Share

تشکیلات جدیدی برای مقابله با فساد در ایران به نام «کمیته تعاملی» تشکیل می‌شود. هدف این کمیته «مقابله با فساد به ویژه پیشگیری از آن» اعلام شده است.

basij

به گزارش روزنامه خراسان، این تشکیلات به پیشنهاد یک «نهاد نظارتی» تشکیل می‌شود. وزارت اطلاعات و سازمان بازرسی از جمله نهادهای نظارتی در ایران به شمار می‌روند.

بر پایه این گزارش، مسئولان این نهاد نظارتی که نام آن فاش نشده، در نامه‌ای به مقامات اجرایی کشور پیشنهاد داده‌اند تا «کمیته تعاملی» برای «پیشگیری از وقوع تخلفات و فساد» در تهران و مراکز استان‌ها با مسئولیت این نهاد تشکیل شود.

مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری یک ماه پیش گفته بود ایجاد سازمان مبارزه با فساد، «موازی‌کاری و فسادآور است.»

سازمان شفافیت بین‌الملل در گزارش سال گذشته میلادی خود اعلام کرد که ایران در بین ۱۷۵ کشور در رتبه ۱۳۶ «شاخص جهانی احساس فساد» قرار دارد.

«شفافیت بین‌الملل» یک سازمان غیر دولتی در آلمان است که هر سال چنین فهرستی را منتشر می‌کند.

کشورها در این فهرست بر پایه «فساد، اختلاس، رشوه‌گیری، خرید و فروش پست‌های دولتی، رشوه‌پذیری دستگاه قضایی، فساد مالی در میان سیاستمداران و مقام‌های دولتی و عدم مقابله کافی یا ناکارایی در پیکار علیه مواد مخدر» رتبه‌بندی می‌شوند.

بهترین رتبه ایران از نظر «شاخص فساد» مربوط به سال ۲۰۰۳ می‌شود که در جایگاه ۷۸ قرار داشت.

با انتخاب محمود احمدی‌نژاد در مقام رئیس‌جمهوری ایران، رتبه این کشور در فهرست عملکرد شفاف سقوط کرد و به ۱۶۸ رسید.

در دوره ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد، ده‌ها پرونده فساد مقامات دولتی آشکار شد.

بسیار از سازمان‌ها همچون «اوقاف و امور خیریه، بیناد مستضعفان، بنیاد شهید و امور ایثارگران، ستاد اجرایی فرمان امام، دادگاه‌ها، پلیس و کمیته امداد» پاسخگوی هیچ نهاد نظارتی‌ای جز بیت رهبری نیستند و عملگرد روشنی ندارند. کارشناسان اقتصادی می‌گویند ایران به شدت درگیر فساد سیستماتیک است.

بر اساس گزارش سازمان شفافیت بین‌الملل در سال ۲۰۱۴ «دانمارک، نیوزلند، فنلاند، سوئد و نروژ» که در رتبه‌های اول تا پنجم فهرست قرار دارند، کمترین فساد را داشته‌اند.

Share