ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

کشته شدن ۹ پناهجوی افغان‌ در یک سانحه رانندگی در ایران

یک پژو سواری حامل ۱۴ پناهجوی افغان بوده که در جاده رستم آباد - بم تصادف کرده و ۹ نفر از افغان‌ها و راننده ايرانی خودرو، بر اثر سوختگی جان خود را از دست داده‌اند.

در حادثه‌ای که در جاده رستم‌آباد - بم ایران رخ داد، یک خودرو که حامل پناهجویان افغان‌ بود دچار حادثه شد و ۹ تن از آن‌ها به همراه راننده ایرانی در آتش سوختند.

به‌گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، هادی تندفکر، فرمانده پليس راه بم - زاهدان گفته است که این حادثه حوالی ساعت چهار بامداد امروز جمعه ۲۹ فروردین رخ داده و خودرو مزبور يک دستگاه سواری پژو پارس بوده که از مسير شرق به غرب در محور رستم‌آباد به بم حرکت می‌کرده است.

به‌گفته او این خودرو حامل ۱۴ پناهجوی افغان بوده که پنج نفر از آن‌ها در صندوق عقب خودرو جاسازی شده بودند. این پنج نفر نیز در این حادثه به‌ شدت دچار سوختگی شده‌اند و توسط مأموران اورژانس به بيمارستان پاستور بم منتقل شده‌اند.

دلیل این حادثه «عدم توجه به جلو، سرعت غيرمجاز و رانندگی مخاطره‌آميز» ذکر شده است. این خودرو از روبه‌رو با يک دستگاه کاميون کمپرسی بنز که هم‌مسير و در مسير مجاز محور رستم‌آباد به بم در حرکت بوده برخورد می‌کند و به علت شدت برخورد از مسير خارج و بلافاصله دچار آتش‌سوزی می‌شود. به‌هنگام این حادثه چراغ‌های خورو خاموش بوده‌اند.

فرمانده پليس راه بم - زاهدان گفته که حمل اين تعداد مسافر توسط خودرو در هيچ جای دنيا متداول و مرسوم نيست.

بنا به گفته این فرمانده پلیس، ظاهراً در این منطقه جابه‌جایی قاچاقی افغان‌هایی که مجوز اقامت در ایران را ندارند، متداول است و خودروهایی که دست به چنین اقدامی می‌زنند «با سرعت‌های بالا، حرکات مخاطره‌آميز و به صورت کاروانی حرکت می‌کنند» و موجب بروز چنین حوادثی می‌شوند.

دفتر اتباع و مهاجران وزارت کشور ایران گزارش کرده است که ۲.۴ تا ۳ میلیون افغان در ایران زندگی می‌کنند که از این تعداد حدود ۱.۴ تا دو میلیون نفر مجوز قانونی سکونت در ایران را ندارند.

وضعیت افغان‌ها در ایران در طول چند سال اخیر به دلیل افزایش بازداشت‌های غیرقانونی مهاجران، نبود کمک‌های بشردوستانه و افزایش تبعیض در کار، مدرسه‌ها و دیگر مکان‌های عمومی وخیم‌تر شده است.

سازمان‌های مدافع حقوق بشر بارها نقض حقوق پناهندگان و مهاجران افغان توسط جمهوری اسلامی ایران را گزارش داده‌اند. با وجود این، ایران علاوه بر پاکستان، هنوز هم یکی از پناهگاه‌های اصلی پناهندگان افغان برای فرار از جنگ و شرایط بد اقتصادی به‌شمار می‌رود.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • هوشنگ

    رادیو محترم زمانه چرا نظرمو چاپ نکردید؟ متاسفانه وقتی شما با چاپ نکردن کامنتم این شائبه را ایجاد می کنید که گویا طرفدار حضور افاغنه در ایران هستید که اتباع بیگانه هستند و حضورشان در ایران از نظر امنیتی و اقتصادی مضر است دیگر نباید مخالف و منتقد حکومتی باشید که رهبرش عاشق فلسطین و قربانی کردن منافع ملی ایران به پای فلسطین و دشمنی کور با اسرائیل می باشد و اگر هم معیارتان رفتار کشورهای اروپایی با مهاجران می باشد با خود فکر کنید اگر جمعیت یک کشور اروپایی 75 میلیون باشد و مردمش فقیر و 4 میلیون مهاجر به ان کشور اروپایی سرازیر شود و مهاجران انواع و اقسام جنایتها را در ان کشور اروپایی مرتکب شوند واکنش ان کشور اروپایی چه خواهد بود؟

  • رضا

    اشرف غنی زی رئیس جمهور افغانستان از طرخ عربستان سعودی در حمله به مردم یمن حمایت کرده است با این همه عربستان که از لحاظ مذهبی با افغانها همفکر است به هیج افغانی اجازه کار و زندگی در عربستان نمیدهد حالا زمان ان رسیده است که افغانها برای کار و زندگی به عربستان بروند و با رفتن 3 ملیون مرد افغانی از ایران فرصتهای شغلی برای مردم بیکار ایرانی فراهم میشود و مشکل بیکاری خل میشود

  • هوشنگ

    کی این افغانیها دست از سر مردم فقیر ایران بر خواهند داشت معلوم نیست ؟در و تخته با هم جور شد و افغانیها بد جوری راه ایران را یاد گرفتند حمله شوروی به افغانستان و روی کار امدن خمینی بی وطن که به جای (ملت )به( امت) اعتقاد داشت عامل هجوم افغانیها به ایران شد و در ادامه افکار تفاله های خمینی مبنی بر ادامه راه نحس او و بعضی از مردم اجنبی پرست ایران عامل ماندگاری انان در ایران شد که انان در ایران *** بکنند