ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

طرح نمايندگان برای لزوم تصويب توافق هسته‌ای در مجلس ايران

نمايندگان مجلس ايران قصد دارند طرحی دوفوریتی را تصويب کنند تا توافق هسته‌ای برای بررسی به مجلس ارائه شود و پیش از آن فاقد اعتبار قانونی تلقی شود.

نمايندگان مجلس ايران يک طرح دو فوريتی‌ تهيه کرده‌اند که بر اساس آن توافق هسته‌ای ميان ايران و ۱+۵ بدون تصويب مجلس فاقد اعتبار خواهد بود.

حسين نقوی حسينی، سخنگوی کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس امروز يکشنبه ششم ارديبهشت به خبرگزاری تسنيم گفت:‌ «اين طرح دوفوريتی تصريح دارد که بر اساس قانون اساسی، توافق ايران با ۱+۵ بدون تصويب در صحن علنی هيچ ضمانت اجرايی نخواهد داشت و اعتبارش منوط به مجوز مجلس خواهد بود.»

بر پايه اين طرح، يک هيات هفت نفره بر روند مذاکرات هسته‌ای، نظارت و گزارش آن را به هيات رئيسه مجلس ارسال می‌کنند.

کميته روابط خارجی سنای آمريکا نيز به تازگی از رئيس‌جمهوری اين کشور خواسته تا در مدت پنج روز پس از رسيدن به توافق با ايران، متن اين توافق را برای بررسی به کنگره ارائه کند.

ايران و کشورهای گروه ۱+۵ شامل آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه، چين به همراه آلمان بر پايه ضرب‌الاجل از پيش تعيين‌شده تا ۱۰ تير ۱۳۹۴ فرصت دارند که به اين توافق دست پيدا کنند.

سفر ظريف به نيويورک

محمدجواد ظريف، وزير خارجه ايران برای شرکت در دور تازه مذاکرات هسته‌ای، امروز تهران را به مقصد فرانکفورت و سپس از آنجا به نيويورک ترک کرد.

شرکت در کنفرانس سالانه ان پی تی مهمترين برنامه وزير خارجه ايران در مدت حضور در نيوريورک است ولی در حاشيه آن ملاقات‌هايی با جان کری، همتای آمريکايی خود و فدريکاموگرينی، هماهنگ‌کننده سياست خارجی اتحاديه اروپا و شماری ديگر از وزيران کشورهای ۱+۵ خواهد داشت.

در همين حال مذاکره‌کنندگان ايرانی به سرپرستی عباس عراقچی از روزهای چهارشنبه تا جمعه هفته گذشته در وين نگارش متن توافق را با موضوع لغو تحريم‌ها آغاز کردند.

ايران پس از پايان مذاکرات هسته‌ای لوزان و دست‌يابی به چارچوب‌های توافق بر اين باور است که همه تحريم‌های اقتصادی و مالی بايد از روز آغاز اجرای توافق لغو شود اما آمريکا می‌گويد که تحريم‌ها به صورت مرحله‌ای حذف خواهد شد.

عراقچی در خصوص اين روايت‌های مختلف گفت که با توجه به «اظهارات ضد و نقيضی» که از سوی طرف مقابل وجود داشت، «اصرار ما اين بود که بايد حتماً يک تصوير روشنی در اين خصوص وجود داشته باشد، در خصوص بحث تحريم‌ها و لذا محور اصلی کار ما اين بار تحريم‌ها بود و از بحث تحريم‌ها کار نگارش را شروع کرديم.»

او مذاکرات هسته‌ای ايران و کشورهای ۱+۵ را که هفته گذشته در وين، پايتخت اتريش و با حضور معاونان وزرای خارجه برگزار شد، «خوب و مفيد» توصيف کرد.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • محمد

    مگر اینکه مجلس جلوی اینها رو بگیره وگرنه هر ***که دلشان بخواهدمیخورند

  • بهنام

    این طرح فتوکپی همان طرح کنگره و سنای آمریکاست و این کار نابلدان پر رو برای اینکه خود را از تک و تا نیندازند با حماقت بیش از حد خود همان طرح را اینجا مطرح کرده اند که البته به گفته خودشان این کار یعنی آب به آسیاب دشمن ریختن . یکی نیست به این ابلهان پر مدعا بگوید وقتی ولی امر دزدان جهان جام زهر را تا ته بالا کشیده ، شما دیگر چه کاره اید ، کاسه داغتر از آش ؟