Share

در حالی که نمایشگاه کتاب تهران آخرین روز برگزاری‌اش را از سر می‌گذراند، مؤسسه خانه کتاب اعلام کرده که قیمت کتاب در ایران در مقایسه با سال گذشته ۲۰ درصد گران‌تر شده است.

  ۳۰ درصد کتاب‌های فروش رفته کتاب‌های درسی بوده است

۳۰ درصد کتاب‌های فروش رفته کتاب‌های درسی بوده است

برگزارکنندگان نمایشگاه کتاب تهران اعلام کرده‌اند که میزان فروش کتاب در بیست و هشتمین دوره نمایشگاه کتاب تهران به نسبت سال گذشته ۵۰ درصد افزایش یافته. در‌‌ همان حال کمیته تسهیلات رفاهی نمایشگاه کتاب تهران خبر داده که بیشترین میزان فروش کتاب در نمایشگاه امسال متعلق به بخش دانشگاهی بوده است.

بر اساس آمار کمیته تسهیلات، ۳۰ درصد کل کتاب‌هایی که تاکنون در نمایشگاه کتاب تهران فروش رفته، کتاب‌های درسی بوده است. بن‌کارت‌های دانشجویی به نسبت سال گذشته ۸۰ درصد بیشتر اعتبار داشتند و وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد هم در مجموع ۱۲ میلیارد تومان از بخش خارجی نمایشگاه کتاب تهران، کتاب خریده‌اند. بیشترین این کتاب‌ها، کتاب‌های درسی و دانشگاهی بوده است.

در این میان سهم بخش عمومی از فروش نمایشگاه کتاب تهران فقط ۱۵ درصد بوده است.

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنرانی‌ای که به مناسبت افتتاح نمایشگاه کتاب تهران ایراد کرد، از اینکه نمایشگاه کتاب به یک فروشگاه بزرگ تقلیل پیدا کرده، انتقاد کرده بود.

بنا به گفته مأموران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بیش از ۸۰ درصد کتاب‌های عرضه شده توسط تعدادی از غرفه‌داران و ناشران توسط خودشان منتشر نشده است. هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران تاکنون غرفه‌های ۲۹ ناشر را به دلیل تخلفات صنفی به مدت یک روز تعطیل کرده است.

نمایشگاه کتاب تهران، شنبه ۲۶ اردیبهشت ماه به کار خود پایان می‌دهد.

در همین زمینه:

نمایشگاه کتاب تهران: خبر، گزارش، گفت و گو

Share