ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

«ترک تحصيل ۶۷ هزار کودک در مقطع ابتدايی»

معاون آموزشی نهضت سوادآموزی ایران می‌گوید در سال گذشته ۶۷ هزار دانش‌آموز تنها در مقطع ابتدايی ترک تحصيل کرده‌اند.

معاون آموزشی نهضت سوادآموزی ایران می‌گوید در سال گذشته ۶۷ هزار دانش‌آموز تنها در مقطع ابتدايی ترک تحصيل کرده‌اند.

عکس از آرشیو

خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا)، محمد مهدی‌زاده، معاون آموزشی نهضت سوادآموزی ضمن بیان این خبر گفت: «استان سيستان و بلوچستان ۲۰ درصد از اين آمار ۶۷ هزار نفری را به خود اختصاص داده است که عمده‌ترين آن به علت کم‌سوادی و بی‌سوادی اولياء دانش‌آموزان اين منطقه است.»

به‌گفته مهدی‌زاده ۹ ميليون و ۷۰۰ هزار نفر بی‌سواد در ایران وجود دارد که ۱۴۳ هزار نفر از آن‌ها کودکان بين ۶ تا ۱۸ سال هستند که در بين سال‌های ۱۳۹۳ تا ۹۴ در هيچ مدرسه‌ای ثبت نام نکرده‌اند.

ورود زودهنگام به بازار کار، عدم برخورداری از فضای کافی آموزشی برای تحصیل، قدیمی بودن مدارس، عدم وجود امکانات بهداشتی، عدم وجود مدارس کافی در محیط‌های روستایی و دوربودن مدارس از محل سکونت دانش‌آموزان، از جمله دلایل عدم تحصیل و یا ترک تحصیل دانش‌آموزان در ایران عنوان می‌شوند.

تیرماه سال گذشته مرکز آمار ایران اعلام کرده بود که استان سیستان ‌و بلوچستان با ۲۸.۴۴ درصد، پایین‌ترین میانگین سطح سواد در استان‌های کشور را به خود اختصاص داده و استان کردستان با ۲۲.۳ درصد بی‌سوادی در جایگاه دوم قرار دارد. همچنین ۱۹.۵۶ درصد از جمعیت استان لرستان نیز فاقد سواد هستند و استان اردبیل با ۱۹.۲۳ درصد رتبه چهارم نرخ بی‌سوادی در ایران را دارد.

در دی‌ماه سال گذشته علی باقرزاده، رئیس سازمان نهضت سواد‌آموزی ایران اعلام کرد که میزان بی‌سوادی در سیستان و بلوچستان ۲۲/۷ درصد است. او گفت پس از سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی، کردستان، لرستان، کرمان و خراسان شمالی به ترتیب بالاترین درصد بی‌سوادی را دارند.

به‌گفته محمد مهدی‌زاده، معاون آموزشی نهضت سوادآموزی ۳.۵ ميليون بی‌سواد زير ۵۰ سال در ایران وجود دارد.

پیش از این، رئیس سازمان نهضت سواد‌آموزی ایران گفته بود استان مازندران با ۷/ ۹۵ درصد باسوادی، بیشترین میزان باسوادی در کشور را دارد.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.