ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

پیوند مرگ‌های مشکوک زنان با سیاست

بهداد بردبار- مرگ یک دختر جوان مهابادی براثر سقوط از طبقه چهارم هتل تارا، با ادعای تجاوز یک مامور اطلاعات خبرساز شده. مردم تجمع کرده و هتل را به آتش کشیده‌اند.

روز دوشنبه ۱۷ اردیبهشت، مرگ فریناز خسروانی، دختر جوان اهل مهاباد، بر اثر سقوط از بالکن طبقه چهارم هتل تارا، جایی که در آن کار می‌کرد، خبرساز شد.

حادثه سقوط فریناز خسروانی از یکی از اتاق‌های این هتل در حالی رخ داده است که گفته می‌شود این اتاق محل اقامت یکی از کارمندان وابسته به وزارت اطلاعات بوده و فریناز در اتاق با او تنها بوده است.

به دنبال انتشار خبر "خودکشی" این دختر جوان کرد، امروز ۱۷ اردیبهشت، در مهاباد تجمعی روی داده و عکس‌هایی در شبکه‌های مجازی منتشر شده که نشان می‌دهد مردم هتل تارا را به آتش کشیده‌اند.

با وجود این، در مورد علت مرگ فریناز خسروانی روایت‌های مختلفی مطرح است. از جمله برخی منابع نظیر خبرگزاری کرد پرس، خبر مرگ را تایید کرده و در گفت‌و‌گو با جعفر کتانی، فرماندار شهر مهاباد، از این حادثه به عنوان قتل یاد کرده‌اند.

به گفته فرماندار شهر مهاباد، پرونده در دادگستری شهر به یک قاضی قابل اعتماد و سخت‌گیر واگذار شده است.

جعفر کتانی می‌گوید که در تماس‌ها و دیدارهایی که با دادستان شهرستان مهاباد و قاضی این پرونده داشته، تاکید کرده که هر چه زو‌دتر باید زوایای این پرونده معلوم شود.

او با بیان اینکه نیروی انتظامی و دادگستری به شدت مشغول تحقیق در این زمینه هستند، تاکید می‌کند: «اسناد و شواهد مربوط به این حادثه و فایل تماس‌های صوتی جمع‌آوری شده‌اند، ولی به علت وجود پاره‌ای مسائل خانوادگی و شخصی، تا کامل نشدن تحقیقات در خصوص پرونده، جزییات آن را منتشر نمی‌کنیم، چون اصلا اخلاقی نیست.»

این در حالی است که صاحب هتل و یکی از کارمندان در گفت‌وگو با رادیو زمانه منکر وقوع قتل شده‌اند و معتقدند زمانی که فریناز می‌خواسته از بالکن طبقه چهارم به سمت طبقه سوم برود، این اتفاق برای او افتاده و کسی در مرگ او مقصر نیست.

فریناز خسروانی

نادر مولودی، صاحب هتل تارا به رادیو زمانه گفته است: «خانواده فریناز خسروانی، ساعت پنج بعدازظهر در تماسی تلفنی به ما اطلاع دادند که فریناز هنوز به خانه برنگشته است. سپس ما در داخل هتل به دنبال او گشتیم. این احتمال وجود دارد که به دلیل نگرانی از مشاهده او در اتاق با یکی از مشتریان هتل، فریناز سعی کرده باشد از بالکن خود را به طبقه پایین برساند.»

ازسوی دیگر آژانس خبری کردستان (کردپا)، نوشته است که فریناز خسروانی برای حفظ «ناموس» و جلوگیری از تجاوز کارمند وابسته به «اداره‌ اطلاعات»، از طبقە چهارم هتل تارا خود را به پایین پرت کرده است.

بر اساس گزارش کردپا، نادر مولودی، صاحب هتل تارا، زمینه تجاوز مامور وزارت اطلاعات را به منظور کسب امتیاز برای هتل خود فراهم کرده و در نتیجه فریناز ناچار دست به خودکشی زده است، موضوعی که از سوی مدیر هتل و نزدیکان او تکذیب شده است.

در ادامه گزارش کردپا، به نقل از یکی از بستگان فریناز خسروانی آمده است: «خبرهای منتشر شده در مورد این حادثه در شبکه‌های مجازی و رسانه‌ها واقعیت ندارد.»

او اما مرگ فریناز در هتل تارا به دلیل سقوط از طبقه‌ چهارم هتل را تایید کرده است.

کوثر فتاحی، فعال مدنی در سازمان زنان کردستان ایران، در این زمینه به رادیو زمانه می‌گوید: «خانواده فریناز خسروانی تاکنون به دلیل فشارهای امنیتی، در این‌باره با رسانه‌ها صحبت نکرده‌اند.»

کوثر فتاحی با تایید احتمال وجود سوء‌نیت مامور وزارت اطلاعات نسبت به فریناز خسروانی می‌گوید: «احتمال دارد که این شخص قصد تجاوز داشته و به همین دلیل فریناز مجبور شده که از راه بالکن فرار کند.»

او همچنین با برشمردن مرگ سایر دختران کرد، به مرگ سمیه فیض‌الله‌ پور در بوکان، سحر چوینی در دانشگاه بوعلی همدان و شیدا حاتمی در دانشگاه ارومیه اشاره می‌کند.

دشواری پوشش خبری مرگ زنان

پوشش خبری مرگ زنانی که با ادعای قتل یا خود‌کشی جان باخته‌اند و مرگ‌شان خبرساز شده، همواره دشوار بوده است. در مواردی که فردی زیر فشار بازداشت به قتل می‌رسد، اعضای خانواده‌ حاضر نیستند با رسانه‌ها گفت‌وگو کنند. از سوی دیگر، انتشار اخبار قتل یا تجاوز به زنان برای بسیاری از خانواده‌ها منافی عفت و آبروی آن‌هاست و از این رو ترجیح می‌دهند به جای افشاگری، سکوت اختیار کنند. به همین دلیل، سناریوی احتمال تجاوز و قتل از سوی رسانه‌ها قوت می‌گیرد. از طرف دیگر، با توجه به اینکه خودکشی بر اساس آموزه‌های دینی امری مذموم و ناپسند است، در بسیاری از موارد خانواده‌ها خبر خودکشی را «قتل» بیان می‌کنند.

هر چند، خبر قتل و تجاوز به زنان به سرعت در رسانه‌ها دست به دست می‌چرخد، ولی انتشار سریع اخبار از طریق افرادی با انگیزه‌های سیاسی، جلوی روشن شدن بسیاری از ابهامات را می‌گیرد.

نکته دیگر در مورد این اخبار این است که این گونه اتفاق‌ها در فرهنگ مناطق مختلف ایران به‌شکل‌های مختلفی تفسیر می‌شود. مثلا در مناطق کردنشین، تجاوز به یک دختر کرد به معنی تجاوز به ناموس کرد‌ها تعبیر می‌شود و معنای سیاسی پیدا می‌کند.

در نتیجه این روند در بیشتر موارد، مخاطبان بر اساس پیش‌فرض‌های خود به نتایجی می‌رسند و حقیقت ماجرا معمولا هیچگاه مشخص نمی‌شود.

چند مورد مشکوک

از موارد مشکوک خودکشی دختران می‌توان به مرگ مشکوک شیدا حاتمی ۲۴ ساله‌، دانشجوی کار‌شناسی ارشد خاک‌شناسی-بیولوژی و بیوتکنولوژی، در اسفند ماه ۱۳۹۲ اشاره کرد که جسد به دار آویخته شده او در خوابگاه دخترانه دانشگاه ارومیه پیدا شد. مسئولان دانشگاه در آن زمان ادعا کرده بودند که او خودکشی کرده ولی بستگان این دانشجو این فرضیه را رد کردند.

یکی از خبر‌ساز‌ترین موارد مربوط به این موضوع، حادثه مرگ ترانه موسوی هنگام بازداشت و تجاوز به او بود که از سوی دو روزنامه‌نگار ایرانی به نام‌های لیلا ملک‌محمدی و رضا ولی‌زاده منتشر شد؛ خبری که در یکی از برنامه‌های صدا و سیما تکذیب شد. گرچه چند سال از انتشار این خبر می‌گذرد، اما هیچگاه مستندات جدیدی در مورد واقعی بودن این خبر در رسانه‌ها منتشر نشده است.

خبر قتل الناز بابازاده، دختر اهل تبریز ساکن کوی ولیعصر نیز از دیگر اخباری بود که با شایعاتی در فضای مجازی همراه شد. این قتل در زمان اعتراض‌های مردمی به نتایج انتخابات جنجال‌برانگیز سال ۸۸، موسوم به جنبش سبز رخ داد و جنبه سیاسی به خود گرفت.

بر اساس گزارش خبرگزاری هرانا، الناز بابازاده از هواداران جنبش سبز بود و از سوی نیروهای بسیج بازداشت شده بود. در گزارش‌ها، احتمال تجاوز و قتل این زن جوان از سوی نیروهای بسیج مطرح شده بود.

نمونه دیگر پرونده ریحانه جباری است که به اتهام قتل مرتضی سربندی که زمانی کارمند وزارت اطلاعات بود، مدت‌ها خبر‌ساز بود.

ریحانه در ۱۹ سالگی مرتکب قتل شد و در فروردین ۱۳۹۳، پس از هفت سال حضور در زندان، به‌ جرم قتل مرتضی عبدالعلی سربندی، ۴۷ ساله، به قصاص محکوم شد. جباری اتهام قتل را پذیرفته بود اما مدعی بود که مقتول قصد تجاوز داشته و او از خود دفاع کرده ‌است.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • faryad

  چه بلاهایی بر سر زنان ایرانی میاورند؟ یک روز اسید میپاشند... یکروز از ماشینشان برهنه بخیابان فرار میکنند... یکروز در زندان اوین با چوب بسرش میزنند و میکشند... یکروز در خانه را میشکنند و بزندان اوین میبرند ... اینهم که بعد از تجاوز مثل داعشیها پرتش میکنند پایین.....

 • naseem

  در مورد قتل زهرا کاظمی نیز دهها مورد مورد تناقص گفتند و اجازه کالبد شکافی هم ندادند.

 • reza

  درپاسخ به تئوری وتوجیه های آبدوخیاری بعضی کامنت گذارها مثل آذی-حمید-بهروز-واقع بین؛ باید اشاره کرد به قتل ها واسیدپاشی ها اختلاس های میلیاردی که بدون پیگیری مسکوت مانده وبه بایگانی سپرده شده ؛ جوهرکلام اینکه مملکت را فرختند وشما درخوابید. با قدری تعمق می توان دریافت هدایت تدریجی ؛ آرام آرامِ ۳۶سالهء خلافت اسلامی را بسوی تحلیل بردن فرهنگ ایرانی وتبدیل آن به نوعی کشورِ کاملأ اسلامی؛متحجر؛ فقیرو وابسته ... نمایندگان وسفرای خارج ازکشور شدند مشتی ارازل واوباش با مدارکِ تقلبیِ دکترا وپرفسورا. ۲۵۰ هزار میلیون دلاربرای هسته ای شدن هزینه شد همه تقریبأ سه کاره شدند؛ خط فقربه آخرخط رسید پدیدهء کارتون خوابی ظهور کرد اختلاس و دزدی اولیای اسلام عالم گیرشد زندان ها پرشد واعدام ها شد مشغلهء روزانهء سپاه آخوند حقوق بگیرِ دولت شد زنان ودختران ایرانی ساعتی ۲۰۰ هزارتومان قابل کرایه شدند بچه بازی با کلاه شرعی فرزند خوانده نام گرفت پای آخوند ها به مدارس وحریم کودکان بازشد زنان ازورود به ورزشگاه و حتی آوازخواندن محروم شدند داشتن هفت تا دوازده بچه دردستورِ کارِ پروژه های دولت قرارگرفت مداحی شد هنرِ پردرآمد دروغ و ریاء جای اخلاق را گرفت خلیج فارس شد خلیجِ عربی دانشگاه که روزی سنگرِ آزادی بود؛ لانهء بسیج وجاسوسی شد مغزها ونخبه ها به خارج ازکشور متواری ومعلولین فکری صاحب منصب شدند اسم های عربی جای نام های فارسی را گرفت کتاب وتلویزیون دولتی شد انترنت به حالت تعطیل یا نیمه تعطیل درآمد گنبد امزاده های عراق وسوریه مطلا شد کانادا وآمریکا وبانک های سوئیس محل سرمایه گذاری آقازاده ها شد اقتصاد تولیدی لگد مال واقتصاد تجاری یا دلالی به جای آن نشست میراث فرهنگی وآثار باستانی تخریب وحراج شد ساخت بیمارستان ؛مدرسه؛ ورزشگاه؛کتابخانه؛خانهءسالمندان انجمن های فرهنگی منسوخ شد اعتیاد به مواد مخدرجزیی ازعادت روزانه شد وشمارمعتادین زبانزد جهانیان. ادبیات؛فرهنگ وتاریخ کشورتخطئه شد پست ریاست جمهوری شد مضحکهء خنده وملعبهء رهبر کشورترکیه با ثروت کشورما به اوج رفاه رسید و...این قصه سرِ دراز دارد. چنین ویرانی همه جانبه را تاریخ سراغ ندارد. زیان کسان ازپیِ سود خویش بجویند ودین اندرآرند پیش... فردوسی

 • ماجرای مرگ فریناز خسروانی - اخبار گیلان

  […] پیوند مرگ‌های مشکوک زنان با سیاست – رادیو زمانه […]

 • مجله اینترنتی جاجیگا فریناز خسروانی : داستان مرگ و علت مرگ - مجله اینترنتی جاجیگا

  […] پیوند مرگ‌های مشکوک زنان با سیاست – رادیو زمانه […]

 • azi

  چرا این خانوم وقتی‌ توی بالکن بوده جیغ و فریاد نکرده ؟یعنی‌ توی روز روشن و هتل که پر از مهمونه و وسط شهر هیچکی نمیتونسته جیغو داد و از بالکن ببینه و بشنوه و بره کمک یا به ۱۱۰ زنگ بزنه ؟نه‌ اینکه از ترس آبرو داشته یواشکی فرار می‌کرده که کسی‌ نفهمه توی اون اتاق بوده و افتاده پایین .کدوم مامور و صاحب موقعیت میاد به زور به کسی‌ توی هتل تجاوز کنه آخه ؟مگه عصر حجره ؟

 • nader

  شمار بازداشتها که تا آخرین ساعتهای پنجشنبه بالغ بر 60نفر گزارش شده بود، از اولین ساعتهای روز جمعه ابعاد وسیعتری یافته است. پاسداران و عوامل اطلاعاتی در سطح شهر یا با یورش به خانه‌ها تعداد زیادی از مردم را بازداشت کرده و با اتوبوس به ارومیه منتقل می‌کنند. شماری از بازداشت‌شدگان نیز به زندانهای میاندوآب و نقده منتقل شده‌اند. نیروی یگان ویژه ضدشورش، پاسداران، عوامل اطلاعاتی و بسیجیان مزدور که از شهرهای میاندوآب، ارومیه و نقده به مهاباد اعزام شده‌اند، به‌طور فشرده در سطح شهر مستقر شده و یک حکومت نظامی اعلام نشده را برقرار کرده‌اند. آنها از تجمع شهروندان به‌ویژه در نقاط مرکزی شهر مهاباد جلوگیری می‌کنند. هر گونه رفت و آمد به مهاباد نیز در نقاط ورودی شهر کنترل می‌شود.!

 • reza

  پیوند مشکوک محمد با زنان وآیه نازل کردن برخویش برای پوشاندن خطا اسامی زنان محمد وآیه نازل کردن برای تبرئه خویش.... ازجمله حوادثی که درباب زن و پیامبرباید آورد ( زیرا درآن زمان سروصدائی براه انداخت وباعث نزول آیاتی چند گردید) حرام کردن پیغمبر ماریه قبطیه را برخود بود و آن حادثه ازاین قراراست: ماریه روزی نزد پیامبرآمد ؛ آن روز پیغمبردرخانهء حفصه بود و حفضه درخانه نبود حضرت همانجا با ماریه همبسترشد ودراین اثنا حفضه سررسید و داد و بیداد راه انداخت که چرا حضرت با کنیزخود درخانه ودربستراو خوابیده است پیغمبر برای تسکین خاطر حفصه وآرام کردن وی ماریه را برخود حرام کرد ؛ شاید پس ازرفع بحران یا بواسطهء علاقه ای که به ماریه داشت ویا بواسطهء این که ماریه ازتحریم خود برپیامبر ناراحت شد و بازخواست کرده بود حضرت ازحرام کردن ماریه عدول کرد و برای تبرئه وتزکیه وی آیه های اول تا پنجم سورهء تحریم را نازل شد: یا ایها النبی لم تَحرّم ما اَحَل الله لُک تبعتی مرضات ازواحک والله غفورُ رَحیم. ای پیامبر چرا چیزی را که خدا حلال کرده ست برای رضایت زنان خود برخویشتن حرام میکنی؟؟ خداوند تو را براین تحریم (کاربیجا) میبخشد. زنان پیامبر: ۱- خدیجه دختر خویلد ۲- سوده دختر زمعه وبیوهء سکران بن عمرو ۳- عایشه دختر ابوبکر ۴- ام سلمه دختر بنی امیه بیوهء یک مرد مسلمان که درجنگ احد کشته شد ۵- زینب دخترحجش؛ زن قبلی زیدبن حارثه [ پسرخواندهء ] پیغمبر که می توان این ازدواج را جزء داستان های عشقی بحساب آورد*** ۶- جویریه دختر حارث ابن ابوضرار ۷- ام حبیبه خواهر ابوسفیان ۸- صفیّه دخترحی بن اخطب یهودی که اسیرمحمد بود ۹- میمونه دخترحارث الهلالیه خواهر زن ابوسفیان ۱۰- فاطمه دخترسریح ۱۱- هند دختر یزید ۱۲- هبله دخترقیس و خواهر اشعث ۱۳- اسماء دختر نعمان ۱۴- فاطمه دختر ضحاک ۱۵- ماریه قبطیه ازمصر هدیه شده بود*** ۱۶- ریحانه که مانند ماریه قبطیه برده بود ومحمد مالک او شد وجزء اسرای بنی قریظه وسهم محمد بود ؛ اما نه اسلام آورد ونه حاضرشد زن عقدی محمد شود و ترجیح داد برده بماند.*** ۱۷- ام شریک دوسیه خود را به پیغمبر هبه کرد ۱۸- حفصه دخترعمربن الخطاب ۱۹-زینب دختریزید ۲۰- اسماء دختر سیاء منابع: کتاب ممنوعهء ۲۳سال اثرِ شادروان دکترعلی دشتی . تئودورندلکه؛ شرق شناس اثربرجسته تاریخ قرآن کریمر؛ تاریخ عقاید اسلامی بلاشر؛ شرق شناس فرانسوی ومحقق اسلام وقرآن آدام؛ متز تجدید اسلام گلدزیهر؛قرآن پژوه ابوالعلای معری لغت شناس ؛شاعر محمد حسین هیکل نویسنده

 • اعتراض مهابادی‌ ها به مرگ مشکوک یک دختر | کافه خبر

  […] پیوند مرگ‌های مشکوک زنان با سیاست – رادیو زمانه […]

 • واقع بین

  اگرخواسته پرت بشه پس چرا آویزان شده به بالکن پایین (طبق عکس )قضیه پیچیده است!!! دختره مگر بچه مهاباد نبوده؟ پس توی هتل اونم طبقه سوم چیکار داشته؟ متاسفانه کردهای عزیزاحساسی برخورد میکنند ودوست دارن تاییدشون کنند یعنی درکل تایید طلب هستند نمیخواهن منطقی به قضیه نگاه کنند بجایی اینکه بگذارند مامورین وقاضی پرونده کارشون رو انجام بدن دارند شلوغ میکنند خداوندبهترمیدونه ،امیدوارم عامل این جنایت هرچه زود درپیشگاه خدا ومردم رسوا بشه

 • حمید

  دوستان منم وقتی این خبر را شنیدم خیلی ناراحت شدم اما بهتره به جای جنجال و درگیری بی خود بگذاریم پلیس و ارگانهای مربوطه کارشان را انجام بدهند مطمنم به زودی همه چیز روشن میشود و اگر هم کسی جرمی انجام داده باشد مجازات خواهد بود اما من معتقدم این جنجال را کسای به پا گردن که از ایجاد اشوب در ایران سود میبرن مث کسای که سال 88 اون فتنه را به پا کردن و گروهی جو زده شدن که هم برای خود و هم برای ایران عزیز دردسر درست کردن الان هم به همین صورت است دشمنان ما با برنانه های سیاسی که دارن دنبال میکنن سعی میکنن با ایجاد تفرقه میان کردها و ایجاد اختشاش سود ببرن مث همین کاری که با عراق دارن انجام میدهن و بحث شیعه و سنی و کرد و عرب را انداخته اند مطمن باشید که این نیز برنامه انهاست تا از اتفاقی که می افتد بحث نظام را و میکشن

 • agha

  این سوراخ چه دخلی داره به اون سوراخ. مردم قیام میکنن اشتباهی این حکومت رو میندازن؟ بندازن به جهنم. سرت به کدوم آخوره ویبره گرفتی؟

 • Behroouz

  ببینید دوستان عزیزمن یک نظریه دارم دراین مورد شاید هم درست نباشه ویا شایددرست باشد،ممکنه دست توطئه ای درکارباشه !اویل انقلاب سینمارکس آبادان وچندسینمای دیگررا آتش زدنندبرای برهم زدن افکارعمومی علیه رژیم گفتن ساواک بدستورشاه سینما رکس اتش زده ،که بعدها معلوم شدکارمجاهدین فلسطینی بوده !!! حالاشایدهم این یکی ازحربه های کسانیست که میخواهند کوردستان بهم بزنندوافکارغیرتی کوردهای عزیزرا جریه دارکنند واین طوطئه روربط بدهن به شباهت مورد اعدام ریحانه جباری!! شاید این دخترمهابادی رو کسی عمدآ ازهتل به بیرون پرتابش کرده واین طوطه رو درست کرده خلاصه عرض کردم این فقط یک نظریه است ،خدا بهترمیداند فقط امیدوارم عاملین این جنایت هرچه زوتررسوا شونددرپیشگاه مردم وخدا وامیدوارم کاری نگنیم که بعدها پشیمان شویم وباره ازیک سوراخ چند بارگزیده نشویم

 • شاهین امینی

  درود به شرفتون