Share

در پی افشاگری روزنامه «جمهوریت» درباره ارسال سلاح از سوی دولت ترکیه به «دولت اسلامی» (داعش) رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور این کشور این روزنامه را تهدید کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه

اردوغان گفت: «فکر می‌کنم کسی که این مقاله ویژه را نوشته بهای سنگینی پرداخت خواهد کرد (…) من اجازه نخواهم داد که او از مجازات مصون بماند.»

روزنامه «جمهوریت» تصاویر و ویدئوهایی را منتشر کرد که در آن‌ها نشان داده می‌شد در ماه ژانویه ۲۰۱۴ در یک پاسگاه ژاندارمری ترکیه در نزدیکی مرز سوریه خمپاره‌ها و مهمات جنگی را به‌طور پنهانی در جعبه‌های دارو بسته‌بندی کرده و با کامیون به‌طور رسمی با نام یک سازمان بشردوستانه به سوریه می‌فرستادند.

انتشار این تصاویر و فیلم‌ها بر روی اینترنت رسوایی سیاسی به‌بار آورد چرا که کامیون‌ها متعلق به سازمان اطلاعات ملی ترکیه (MIT) بودند که سلاح‌ها را به مقصد شورشیان اسلامگرا در سوریه حمل می‌کردند.

ترکیه توسط هم‌پیمانان غربی خود مورد ظن قرار گرفته که از داعش حمایت می‌کند اما دولت این کشور این موضوع را رد می‌کند.

اردوغان گفت: «این اعلام توهین‌آمیز و این عمل غیرقانونی علیه سازمان اطلاعات ملی ترکیه نوعی اقدام جاسوسی است. این روزنامه نیز در این اقدام جاسوسی درگیر شده است.»

احمد داود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه نیز این اقدام «جمهوریت» را «دستکاری در انتخابات» دانست. انتخابات پارلمان ترکیه روز یکشنبه ۷ ژوئن / ۱۷ خرداد برگزار خواهد شد.

جان دوندار، رئیس هیأت تحریریه روزنامه «جمهوریت» روز دوشنبه یکم ژوئن / ۱۱ خرداد در شبکه اجتماعی توئیتر تهدید اردوغان را به باد طنز گرفت و نوشت: «کسی که مرتکب این جنایت شده بهای سنگینی پرداخت خواهد کرد. ما اجازه نخواهیم داد که او از مجازات مصون بماند.»

رجب طیب اردوغان مسئولیت رسوایی ارسال سلاح با کامیون‌های سازمان اطلاعات ملی ترکیه به سازمان رقیب خود فتح‌الله گولن نسبت می‌دهد.

Share