Share

کانون نویسندگان ایران با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که کیوان باژن، نویسنده دیگر عضو این کانون برای بازجویی به وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی احضار شده است.

کیوان باژن، نویسنده و روزنامه‌نگار عضو کانون نویسندگان ایران

کیوان باژن، نویسنده و روزنامه‌نگار عضو کانون نویسندگان ایران

در اطلاعیه کانون نویسندگان ایران آمده است که دفتر مرکزی وزارت اطلاعات روز شنبه دوم خردادماه در تماسی تلفنی، کیوان باژن، نویسنده و عضو کانون را برای بازجویی در روز دوشنبه چهارم خرداد به آن اداره فراخواند.

کیوان باژن نویسنده رمان «دیروز تا بی‌نهایت صفر» است. او همچنین کتاب‌های «صمد بهرنگی»، «شمس لنگرودی»، «مهدی غبرایی» و «عمران صلاحی» از مجموعه‌ «تاریخ شفاهی ادبیات معاصر ایران» را در کارنامه خود دارد. «جان جاری جنوب؛ شناخت‌نامه‌ احمد محمود» اثر تألیفی دیگر اوست که از انتشار بازماند.

پیش از این، بکتاش آبتین، عضو هیأت دبیران کانون نویسندگان ایران در روز ۶ اردیبهشت‌ماه برای بازجویی در وزارت اطلاعات احضار شد و به مدت چهار روز مورد بازجویی قرار گرفت.

رضا خندان مهابادی، نویسنده و عضو دیگر هیأت مدیره کانون نیز از تاریخ ۱۳ تا ۱۵ اردبیهشت‌ماه در سه روز پیاپی توسط مأموران وزارت اطلاعات بازجویی و به «تبلیغ علیه نظام» و «انتشار نشریه غیرقانونی» متهم شد.

کانون نویسندگان ایران به افزایش این‌گونه فشارهای امنیتی اعتراض کرده و آن را از موارد بارز نقض آزادی بیان و حق ایجاد و حضور در هرگونه تشکلی دانسته است.

Share