Share

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران تهدید کرده که اگر آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل راه «مقابله، رویارویی و ادامه تحریم‌ها» را در برابر تهران در پیش بگیرند، «ایران نیز به برنامه غنی‌سازی خود ادامه خواهد داد، آن هم بدون هیچ محدودیتی.»

محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با شبکه خبری یورونیوز

محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با شبکه خبری یورونیوز

بر پایه گفت‌وگوهای هسته‌ای، ایران پذیرفته در صورت دستیابی به توافق نهایی تا ۱۵ سال کار غنی‌سازی اورانیوم را که بیم آن می‌رود در جهت اهداف نظامی باشد، در تأسیسات اتمی‌اش متوقف کند.

ظریف در گفت‌وگو با شبکه خبری یورونیوز که روز جمعه ۱۷ آوریل / ۲۸ فروردین پخش شد، گفت:‌ «ما از همان ابتدا نیز گفتیم که باید مسیر کار را انتخاب کنیم. می‌توانیم راه برخورد و مقابله را انتخاب کنیم یا راهی برای همکاری. نمی‌توانیم کمی از هر کدام را انتخاب کنیم.»

ایران می‌گوید در صورتی که مذاکرات هسته‌ای به توافق منجر شد، همه تحریم‌های مالی علیه ایران باید از همان روز اجرای توافق یک جا لغو شود اما آمریکا از لغو مرحله‌ای تحریم‌ها سخن می‌گوید.

وزیر خارجه ایران از این‌که آمریکا از «لغو مرحله به مرحله» تحریم‌ها سخن گفته، انتقاد کرده و افزوده است: «اگر به بیانیه مشترک مراجعه کنید، حتی واژه “تعلیق” را نمی‌بینید و کلمه “مرحله‌ای” را هم نخواهید دید و روشن است که تمام تحریم‌ها، تمام تحریم‌های اقتصادی و مالی پایان خواهد یافت.»

ظریف گفته است:‌«روزی که ما به توافق برسیم، به شورای امنیت خواهیم رفت و شورای امنیت قطعنامه‌ای صادر خواهد کرد که بر اساس آن تمام قطعنامه‌های قبلی فسخ و به تمام تحریم‌ها پایان داده خواهد شد. این کاملاً واضح است؛ مرحله‌بندی یا تعلیقی وجود نخواهد داشت.»

اما آمریکا می‌گوید که اگر ایران به تعهدات خود در مورد محدودسازی برنامه هسته‌ای عمل کند، تحریم‌ها مرحله به مرحله لغو خواهد شد.

در همین حال کنگره آمریکا قصد دارد طرحی را تصویب کند تا باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا تا یک ماه پس از امضای توافق هسته‌ای نتواند تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران پیشتر گفته بود که این کشور هیچ توافقی را امضا نخواهد کرد مگر آن‌که در نخستین روز اجرا تمام تحریم‌های اقتصادی بالمره و در‌‌ همان روز لغو شود.

بیشتر بخوانید: روحانی: هیچ توافقی امضا نخواهد شد مگر تحریم‌های اقتصادی لغو شوند

بر اساس تفاهم صورت گرفته در مذاکرات لوزان بازرسی‌های گسترده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید تضمین کنند که استفاده ایران از انرژی هسته‌ای برای دستیابی به سلاح هسته‌ای نیست. بر همین اساس لغو تحریم‌ها نیز گام به گام خواهد بود، موضوعی که ایران آن را چنین قلمداد نکرده و لغو تحریم‌ها را فوری می‌داند.

روایت‌های متفاوت طرفین از تفاهم هسته‌ای لوزان گویای آن است که دو طرف هنوز تا دستیابی به یک توافق فاصله زیادی دارند.

ایران و کشورهای گروه ۵+۱ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین به همراه آلمان بر پایه ضرب‌الاجل از پیش تعیین شده تا ۱۰ تیر ۱۳۹۴ فرصت دارند که به این توافق دست پیدا کنند.

Share