Share

حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی کمیته امداد گفته که این نهاد از عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور به دلیل سخنانش درباره پول‌های کثیف شکایت خواهد کرد.

حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی کمیته امداد وعبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور

حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی کمیته امداد وعبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور

وزیر کشور یکشنبه ششم اردیبهشت در سخنانی در مجلس ایران خبر داد که بیش از ۱۰۰ نفر در کمیته امداد با پول‌های کثیف، ۲۷ هزار خودروی لوکس مانند پورشه و لگزوز وارد کشور کرده‌اند.

کمیته امداد از نخستین نهادهای انقلابی تأسیس شده پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ در ایران است که به‌صورت مستقیم زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی اداره می‌شود و هدف از تشکیل آن کمک به خانواده‌های کم‌درآمد بوده اما در ده‌های اخیر این نهاد حکومتی وارد فعالیت‌های اقتصادی گسترده‌ای شده است.

ترقی در مصاحبه‌ای با روزنامه قانون که امروز چهارشنبه ۹ اردیبهشت منتشر شده، گفته که نه او و نه هیچ‌کدام از مسئولان کمیته امداد «از این ادعا اطلاعی ندارند.»

به‌گفته عضو شورای مرکزی کمیته امداد این سخنان وزیر کشور «بدون سند و مدرک» است و کمیته امداد «نیازی» به این فعالیت‌ها و درآمدها نداشته و «در برنامه‌های این کمیته هم این‌چنین درآمدها جایی ندارد.»

ترقی افزوده که اگر وزیر کشور اسناد و مدارک سخنانش را ارائه نکند، کمیته امداد از او در مراجع قضایی شکایت خواهد کرد.

موضوع «پول‌های کثیف» از اسفند سال گذشته و پس از آنکه رحمانی فضلی هشدار داد این پول‌ها در سیاست و انتخابات هزینه می‌شوند، بحث‌برانگیز شد.

نمایندگان مجلس این عضو دولت را فراخواندند تا درباره سخنانش توضیح دهد. رحمانی فضلی هم به مجلس رفت و آماری در مورد انواع قاچاق در کشور ارائه کرد.

بیشتر بخوانید: وزیر کشور: کمیته امداد با پول‌های کثیف ۲۷ هزار خودرو وارد ایران کرده است

رحمانی فضلی آمار قاچاق کالا در ایران را سالانه ۲۵ میلیون دلار، قاچاق سوخت را ۲۰ میلیارد دلار، قاچاق دارو را ۵۰ میلیارد دلار و فرار مالیاتی شماری از شرکت‌ها در یکی از جزایر ایران را ۲۰۰ میلیارد دلار اعلام کرد و افزود این‌ها «گریز‌گاه‌های مالی» و راه‌های «فرار و پول‌شویی» در کشور است.

با این حال وزیر کشور دولت یازدهم در مجلس اعلام کرد که نگفته است از «پول‌های کثیف» در انتخابات استفاده شده بلکه منظورش تنها هشدار در این زمینه بوده است. این رویکرد رحمانی فضلی موجب شد تا برخی برخورد او با موضوع «پول‌های کثیف» را از جمله یکی دیگر از «عقب‌نشینی‌های دولت» در برابر نیروهای فشار بدانند.

Share