Share

حجت‌الله رضایی، فرماندار اصلاح‌طلب شهرستان جهرم در استان فارس به دلیل آن‌چه «حمایت از علی مطهری» اعلام کرده، از کار برکنار شد.

حجت‌الله رضایی، فرماندار اصلاح‌طلب جهرم

حجت‌الله رضایی، فرماندار اصلاح‌طلب جهرم

رضایی به روزنامه اعتماد گفته که پس از رویداد حمله به علی مطهری در شیراز، نشستی در تهران برگزار کرده تا محمد احمدی، استاندار فارس از مطهری دلجویی کند و همین تلاش‌هایش در نهایت باعث برکناری شده است.

با این حال استانداری فارس می‌گوید برکناری رضایی به ماجرای حمله به مطهری ارتباطی ندارد و بر اساس روال قانونی بوده است.

علی مطهری، نماینده تهران در مجلس ایران، روز دوشنبه ۱۸ اسفند سال گذشته، برای سخنرانی به شیراز رفته بود که پس از ورود به فرودگاه با حمله موتورسواران وابسته به بسیج و سپاه فجر استان فارس روبه‌رو شد و با سنگ و گوجه مورد حمله قرار گرفت. او نزدیک به سه ساعت نیز در یکی از کلانتری‌های شیراز در محاصره مهاجمان قرار داشت.

به گفته مصطفی ترک همدانی، وکیل مطهری، کیفرخواست متهمان حمله به موکلش به اتهام «توهین، ضرب و جرح و قذف (نسبت زنا دادن به کسی)» صادر و به دادگاه ارسال شده است.

حجت‌الله رضایی همچنین یکی دیگر از دلایل برکناری‌اش را «تسلیم‌نشدن» در برابر فشارهای نمایندگان تندروی استان فارس می‌داند.

به‌گفته رضایی، شماری از نمایندگان تندروی استان فارس در مجلس از او خواسته بودند تا فرد مورد نظرشان را به‌عنوان معاون فرمانداری جهرم منصوب کند که این خواسته آن‌ها را نپذیرفته است.

فرماندار پیشین جهرم گفته دخالت‌ها تا جایی شدت یافته بود که او اجازه عزل و نصب یک کارمند را هم در جهرم نداشته است.

وزارت کشور دولت روحانی برای انتصاب استانداران و فرمانداران بیش از آن‌که به نظرات احزاب و فعالان سیاسی حامی دولت توجه کند، به نظرات امامان جمعه و نمایندگان مجلس که به‌طور عمده مخالف دولت هستند، توجه کرده است.

فعالان سیاسی در ایران می‌گویند که وزارت کشور افرادی را به‌عنوان استاندار و فرماندار منصوب کرده که با دولت همسو نیستند.

به‌گفته این فعالان، انتصاب چنین افرادی باعث شده تا ارتباط دولت با شهرستان‌ها قطع شود.

Share