Share

سربازان ارتش ترکیه با ماشن‌های آب‌پاش و تهدید به شکلیک گلوله مانع ورود هزاران پناهنده سوری به خاک ترکیه شدند.

Syria-refugees

در پی درگیری یگان‌های مدافع خلق(ی پ گ) و نیروهای دولت اسلامی (داعش) در اطراف شهر تل ابیض در خاک سوریه، تعداد زیادی از ساکنان این منطقه به سمت ترکیه فرار کردند.

در چند روز گذشته نزدیک به ۱۳ هزار تن از مردم تل ابیض از ترس حمله داعش به سمت ترکیه فرار کرده‌اند. دولت آنکارا تلاش می‌کند مانع ورود این موج پناهندگان شود.

بنابر گزارش خبرگزاری فرانسه، هزاران سوری که بیشتر آنها زن و کودک‌اند، در پشت سیم‌های خاردار و در دمای گرم تابستان این منطقه منتظر اجازه ورود به خاک ترکیه هستند. این در حالی است که تعدادی از نیروهای داعش به آنها نزدیک شدند و از این پناهندگان خواستند که به خانه و محل زندگی خود برگردند.

درگیری کردهای سوریه و داعش

تل ابیض بخشی از منطقه «آک چاکاله» بین سوریه و ترکیه است که مرکز فرماندهی داعش در استان رقه و مهم‌ترین شهر مرزی در اختیار داعش به حساب می‌آید. به نظر می‌رسد با سازماندهی مجدد نیروهای کرد، نبرد سنگینی میان آنها و نیروهای داعش در نزدیکی‌های مرز ترکیه از سرگرفته است. «تل ابیض» ژوئن یکسال پیش به دست داعش افتاده بود.

این شهر دروازه ورود نیروهایی جدید داعش است که از راه ترکیه به خاک سوریه وارد می‌شوند و به رقه می‌روند.

روزنامه «حریت» چاپ ترکیه به نقل از نعمان کورتولموش، معاون نخست‌وزیر این کشور گفت که در آینده دولت ترکیه بمنظور پیشگیری از یک فاجعه انسانی پناهندگان را می‌پذیرد.

از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ تا کنون از طرف ترکیه بیش یک میلیون و ۸۰۰ هزار پناهنده سوریه پدیرفته شده‌اند. آوارگان سوری اغلب در محل اسکان پناهندگان زندگی می‌کنند.

بیشتر بخوانید: پیشروی کردهای سوریه به سمت شهرهای تحت کنترل داعش در استان رقه

Share