ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

«روسيه در اولین فرصت سامانه اس - ۳۰۰ را به ایران تحویل می‌دهد»

معاون عربی و آفريقايی وزير امورخارجه ايران به‌منظور مذاکره با مسکو درباره روند تحويل سامانه دفاع هوايی اس - ۳۰۰ به روسیه رفته است. او از موفقیت این مذاکرات خبر داده است.

معاون عربی و آفريقايی وزير امورخارجه ايران به‌منظور مذاکره با مسکو درباره روند تحويل سامانه دفاع هوايی اس - ۳۰۰ به روسیه رفته است. او از موفقیت این مذاکرات خبر داده است.

سیستم‌های اس – ۳۰۰ ویژه دفاع از مؤسسه‌های صنعتی، نهادهای دولتی، پایگاه‌های نظامی و مقرهای فرماندهی در برابر حمله‌های هوایی و فضایی هستند.

به‌گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، حسين اميرعبداللهيان، معاون عربی و آفريقايی وزير امورخارجه ايران که در مسکو به‌سر می‌برد، گفت: «مذاکرات در مورد تحويل اس - ۳۰۰ به ايران با طرف روسی موفقيت‌آميز بود.»

عبداللهیان افزود: «حل کامل مسأله تحويل مجموعه‌های اس - ۳۰۰ به ايران به طول نمی‌انجامد و تحويل اين تسليحات در اولين فرصت ممکن انجام می‌گيرد.»

در ماه فروردين / آوريل، پس از مذاکرات هسته‌ای ايران و کشورهای گروه ۱+۵ در لوزان، ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهوری روسيه اجازه فروش سامانه موشکی اس – ۳۰۰ به ايران را که شش سال ممنوع شده بود صادر کرد.

دو روز پیش روزنامه کويتی الجريده نوشت بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير اسرائيل، در سفر محرمانه چند روز پيش به مسکو توانست قرارداد فروش سامانه موشکی اس – ۳۰۰ روسی را به ايران لغو کند.

این خبر بعد از سوی کرملین تکذیب شد.

طبق توافق‌نامه‌ای که اواخر سال ۲۰۰۷ میلادی میان تهران و مسکو به امضا رسید، قرار بود روسیه پنج سامانه دفاع ضدموشکی اس – ۳۰۰ را به قیمت حدود ۸۰۰ میلیون دلار به جمهوری اسلامی بفروشد. این توافق با وجود پیش‌ پرداخت ۱۶۷ میلیون دلاری ایران به روسیه، به دلیل قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت و تعهدات الزام‌آور آن بر هم خورد.

این قطعنامه ۱۹ خرداد ۱۳۸۹ علیه برنامه اتمی ایران تصویب شد که بر اساس آن فروش ادوات سنگین نظامی از جمله سیستم‌های ضد هوایی موشکی مندرج در فهرست سلاح‌های متعارف سازمان ملل، به ایران ممنوع اعلام شده است.

به همین دلیل نیکلای ماکاروف، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه در شهریور ۱۳۸۹ اعلام کرد که روسیه سامانه‌های دفاع موشکی اس – ۳۰۰ را به ایران عرضه نخواهد کرد.

سیستم‌های اس – ۳۰۰ ویژه دفاع از مؤسسه‌های صنعتی، نهادهای دولتی، پایگاه‌های نظامی و مقرهای فرماندهی در برابر حمله‌های هوایی و فضایی هستند.

این سیستم قادر به نابودسازی اهداف بالستیک بوده و از قابلیت حمله به اهداف زمینی نیز برخوردار است. تازه‌ترین مدل سیستم اس – ۳۰۰ می‌تواند هواپیماهای مهاجم را در فاصله ۱۵۰ کیلومتری و ارتفاع ۲۷ کیلومتری نابود کند.

دسترسی ایران به سامانه پیشرفته موشکی اهمیت استراتژیک دارد و می‌تواند افزون بر تقویت قدرت دفاعی این کشور، قدرت مانور ایران در تهدیدها و تبلیغات متقابل منطقه‌ای را بالا ببرد.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • بهنام

    همانطوری که نیروگاه بوشهر را قرار است تکمیل کنند و هر از چندی میگویند چند ماه دیگر تکمیل میشود ، همانطور هم موشکهای یاد شده را به ایران تحویل خواهند داد . ممکن است تا انقلاب مهدی تخیلی هم طول بکشد و موشکها را به ایشان تحویل دهند .

  • روزبه

    ٬در اولین فرصت یعنی کی؟ قرن آینده

  • mansour

    ممکن است که تحویل موشک های اس ۳۰۰  روند مذاکرات ایران و آمریکا را تحت تأثیر قرار دهد.اگر نتانیاهو تروریست به موسکو چراغ سبز نشان داده است،علت فقط موش دوانی در به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای می باشد و قصد این صهیونیست حرامزاده تحریک رئیس جمهور امریکا اقای اوباما ، نمایندگان کنگره و پارلمان اروپا است. اقای خامنه ای باید در گرفتن موشک ها کمی صبورانه و طبق معمول سیاستمدارانه عمل کنند و مانع از هوچیگری صهیونیستها شوند!پاینده ایران،سربلند باد ایرانی مسلمان و غیر مسلمان و به امید استقرار مردمسالاری در ایران ایــــــران ای ســـــرای امیـــــد بـــر بـامـــت سپیـــده دمــیـــــد بنگـر کـــزین ره پـــــــر خـــــون خـورشیــدی خجستــــه رسیــد اگر چـه دلهـا پـر خــون اســـت شکـــوه شــــادی افــزون است سپیده ی ما گلـگـــون اســــت که دست دشمن در خون است ای ایــــران ! غمــت مـرســاد ! شــادی نصیــــب تــــو بـــــاد ! راه ما، راه حق، راه بهروزیست اتحــــاد اتحــاد رمــز پیروزیسـت صلح و آزادی جاودانه بر همه جهان ، خوش باد یادگار خون عاشقان ! ای بهار ! ای بهــــار تــــازه ی جــاودان ! در ایــن چمــــن شکفـتـــه بـاش