ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

وزیر نفت احمدی‌نژاد: «دکل حفاری خودکار نیست که گم شود.»

رستم قاسمی، وزیر سابق نفت در دولت دهم احمدی‌نژاد در واکنش به خبر جنجالی گم شدن یک دکل حفاری دریایی نفتی خریداری شده توسط وزارت نفت در دولت احمدی‌نژاد گفت:«دکل حفاری خودکار نیست که گم شود.»

رستم قاسمی، وزیر سابق نفت در دولت دهم محمود احمدی‌نژاد، در واکنش به خبر جنجالی گم شدن یک دکل حفاری دریایی نفتی خریداری شده توسط وزارت نفت در دولت احمدی‌نژاد گفت: «دکل حفاری خودکار نیست که گم شود.»

به گزارش خبرگزاری تسنیم، رستم قاسمی گفته است این موضوع ارتباطی با وزارت نفت ندارد و اگر کسی در جریان خرید این دکل یا موارد دیگر در شرکت تأسیسات دریایی تخلف کرده است، دستگاه قضا قاطعانه و با سرعت رسیدگی کند.

رستم قاسمی با بیان این که طرح این مسئله به این شکل بسیار جای تعجب دارد، گفت: «دکل حفاری دریایی حداقل ۵۰ نفر خدمه دارد و جابه‌جایی آن تشریفات خاص و ویژه‌ای دارد و گم شدن یک دکل معنایی ندارد.»

او با اشاره به اینکه وزارت نفت یک مجموعه حاکمیتی و کارفرمایی است و دکل‌های حفاری مربوط به شرکت‌های پیمانکاری است، گفت: «شرکت تأسیسات دریایی که مالکیت عمده آن مربوط به بنیاد تعاون ناجا (نیروی انتظامی) و صندوق بازنشستگی نفت است، به‌عنوان پیمانکار شرکت نفت و گاز پارس در پارس جنوبی فعالیت می‌کند و بر اساس آنچه مدیرعامل سابق این شرکت گفته است، یک فروند دکل حفاری خریداری شده و بخشی از پول آن را پرداخت کرده‌اند و ضمانت‌های لازم را نیز دریافت کرده‌اند.»

به گفته وزیر سابق نفت ایران و مشاور معاون اول رئیس‌جمهور در دولت حسن روحانی «ظاهراً به دلایلی برای تحویل دکل به طرف ایرانی مشکلاتی ایجاد شده است که پرونده آن در دادگاه داوری بین‌المللی در حال رسیدگی است و به‌صورت همزمان دستگاه‌های نظارتی داخلی نیز مشغول پیگیری آن هستند.»

رستم قاسمی، رئیس سابق قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپاه پاسداران همچنین عملکرد شرکت‌های پیمانکاری را که به عقیده او دارای شخصیت حقوقی مستقل، مدیرعامل، هیئت مدیره و مجمع عمومی هستند، به وزارت نفت مربوط ندانست.

به گفته قاسمی در زمان مسئولیت او در وزارت نفت هیچ گزارشی درباره مشکلات این دکل یا وقوع تخلف در این پرونده به وزارت نفت ارسال نشده است.

در سال ۱۳۹۰ یک دستگاه دکل نفتی به‌نام دکل «دین» حدوداً به‌مبلغ ۷۸ میلیون دلار از یک شرکت خارجی خریداری شده که مفقود شده است و از سرنوشت آن اطلاع دقیقی در دست نیست.

مهرماه سال ۹۳ يکی از نمايندگان مجلس  از گم شدن این دکل نفتی خبر داد و ۱۴ ‌نماينده مجلس با امضای نامه‌ای، به هيئت رئيسه خواستار پيگيری اين موضوع شدند. از آن زمان تاکنون اظهارنظرها و موضع‌گيری‌های زياد و اغلب غيررسمی از اين ماجرا شنيده شده و ماجرا در هاله‌ای از ابهام باقی مانده بود تا اينکه با گذشت بيش از ۹ ماه از اين جريان، بیژن نامدار زنگنه، وزير نفت کنونی ماجرای گم شدن دکل را مربوط به دولت گذشته دانست و گفت این موضوع واقعيت دارد و با پيگيری و شکايت ما پرونده‌ای در اين‌باره تشکيل شده است.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • الف

  اقایون مسولین نامسول ماکلیه ذخایرمملکت وبیت المال‌ت وبیت المال ملت به یغمابردند!!

 • faryad

  افشای رقم فساد ۱۴۰۰ میلیاردی در دوران فرهاد دانشجو در حالیست که دو سال گذشته و در جریان برکناری وی از سمت ریاست دانشگاه آزاد، بازرسی دفتر رئیس جمهوری اسلامی در نامه ای رسمی از او خواسته بود در باره ۲۴ مورد تخلفی که در زمان ریاست اش در دانشگاه آزاد رخ داده است، توضیح دهد.

 • faryad

  دستشان را قطع کردند چون دکل دزد نبودند حکومت اسلامی در ماه رمضان دست دو جوان محروم را در زندان مشهد قطع کرد به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، حکم قطع دست دو زندانی جوان متهم به سرقت، روز یکشنبه با حضور مقام‌های قضايی اجرای احکام دادسرای مشهد در زندان مرکزی این شهر به اجرا درآمده است

 • faryad

  .. دکل‌های حفاری مربوط به شرکت‌های پیمانکاری است، گفت: «شرکت تأسیسات دریایی که مالکیت عمده آن مربوط به بنیاد تعاون ناجا (نیروی انتظامی) و صندوق بازنشستگی نفت است، به‌عنوان پیمانکار شرکت نفت و گاز پارس در پارس جنوبی فعالیت می‌کند و...! گوشت را انداخته اند پیش گربه دزده!

 • بهنام

  پیدا کنید پرتقال فروش بیت رهبری را .

 • hamid

  آقای محترم پیدا شده در مکزیک است حالا چطوری سر از مکزیک باز کرده و چه کسانی آنرا آنجا فرستادند! حالا باید دید در عوض چه گرفته اند بزودی معلوم خواهد شد! البته اگر از این کوچکتر بود مثل بقیه دزدیها پیدا نمی‌شد و معلوم هم نمی‌شد کی‌ دزدیده!! شاد باشید. حمید