Share

معاون وزیر خارجه ایران می‌گوید نگارش پیش‌نویس متن نهایی توافق هسته‌ای با کشورهای گروه ۱+۵ به این زودی تمام نمی‌شود و کار بسیار سختی است.

عباس عراقچی: دسترسی به مراکز نظامی طبق پروتکل الحاقی شرایط خاص خودش را دارد و می‌تواند اجرا شود.

عباس عراقچی: دسترسی به مراکز نظامی طبق پروتکل الحاقی شرایط خاص خودش را دارد و می‌تواند اجرا شود.

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه و عضو ارشد هیأت مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران شامگاه پنج‌شنبه ۲۵ اردیبهشت در وین، پس از دیدار با یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، درباره روند پیش‌روی مذاکرات برای نگارش متن نهایی توافق هسته‌ای گفت: «[نگارش متن] به این زودی تمام نمی‌شود و کار بسیار سختی است.»

او افزود: «اختلافات هم زیاد است؛ هم در موارد جزئی و هم در موارد یک مقدار کلی‌تر.»

به‌گفته عراقچی دست‌کم «یکی دو هفته دیگر» مذاکرات باید ادامه یابد تا بتوان به یک متن واحد و به پیش‌نویسی که میزان اختلافات در آن حداقل باشد رسید.

او گفت پس از آن نیز پیش‌نویس تهیه شده در جلسه وزیران نهایی می‌شود.

عراقچی تأکید کرد: «هنوز کار داریم تا به آن‌جا برسیم، ولی تلاش خودمان را انجام می‌دهیم.»

ایران و کشورهای گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان بر پایه مهلت از پیش تعیین شده تا ۱۰ تیر / یکم ژوئیه فرصت دارند که به توافق نهایی هسته‌ای دست پیدا کنند.

عباس عراقچی همچنین اعلام کرد که در ملاقات با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد سخنان اخیر او درباره بازرسی‌ از تأسیسات هسته‌ای به‌ویژه تأسیسات نظامی ایران، گفت‌وگو کرده است.

یوکیا آمانو چندی پیش در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس گفته بود که توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ حتی امکان بازدید از تأسیسات نظامی ایران را برای بازرسان آژانس فراهم کرده است

او گفت ایران در لوزان با اجرای پروتکل الحاقی موافقت کرده و این پروتکل امکان بازرسی تأسیسات مشکوک هسته‌ای ایران را نسبت به گذشته بیشتر کرده است.

عراقچی در این‌باره گفت: «آن‌چه در مذاکرات مطرح است و آمانو هم در همان چارچوب صحبت کرده، دسترسی‌هایی است که در چارچوب پروتکل الحاقی داده می‌شود و چیزی فراتر از آن‌چه آژانس با بقیه کشورها اجرا می‌کند، مد نظر نبوده و نیست.»

او افزود: «دسترسی به مراکز غیرهسته‌ای که شامل مراکز نظامی هم می‌تواند باشد، طبق پروتکل الحاقی شرایط خاص خودش را دارد و در حقیقت، برای نمونه‌برداری‌های محیطی یک دسترسی مدیریت شده است، این با آن‌چه در یک بازرسی یا بازدید از مراکز نظامی یا بازدید از یک مرکزی در ذهنمان هست که بیشتر به‌صورت یک مشاهده میدانی است، کاملاً تفاوت دارد. بنابراین در چارچوب پروتکل الحاقی، موضوع دسترسی‌ها مطرح است و نه بیشتر از آن.»

روز پنج‌شنبه در سومین روز مذاکرات نمایندگان ایران و کشورهای گروه ۱+۵ گفت‌وگوهای سه جانبه معاونان وزیران خارجه ایران و آمریکا و معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به مدت سه ساعت برگزار شد.

روز جمعه ۲۵ اردیبهشت نیز معاونان وزیر خارجه ایران با همتایان روسی، چینی و اروپایی خود برای جمع‌بندی گفت‌وگوها نشستی را برگزار می‌کنند.

چهارمین دور از مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ قرار است از روز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت در سطح معاونان و کارشناسان در وین ادامه پیدا کند.

Share