Share

در حالی‌که شمارش  معکوس برای رسیدن به مهلت پایانی سی‌ام ژوئن آغازشده، ادامه گفت وگوهای قدرت‌های بزرگ و جمهوری اسلامی در مسیر دشواری قرار گرفته است. یکی از مهم‌ترین موارد اختلاف موضوع «بازرسی از تاسیسات نظامی و مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای ایران» است که رهبر جمهوری اسلامی آن را اکیدا رد کرده است.

Zarif-Kerry-2لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه نیز گفته که «شرط یک توافق روی پرونده اتمی ایران، بازرسی از تاسیسات نظامی ایران است.» به این ترتیب تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی در وضعیت دشواری قرار دارد از یک سو بر اجرای آنچه دستور رهبری می‌خواند تاکید دارد و از سویی می‌گوید اساس کار بر قواعد و مقررات بین‌المللی و به ویژه  تفاهم‌نامه لوزان قرار دارد.

دیدار دوباره جان کری وزیر خارجه آمریکا و محمد جواد ظریف همتای ایرانی‌اش در ژنو  و مذاکرات «سخت» و شش ساعته آن‌ها نیز نتوانست راه‌حلی برای این تنگناها پیدا کند. عباس عراقچی فرد شماره دو تیم مذاکره‌کننده ایران در پایان این دیدار گفت  «اختلافات همچنان باقیست.»

اختلافاتی که ممکن است نه تنها در مهلت مقرر برطرف نشود، بلکه شاید سال‌ها طول بکشد و هیچگاه نیز توافقی به دست نیاید . مذاکرات قرار است از پنجشنبه در وین ادامه یابد در حالی‌که جان کری وزیر خارجه آمریکا به دلیل شکستگی پای راستش در یک سانحه دوچرخه سواری درارتفاعات آلپ،  روز بعد از گفت وگو با ظریف، راهی بیمارستان شد و باید برای معالجه به آمریکا برگردد.

پرسش‌های مهم روز که رادیو زمانه آن‌ها را با دو کارشناس پرونده اتمی آقایان بهروز بیات در وین و مهران براتی در برلین مطرح می‌کند این‌ها هستند:

* نگرانی تهران از بازرسی‌های تاسیسات نظامی «مشکوک» که مذاکرات را به دشواری و کندی کشانده از چیست؟

* گفت‌وگوی شش ساعته جان کری و محمد جواد ظریف در ژنو هم قفل مذاکرات کنونی را باز نکرده. در کمتر از یک ماه به پایان مهلت ماه ژوئن چه چشم اندازی در راهست؟

* در حالی که قدرت‌های بزرگ و جمهوری اسلامی و نیز اکثریت مردم ایران در انتظار رسیدن به توافق تاریخی ۳۰ ژوئن هستند، مذاکره‌کنندگان جمهوری اسلامی احتمال ادامه مذاکرات را  پس ازپایان این مهلت رد نکرده‌اند. واشنگتن هم اعلام کرده «به دنبال تمدید مذاکرات نیست.» راه سومی وجود دارد؟

Share