Share

حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت از دولت و مجلس ایران خواست با افزایش مالیات بر سیگار، قیمت آن را بالا برده و مصرفش را کاهش دهند. مخالفان می‌گویند این طرح، تجارت سیگار قاچاق را که اکنون نیمی از بازار در اختیار آن است، افزایش می‌دهد.

وزیر بهداشت می‌‌گوید استدلال مخالفان افزایش مالیات بر سیگار این است که با افزایش قیمت آن، قاچاقش نیز افزایش پیدا می‌کند، در حالی که «در این کشور بسیاری از موارد زیر نظر بوده و قابل ردیابی است.»

او گفته امیدوار است این موضوع در بودجه سال ۹۵ گنجانده شود.

‌قاضی‌زاده هاشمی ضمن برشمردن مضرات سیگار، اعلام کرد که در ایران مواد دخانی سالانه ۶۰ هزار نفر را می‌‌کشد.

به گفته وزیر بهداشت، آخرین جلسه «ستاد مبارزه با دخانیات» شش ماه پیش تشکیل شده و این یعنی آن که بدون تصویب قانون در این مورد، دستگاه‌‌های مربوطه کاری از پیش نمی‌برند.

قاچاق سیگار در دست برادران قاچاقچی؟

پیشنهاد افزایش قیمت سیگار در حالی مطرح می‌شود که تیرماه ۱۳۹۰ محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت ایران درر «همایش تخصصی راهبردهای نوین در پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز»، از مصرف سالانه بین ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ میلیارد تومان سیگار در ایران خبر داد.

رئیس دولت دهم در آن سخنرانی گفت این رقم «همه قاچاقچیان درجه یک دنیا را به طمع می‌اندازد، چه برسد به… به قول طرف برادران قاچاقچی خودمان».

اشاره احمدی‌نژاد در آن سخنرانی به مرزها و اسکله‌های خارج از کنترل گمرک بود که در اختیار برخی نهادهای قدرتمند قرار داشت. او همچنین از «اتصال شبکه‌های قاچاق به صاحبان قدرت و نفوذ» خبر داده بود.

در واکنش به این اظهارات بود که چندی بعد محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد: « این بحثی انحرافی است که توسط افرادی که به نظر ما، ذینفع هستند، مطرح می‌شود». با این حال در آن زمان جعفری ضمن تأیید در اختیار داشتن اسکله‌هایی نظامی، هر گونه مبادله تجاری در این مکان‌ها را رد کرد.

مجلس ششم در آخرین روزهای خود گزارشی را درباره «تجارت غیرمجاز» برخی اسکله‌های متعلق به سپاه منتشر کرده بود.

در ایران پنج کارخانه داخلی سالیانه ۱۹ میلیارد نخ سیگار تولید می‌کنند. در برخی آمارها آمده است که در ایران سالانه ۶۰ تا ۶۵ میلیارد نخ سیگار مصرف می‌شود که نیمی از این رقم سیگار قاچاق است. محمدرضا مسجدی، دبیر کل جمعیت مبارزه با دخانیات، گفته است که سود فروش سیگار در ایران ۴۰۰ درصد است.

Share