود را از دست داده‌اند و این تعداد تلفات «نسل‌کشی» محسوب نمی‌شود. اما ارامنه می‌گویند در سال ۱۹۱۵، یک‌ونیم میلیون ارمنی توسط ترک‌ها کشته شده‌اند و این کشتار «نسل‌کشی» بوده است.

در کنار ارامنه، آسوریان، یونانیان و مسیحیان ارتدوکس نیز در سال ۱۹۱۵ کشته شدند.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.