ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سپاه پاسداران محوطه باستانی دوره اشکانی را تخريب کرد

مدير مرکز باستان‌شناسی ميراث فرهنگی استان تهران گفته که محوطه‌ باستانی «سياده» با وجود داشتن آثاری متعلق به دوره‌ اشکانی توسط قرارگاه خاتم‌الانبيا وابسته به سپاه تخريب شده است.

محمدرضا نعمتی، مدير مرکز باستان‌شناسی ميراث فرهنگی استان تهران خبر داده که محوطه‌ باستانی «سياده» در فيروزکوه با وجود داشتن آثاری متعلق به دوره‌ اشکانی توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبيا وابسته به سپاه پاسداران تخريب شده است.

محمدرضا نعمتی به خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) گفته که مجريان طرح خط فيبر نوری سمنان به فيروزکوه (گروه تخصصی سماوات قرارگاه سازندگی خاتم الانبيا) سال گذشته بدون هيچ‌گونه پرس‌وجویی از اداره کل ميراث فرهنگی و گردشگری استان تهران اقدام به خاک‌برداری در جنوب عرصه تپه - قلعه باستانی «سياده» فيروزکوه کردند که به دنبال گزارش دفتر ميراث فرهنگی شهرستان فيروزکوه و بازديد کارشناسان مرکز باستان‌شناسی ميراث فرهنگی تهران بلافاصله ادامه کار با نامه‌نگاری‌های انجام گرفته، متوقف شد.

او افزود: «اما مجريان طرح با آگاهی کامل از باستانی‌ بودن مسير طرح، از تعطيلات ۱۳، ۱۴و ۱۵ خردادماه امسال استفاده کرده و کار خود را ادامه دادند که در خاک‌برداری‌های مجدد نيز آثار تاريخی شامل گورهای سردابه‌ای به همراه قطعات زيادی سفال، استخوان و ساير مواد فرهنگی ديگر به‌دست آمده است.»

به گفته نعمتی، با اين اقدام بخش‌هايی از اين محوطه تخريب و در چند نقطه در مسير کانال حفرشده، حفاری‌های غيرمجازی برای دستيابی به اشيای تاريخی صورت گرفته است.

اين باستان‌شناس می‌گويد براساس شواهد و مستندات به‌دست آمده از اين خاک‌برداری‌ها، قدمت آثار کشف‌شده متعلق به دوره‌ تاريخی به‌ویژه دوره اشکانی است.

اين محوطه‌ تاريخی ۱۹ اسفند ۱۳۸۰ با شماره ۴۹۱۰ در فهرست آثار ملی ايران به ثبت رسيده است.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • حمید

  بابا یک عده دزد غارتگر به نام دین امدند مملکت ایران بزرگ به بدبدختی بکشاند که این کار را با ولایت وقیه داران انجام میدهند. دورود به بزرگ مرد تاریخ ایران رضاشاه پهلوی که نور برقبرش مستدام باد.

 • محمد زندیق

  این سپاهیا خودشون توی قاچاق عتیقه و اشیای باستانی دست دارند . هر کثافت کاری که فکرشو بکنی از اینها بر میاد .

 • hamid

  دکتر یزی این غول را ساخت تا بقول خودش پاسدار انقلاب باشد و این غول وطن را خراب کرده و اگر بگزاریم نابود خواهد ساخت. شاد باشید. حمید

 • احسان فومنی

  مشکل از ذات شرکت خاتم النبیا است که با روش نظامی و شیوه های مرسوم در میدان جنگ همه چیز را میخواهد انجام دهد. البته مشکل بزرگتر این است که نهادهای نظارتی و بازرسی در برابر چنین شرکتی معمولاً ساکت میشوند و حرفی نمیزنند. منظور این است که اگر دستگاههای نظارتی از اهن و تلپ این شرکت نترسند و به موقع کارهای خلاف این شرکت را گزارش کنند، اینها اینقدر نمیتوانند در مناطق کاری ترکتازی کنند.