ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

• دیدگاه

پیامدهای مدیریت امام زمانی

اکبر گنجی- حجم فسادهای افشا شده در سه سال اخیر حکایت‌گر "غارت ملی" در دوران هدایت و مدیریت امام زمانی است. در آن دوران، غارتی سازمان یافته‌ برای ساختن یک طبقه جدید صورت گرفت.

ادعای جمهوری اسلامی از ابتدا این بوده که به نیابت از امام زمان قدرت را در دست دارد. ولی فقیه جانشین و نایب امام زمان است. همه نهادها و قوا مشروعیت‌شان - با واسطه- ناشی از امام زمان است. آرای مردم فقط و فقط به نظام سیاسی مقبولیت می‌بخشد. به تعبیر فقها، اگر مردم پشتیبان ولی فقیه نباشند، اگر چه حکومت "حق ویژه" اوست، اما او قدرت حکومت کردن نخواهد داشت.چون فاقد بسط ید است.

کمترین منفعت این مدعای ایدئولوژیک ، حکومت ۳۶ ساله فقیه سالار و استفاده حداکثری فقیهان از منابع کمیاب قدرت/ثروت/معرفت/منزلت اجتماعی بوده است. به مدعای وجود امام زمان- فرزند امام یازدهم- نباید به عنوان باوری دینی، همچون باور به ملائکه و شیاطین، نگریست. این باوری استراتژیک بوده و هست که یک صنف را صاحب قدرت، ثروت، معرفت و منزلت اجتماعی کرده و می‌کند.

امام زمان سرکوب‌گر

ولی جمهوری اسلامی به همین حد اکتفا نکرده و بسیاری از امور را مستقیماً به امام زمان مرتبط می‌کند. پرسنل وزارت اطلاعات "سربازان گمنام امام زمان" قلمداد می‌شوند. مشی وزارت اطلاعات ترور، سرکوب، شکنجه و اعدام بوده است. بدین ترتیب، امام زمان به عامل شکنجه، ترور و اعدام و سرکوب تبدیل می شود. او مسئول مستقیم قتل‌های زنجیره‌ای روشنفکران بود و هست.

امام زمان ۱۸۰ هزار میلیارد تومانی

محمود احمدی‌نژاد در ۲۷ آذر ۸۹ گفت پول یارانه ها متعلق به بیت المال امام زمان است و برکت دارد. او در ۱۵دی نیز ادعا کرد که اجرای موفق طرح هدفمندی یارانه ها را امام زمان مدیریت و هدایت می‌کند. احمدی‌نژاد اعتراف کرد که آیت‌الله خامنه‌ای به او دستور داده بود که بگوید "پول یارانه‌ها پول امام زمان است".

آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی ۱۳۹۱/۰۱/۰۱ هدفمند کردن یارانه‌ها را "کار بزرگ" قلمداد کرد و گفت: «من خبرهای موثقی از سراسر کشور دارم که حاکی از آن است که این کار در بهبود زندگی طبقات ضعیف نقش مؤثر داشته است.»

سپس درباره صرفه جویی در مصروف انرژی با اجرای طرح هدفمندی گفت: «آمارهائی که منتشر شده است و آمارهای مورد قبول است، به ما نشان می‌دهد که تا همین امروز اگر قانون هدفمندی یارانه‌ها اجرا نمی‌شد، مصرف بنزین در کشور تقریباً دو برابر مصرفی بود که امروز انجام می‌گیرد. وقتی که تولید داخلی بنزین به قدر مصرف نیست، ما مجبوریم چه کار کنیم؟ باید بنزین را وارد کنیم؛ یعنی دست ملت ایران زیر کارد بدخواهان و دشمنان باشد.»

نگاه محمود احمدی‌نژاد به طرح هدفمندسازی یارانه‌ها تماماً سیاسی و قدرت‌طلبانه بود. او کاری به تولید و عدالت اجتماعی نداشت، هدف او کسب رأی از طریق توزیع پول و تداوم ریاست جمهوری‌اش با مشایی بود. پیش و پس از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸، هزاران میلیارد تومان میان مردم توزیع کرد. وقتی نوبت به نامزدی ریاست جمهوری مشایی رسید، احمدی‌نژاد قصد داشت تا میزان یارانه‌ها را تا هر نفر ۲۰۰ هزار تومان در ماه بالا ببرد که خوشبختانه مانع کارش شدند.

طرح هدفمندسازی یارانه‌ها معضل بزرگی برای دولت روحانی پدید آورده است. دولت پولی برای پرداخت یارانه‌ها ندارد. اسحاق جهانگیری- معاون اول رئیس جمهور- نوشته است :«اگر در طول سال‌های گذشته منابعی که به توزیع یارانه اختصاص دادیم را در حوزه‌هایی چون ایجاد شبکه‌های مدرن آبیاری و کمک به کشاورزان برای کنار گذاشتن شیوه‌های سنتی و غرق‌آبی، هزینه می‌کردیم، امروز کمتر نگران کاهش سفره‌های زیرزمینی آب و تأمین منابع آبی شهرهایمان بودیم. راستی این خبر را دیده‌اید؟! مجموع یارانه نقدی پرداختی به مردم در بیش از چهار سال گذشته به مرز ۱۸۰ هزار میلیارد تومان رسید که معادل کل بودجه عمرانی دولت از سال ۸۵تا ۹۳است.»

امام زمان ۱۸۵هزار میلیارد تومان- معادل ۹ سال بودجه عمرانی دولت ( ۸۵- ۱۴۵۵۷۱. ۸۶- ۱۴۷۷۵۲. ۸۷- ۲۲۳۰۱۹ .۸۸- ۱۹۸۱۷۳. ۸۹- ۲۱۲۸۴۵ . ۹۰- ۲۸۹۰۰۱ . ۹۱- ۱۵۲۲۷۷. ۹۲- ۲۲۰۱۵۷ . مصوب ۹۳ - ۴۱۲۵۰۸)- را به جای هزینه کردن برای توسعه کشور در ۵۳ ماه بر باد داد. ۳۰ درصد بودجه افزایش قیمت انرژی باید به بخش تولید پرداخت می‌شد، اما هدایت و مدیریت امام زمان موجب آن شد تا بخش تولید به حق خود دست نیابد و کشور دست به گریبان فلاکت شود. شاخص فلاکت - که با احتساب نرخ بیکاری و تورم به دست می‌آید - در ایران بالا رفته است. شاخص فلاکت از  ۲۱/۹ درصد در سال ۱۳۸۴ به ۴۵/۱ درصد در سال ۹۲ رسید. البته منابع مستقل غربی شاخص فلاکت را بیشتر از این ها محاسبه کرده‌اند.

امام زمان فسادپرور

آمارهای شگفت‌آوری که از حجم فسادهای گوناگون طی ۳سال اخیر افشا شده، حکایت‌گر "غارت ملی" در دوران هدایت و مدیریت امام زمان است. یکی شعار صلح می‌داد و می‌جنگید، دیگری شعار جنگ می داد و صلح می‌کرد، امام زمانی‌ها شعار عدالت و مهرورزی می‌دادند و اموال ملی را غارت می‌کردند. گویی این آخرین فرصت بود و هر لحظه را باید پاس می‌داشتند تا نگذرد و بیشتر و بیشتر بدزدند.

در دوران زعامت آیت‌الله خامنه‌ای ده‌ها هزار میلیارد تومان صرف ساختن مسجد جمکران شده است.

به تعبیر دقیق‌تر، در دورانی که دوران امام زمانی قلمداد می‌شد، غارت سازمان یافته برنامه ریزی شده برای ساختن یک طبقه جدید صورت گرفت. برخی از مقامات دولت روحانی، در جلسات خصوصی و گزارش‌ها، از ارقام نجومی - در زمانی که غارت ملی با تبدیل ارز آزاد به دلار صورت می‌گرفت - سخن می‌گویند.

ده‌ها هزار میلیارد تومان- بدون ضابطه و تضمین- از بانک‌ها به این طبقه جدید وام پرداخت شده و هنوز وام‌ها را پرداخت نکرده‌اند.

فردی توسط رئیس مجلس به وزارت نفت معرفی شده است. یک میلیارد دلار نفت و کالای پتروشیمی به او داده‌اند تا به فروش برساند. هیچ چک و تضمینی برای برگشت پول از او نگرفته‌اند. حالا دولت جدید نمی‌تواند پول بیت‌المال را از او پس بگیرد. مدیریت امام زمانی را ببینید.

گروه دیگری یک پروژه دو میلیارد دلاری از شرکت نفت گرفته‌اند. کل پول را دریافت کرده و کمتر از ۴۰ درصد کار را انجام داده‌اند. باقی پروژه به امام زمان واگذار شده تا به سرانجام برساندش.

کوهی را در وسط منطقه ممنوعه محیط زیست به یک گروه دیگر از طبقه جدید فروخته‌اند تا توریست‌های خارجی بتوانند در آنجا پرندگان نایاب را شکار کنند. تنها کاری که دولت جدید کرده، این بوده که محیط زیست اجازه نمی‌دهد از جاده آنها برای رفتن به آن کوه استفاده شود و آنان راهی به کوه ندارند.

بورسیه‌ها، فرصت‌های تحصیلی دانشگاه‌ها، عضویت در هیأت علمی دانشگاه‌ها،و...؛ همگی امام زمانی شد. یعنی به طبقه جدیدی که ساخته می‌شد اختصاص یافت.

موسسات بسیاری در زمینه‌های گوناگون با مجوز و رانت دولتی ایجاد شد. سایت‌ها و رسانه‌های بسیاری برپا شد. همه مواجب‌بگیر دولت امام زمانی.

امام زمان و چاه‌های جمکران

پس از خواندن بسیاری از کتاب‌ها درباره امام زمان، هنوز دلیل علاقه ایشان به چاه را در نیافته‌ام . ده‌ها هزار میلیارد تومان طی دوران زعامت آیت‌الله خامنه‌ای هزینه ساخت و گسترش جمکران شده است. میلیون‌ها فرد را در این سال‌ها به جمکران برده یا خود رفته‌اند.

آیت‌الله مکارم شیرازی چند روز پیش گفته است که امام زمان شخصا در عالم بیداری به حسن بن مثله جمکرانی دستور ساخت این مسجد داده است. منتقدان کل داستان را جعلی به شمار می‌آورند. آیت‌الله مکارم شیرازی در پاسخ آنان می‌گوید : «برخی مخالفت می‌کنند و ما دلیل آن را نفهمیدیم، اگر بر فرض که دستور امام زمان (عج) هم نبود الان تبدیل به مرکزی با جاذبه‌های بسیار شده که آثار فراوان برای تربیت نفوس دارد، نماز مخصوص امام زمان (عج) که در این مکان خوانده می‌شود سراسر توحید است.»

به تعبیر دیگر، به صدق و کذب (حقیقت) مدعا کاری نداشته باشید، به پیامدهای مدعا بنگرید. تسنن و تشیع توسط مسلمانان اختراع شده است. این دو مذهب، دو روایت از دعوت پیامبر اسلامند که توسط دو گروه برساخته شده است. این برساخته‌ها در طول تاریخ بسط و گسترش بسیار یافته‌اند. می‌توان در مورد صدق و کذب مدعیات صدق و کذب‌بردار این دو قرائت داوری کرد. اما هرگاه دلیل و استدلال طلب می‌شود، سریع به ایمان‌گرایی فاقد دلیل می‌گریزند.

وقتی می‌توان برای امام یازدهم فاقد فرزند، فرزندی ساخت که بیش از هزار سال عمر کرده، چرا نتوان مسجدی به دستور این برساخته ساخت و آن را هم به رکن مهمی از تشیع تبدیل کرد؟ به سودهای عظیم این برساخته جدید بنگرید. آیت‌الله مکارم شیرازی در مجاورت جمکران یک مرکز شیعه شناسی تحت مدیریت خود راه انداخته است. دیگران هم دست به کار شده و سهم خود را می‌برند و طلب می‌کنند.

ظهور نزدیک است

شیعیانی که امام زمان- فرزند امام یازدهم- را ساختند، در ابتدأ زمان‌های کوتاه چند هفته‌ای، چند ماهه و چند ساله برای ظهور عنوان می‌کردند. هر چه زمان می‌گذشت و امام نمی‌آمد، بر شک و تردیدها افزوده می‌شد. راه‌حل خوبی ابداع گردید. گفته شد: هر کس برای ظهور وقت تعیین کند، دروغگوست. نظریه‌های گوناگونی برای غیبت بلند مدت ساخته شد.

محمود احمدی‌نژاد که دوباره برای قدرت سیاسی خیز برداشته، از ظهور نزدیک امام زمان سخن می‌گوید:  «ظهور نزدیک است و پیرو واقعی امام به این امر اذعان دارد. امام خمینی یک منتظر واقعی بود که با یقین به این که صاحب اصلی انقلاب امام زمان است ، به نزدیکی ظهور و ایجاد زمینه های ظهور اعتقاد داشت. جهان به سرعت به سمت استقبال از امام‌شان حرکت می‌کنند و خیزش ملت‌ها به رهبری امامشان بساط ظلم را خواهد برچید.»

احمدی‌نژادی‌ها جنگ‌های خونین منطقه را هم در راستای ظهور امام زمان تفسیر می‌کنند. اما هزینه امام زمان برای ایران و ایرانیان بسیار زیاد بوده است. یک تصمیم نابخرادنه می‌تواند به نابودی ایران و ایرانیان منتهی شود.

فقیهان تاکنون امام زمانی جهان را مدیریت کرده‌اند، اما اینک نوبت عقلانی عمل کردن است. خطر بسیار است و این بار سنگین را نمی‌توان بر دوش نحیف ایده امام زمان قرار داد. حکومت را باید به عقلا سپرد تا به شیوه‌های عقلانی- دموکراتیک جهان را مدیریت کنند.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • kourosh

  به نظر من گناه خامنه ای و حماقت مردم بیشتر از احمدی نزاد است

 • فرشيد

  امام زمان كجا بود اينها همه خرافات است امام زماني وجود نداره ولي كو مردم واقع بين مردم اين همه خرافه پرست و مرده پرست هستن و تا اين افكار هست يك مشت شيطان روحاني هم هستن تا بر اين مردم حكومت بكنه و دار و ندارشون را به غارت ببرن

 • آرمان

  "پس از خواندن بسیاری از کتاب‌ها درباره امام زمان، هنوز دلیل علاقه ایشان به چاه را در نیافته‌ام " آیا پس از خواندن کتاب های بسیار دلیل برخی موضع گیری های بی منطق و ایدئولوژیک خود را دریافته اید؟ یک نمونه : دفاع مطلق از فلسطین و انتقاد همیشگی از اسرائیل که با سکوت تامل برانگیز در مقابل موضع گیری های ضد ایرانی فلسطینیان همراه می شود . این مورد از اشتراکات شما و همفکرانتان با حاکمان ایران است که در سیاست خارجی خود ایدئولوژی را مفدم بر منافع ملی می دانند.

 • مومن

  در سال ۱۸۴۴ سید علی‌محمد شیرازی ملقب به باب خود را قائم موعود خوانده و خود را شارع آیین بیانی یا بابی میخواند. باب با کمال ایمان و صداقت دربارهٔ اسلام و بزرگان این آیین صحبت می‌کند و همه جا با احترام شایسته از آنان نام می‌برد ولی دوره حکومت اسلام را فقط هزارسال می‌داند یعنی می‌گوید که دویست و شصت سال مدت نزول قرآن و تجلی اخبار معصومین است و پس از غیبت امام در سال ۲۶۰ هجری قمری که پایان دوره اسلام بود فرا رسید و من ظاهر شدم. سیدعلی محمد باب در اثبات این عقیده به چند آیه قرآن تمسک کرده‌است: یدبر الامر من السماء الی الارض ثم یعرج الیه کان مقداره الف سنة ممّا تعدون (سوره سجده، آیه ۵) و یستعجلونک بالعذاب و لن یخلف الله وعده و ان یوماً عند ربک کالف سنةٍ ممّا تعدون (سوره حج، آیه ۴۷ یقولون متی هذا الوعد ان کنتم صادقین. قل لکم میعاد یومٍ لاتستخرون عنهُ ساعة و لاتستقدمون(سوره سبأ، آیات ۲۹ و ۳۰) باب شش سال بعد از اظهار پیامبری، در تبریز به فرمان امیرکبیر تیرباران شد. منبع ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد به نظر میرسد اگر ایرانیان ( دولت قاجار بالاخص) به جای سرکوب و قتل بابیان، به دعوت باب گوش فرا داده بودند، و اجازه میدادند تا داستان بی انتهای غیبت به پایان برسد، ، ما امروز در ایران بسیاری از این مشکلات و گرفتاریها و نابسامانیها را نداشتیم.

 • جم

  ما ایرانیا فقط ادعا داریم و مث گوسفند سر به دنبه ی هم کردیم، طبق یک آرمان کثیف پشت سر هم میریم و زندگی میکنیم. کو سواد؟ کو فرهنگ؟ کو دین؟ کو انسانیت؟ کو وجدان؟ کو خدا؟؟ ما فقط مث طبل سروصدا میکنیم

 • Majid

  "فقیهان تاکنون امام زمانی جهان را مدیریت کرده‌اند، اما اینک نوبت عقلانی عمل کردن است." فقیهان!؟! مثالی روشن از «شر الدواب» (بدترین جانوران) اند که بر طبق کلام خداوند در قرآن از برای توصیف کسانی است که فکر نمیکنند و عقل خود را بکار نمیبرند. در ضمن از  بین ۶۳۴۶ آیه های الهی در قرآن حتی یک آیه هم یافت نمیشود که کوچکترین اشاره ای به امام زمان کرده باشد.  مطلقأ هیچ آیه و یا ذکری. مدیریت جهان هم فقط و فقط  در انحصار خالق آن است و نه در احاطه قدرت احدی چه در درون چاه باشد و چه در بیرون چاه. اما در آیه ۱۲ از سوره ۳۶ خالق عالمیان از «امام مبین» میگوید که همان «دفتر اعمال و کردار و گفتار» هر انسانی است در زندگی دو روزش در دنیا.  و وای و مصیبتا از فقیهان!؟! ذکر شده و ابداع شریک سازیشان  از برای خالق یکتا. خدایی که بر طبق گوشزدش در قرآن هر گناه کوچک و بزرگی را ممکن است ببخشد غیر از شرک را. پس بهتر که نگران نباشیم که چاه جمکران در جهنم در انتظار خامنه ای و احمدی نژاد و امثالهم است. آتشین و گداخته از برای خود  و پیروان «شر الدوابشان» البته.

 • farid

  سود ۵۰ میلیارد دلاری رفع تحریم‌های ایران، "در جیب حزب‌الله لبنان خواهد رفت" سایت خودنویس - روزنامه‌ی وال‌ستریت جورنال در یادداشتی به بررسی رفع تحریم‌های جمهوری اسلامی پرداخته است. دلایل بازداشت یکی از نزدیکان حزب‌الله لبنان در قبرس و اخراج یکی دیگر از گامبیا، حساسیت‌ها را بالا برده است. به نوشته‌ی وال ستریت جورنال، جک لیو، وزیر خزانه‌داری آمریکا معتقد است که بخش عمده‌ی پول‌های بلوکه شده‌ای که بعد از توافق هسته‌ای به ایران باز خواهد گشت، برای اهداف تروریستی هزینه نخواهد شد!. اما اتفاقات اخیر در قبرس و گامبیا، نشان می‌دهد که نظر وزیر خزانه‌داری کابینه‌ی اوباما با نویسنده‌ی وال ستریت جورنال، نزدیک نیست!!. اخراج حسین تاج‌الدین، یک تاجر لبنانی از گامبیا به خاطر دست داشتن در«شیوه‌های تجاری غیر قابل قبول» از سوی مقام‌های گامبیا در آفریقا، اخراج شد. که به گفته‌ی مقام‌های آمریکایی، شبکه‌ی تجاری آقای تاج‌الدین در خدمت حزب‌الله لبنان بوده است. از طرف دیگر، کشف ۵ تن نیترات آمونیوم از سوی ۲۷ پلیس قبرسی در خانه‌ای در شهر لارناکا، زنگ خطر را به صدا در آورد. نیترات آمونیوم، که ماده‌ای منفجره محسوب می‌شود، در خانه‌ی یک لبنانی جوان ۲۶ ساله با گذرنامه‌ی کانادایی یافت شد، که بنا به گفته‌ی وزیر دفاع اسرائیل، با حزب‌الله لبنان در ارتباط است. جوان لبنانی به دست داشتن در توطئه‌ای تروریستی متهم شده، که البته آن‌را رد می‌کند. با این وجود، در اختیار داشتن این مقدار ماده‌ی منفجره در قبرس، جایی که میزبان تعداد زیادی از توریست‌های اسرائیلی در تابستان است باعث وارد آمدن این اتهام شده است. حزب‌الله در ۲۰۱۲، در انفجار اتوبوس توریست‌های اسرائیلی در بلغارستان دست داشت. دستگیری یک سوئدی لبنانی‌تبار در ۲۰۱۳، از توطئه برای زدن اهداف اسرائیلی پرده برداشت. به نوشته وال ستریت جورنال، جمهوری اسلامی در هنگامه‌ی تحریم‌های اقتصادی قادر بوده سالانه ۲۰۰ میلیون دلار به حزب‌الله لبنان کمک مالی کرده است، حال سوال بزرگ اینجا است که با برداشته شدن تحریم‌ها و در اختیار گرفتن ۵۰ میلیارد دلار، چه خواهد کرد؟!!

 • farid

  راهی شدن دو هزار اتوبوس با هزینه دولت (مردم) برای شرکت در مراسم ارتحال مقبره سوپر لوکس ! مقبره خمینی در بهشت زهرا شامل بنای سر پوشیده‌ای به وسعت ۶۰۰ هزار متر مربع و مساحت مسقفی بطول یک کیلومتر و عرض بیش از نیم کیلومتر است که به نوشته روزنامه اطلاعات نظیر آن را در هیچ یک از دیگر بناهای مذهبی جهان چه اسلامی چه مسیحی چه یهودی و چه مذاهب غیرتوحیدی نمی‌توان یافت. هزینه کامل ساخت این بنا، بودجه نگهداری و همچنین هزینه سالانه برگزاری مراسم درگذشت خمینی روشن نیست. ستاد مراسم بزرگداشت ارتحال که در سراسر ایران فعال است هر سال هزینه سفر برای شرکت در این مراسم را با دریافت بودجه از استانداری‌ها، زیر نظر وزارت کشور پرداخت می‌کند.! به عنوان مثال اعتبار مورد نیاز این ستاد در استان کهکیلویه و بویر احمد، یعنی یکی از محروم‌ترین استان‌های ایران، برای سال جاری ۳۴۳ میلیون تومان برآورده شده است که در برگیرنده حمل و نقل، هزنیه پشتیبانی،‌ تداراک و اسکان خواهد بود! حضور ۳۰ هزار نیروی امنیتی و پلیس در این مراسم نیز قابل ذکر است !

 • حميد

  جناب مؤمن انچه إز باب وبعداز او ماند جز كشتار اوليه دو گروه يا برادر باب ازلي وباب بهالله واختلافات انها تا به امروز خواشمندم ما را به خرافات ديگر حواله ندهيد !!!! ***

 • رضا

  سلام.***.من یک دانشجو هستم.شما رو خوب میشناسم.از اسلام ناب می ترسید ***.درباره اثبات وجود امام زمان بررسی های فراوانی صورت گرفته و بنده که فقط یک دانشجوی عادی هستم اونقدر اطلاعات دارم که شما و روئسای شما رو در یک مناظره شکست بدم.از مذهب شیعه کسی عاقلانه تر تفکر نکرده و نخواهد کرد برای همین مارو همیشه سانسور می کنید ترسوها!*** چون بزرگان ما همیشه اهل رحمت و بخشش بوده و هستند و ما نیز سعی داریم آنگونه باشیم.اهدنا الصراط المسقیم...