Share

هنوز چند روز بیشتر از مطرح شدن تحقیق و تفحص از زندان‌ها و بازداشتگاه‌های ایران نگذشته که اعلام شده این طرح ممکن است لغو شود.

شواهد نشان می‌دهد مقامات امنیتی تلاش کرده‌اند تا در نشست با نمایندگان، آن‌ها را از تحقیق و تفحص از زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها منصرف کنند.

شواهد نشان می‌دهد مقامات امنیتی تلاش کرده‌اند تا در نشست با نمایندگان، آن‌ها را از تحقیق و تفحص از زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها منصرف کنند.

 

محمدعلی موسوی از اعضای کمیسیون قضایی مجلس به روزنامه شرق گفته در جلسه‌ای که با حضور شماری از مسئولان نظامی و امنیتی برگزار شده، نمایندگان طراح تحقیق‌ و تفحص از زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها از توضیحات این مقامات در مورد زندان‌ها «قانع شده‌اند» و «دلیلی برای مطرح‌شدن آن در صحن علنی مجلس وجود ندارد.»

در این نشست مقام‌هایی از سازمان زندان‌ها، مسئولان دفتر امور هماهنگی حفاظت اطلاعات ستاد کل نیروهای مسلح، دادگاه ویژه روحانیت، وزارت اطلاعات، پلیس نیروی انتظامی و سپاه پاسداران حضور داشته‌اند.

آن‌گونه که شواهد نشان می‌دهد این مقامات تلاش کرده‌اند تا در نشست با نمایندگان، آن‌ها را از تحقیق و تفحص از زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها منصرف کنند.

با این حال مجتبی رحماندوست، یکی از طراحان طرح تحقیق‌ و تفحص از سازمان زندان‌ها و بازداشتگاه‌های کشور گفته که این طرح به صحن علنی مجلس خواهد رفت.

مجتبی رحماندوست گفت: «اصولاً مسئولان سازمان زندان‌ها نتوانستند با توضیحاتشان بیش از  ۱۵ نماینده را که درخواست این تحقیق ‌و تفحص را داشتند، قانع کنند، در نتیجه صحبتی از منتفی‌شدن این طرح نیست و ما مصر هستیم تا این طرح در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گیرد.»

دو روز پیش ابوالفضل ابوترابی، دبیر اول کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس به خبرگزاری تسنیم گفته بود که نمایندگان در این تحقیق و تفحص به بررسی «وضعیت موجود زندان‌ها، امکانات و خدماتی که باید ارائه شود، از جمله وضعیت زندان‌ها از نظر استانداردها و بودجه زندان‌ها» می‌پردازند.

به‌گفته ابوترابی، محور دیگر این تحقیق و تفحص در مورد بازداشتگاه‌هایی است که باید زیر نظر سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی باشند اما این‌چنین نیستند.

بازداشتگاه‌هایی که در ایران زیر نظر سازمان زندان‌ها نیستند اغلب در اختیار نهادهای امنیتی قرار دارند.

شرایط این بازداشتگاه‌ها و نقض مستمر حقوق زندانیان در آن‌ها از جمله موارد نقض حقوق بشر به‌شمار می‌رود که همواره مورد اعتراض نهادهای حقوق بشری بوده است. در این بازداشتگاه‌ها اغلب متهمان سیاسی و عقیدتی نگهداری و بازجویی می‌شوند.

در سال‌های گذشته، طرح‌های تحقیق ‌و تفحص بسیاری در مجلس تصویب شده که یا به انتها نرسیده یا گزارش نهایی آن منتشر نشده است.

از سوی دیگر برخی گزارش‌های منتشرشده هم چندان مورد توجه قرار نگرفته است.

به عنوان نمونه گزارش تحقیق‌ و تفحص از سازمان تأمین اجتماعی در صحن علنی مجلس قرائت شد، اما با گذشت بیش از یک‌ سال از قرائت آن گزارش، اتفاق خاصی در پرونده تأمین اجتماعی در زمان ریاست سعید مرتضوی که به فساد مالی متهم شده، رخ نداده است.

Share