Share

سخنان محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران که گفته در ایران کسی به خاطر عقیده‌اش زندانی نیست، با اعتراض کاربران شبکه‌های اجتماعی روبرو شده است.

Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif addresses the media during a news conference in Vienna

به گزاش سحام‌نیوز، کاربران شبکه‌های اجتماعی با مراجعه به صفحه ظریف در فیس‌بوک به این سخنان او انتقاد کرده‌اند.

ظریف در مصاحبه‌ هفته گذشته خود با چارلی رز، مجری تلویزیون پی‌بی‌اس آمریکا، گفته بود: «در ایران زندانی سیاسی و عقیدتی نداریم و افراد به خاطر جرم‌شان روانه زندان می‌شوند.»

در ایران صدها نفر به دلیل فعالیت‌های سیاسی و عقاید‌شان در زندان به سر می‌برند. ایران همچنین بسیاری از شهروندان به دلیل عقاید مذهبی‌شان از جمله بهائیت و نوکیشی مسیحی زندانی می‌شوند.

ایرانیان منتقد این سخنان ظریف ضمن یادآوری نام شماری از زندانیان سیاسی و عقیدتی از وزیر خارجه خواسته‌اند «در مسائل داخلی حقایق را وارونه نکند.»

انتقاد از دولت روحانی به‌دلیل بی‌توجهی به سیاست داخلی

فعالان سیاسی بر این باور هستند که دولت به سیاست خارجی «توجه ویژه‌ای» دارد و شعارهای انتخاباتی حسن روحانی در زمان رقابت‌های انتخاباتی در خصوص فضای باز سیاسی «عملی نشده است.»

مهدی خزعلی، فعال سیاسی و مدیر انتشارات حیان به تازگی در نامه‌ای به حسن روحانی، او را متهم کرده که «با پنبه سر می‌‌برد.»

او که از جمله منتقدان سیاست‌های حکومت جمهوری اسلامی ایران است، گفته که نشر حیان از حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب محروم شده است.

به گفته خزعلی، اداره کل سیاسی وزارت اطلاعات به حراست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دستور داده که مانع حضور نشر حیان در نمایشگاه کتاب شوند.

خزعلی خطاب به روحانی هشدار داده که اگر به نشر حیان اجازه حضور در نمایشگاه کتاب داده نشود، در میان نمایشگاه با پرچمی به دست خواهد ایستاد و حقوق شهروندی‌اش را فریاد خواهد زد.

این فعال سیاسی در نامه‌اش افزوده که در دور بعدی انتخابات به یک چهره امنیتی دیگر رأی نخواهد داد. اشاره خزعلی به پیشینه امنیتی حسن روحانی است که سال‌های دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران بوده است.

مهدی خزعلی فرزند آیت‌الله خزعلی از چهره‌های محافظه‌کار ایران است که در پاییز سال ۱۳۹۲ به شش سال حبس محکوم شد.

این زندانی سیاسی که ۲۴ روز در اعتصاب غذا به‌سر می‌برد، تیرماه سال گذشته از بیمارستان مرخص و آزاد شد.

Share