Share

علی مطهری، نماینده مجلس ایران که چند بار از لغو حصر خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو تن از رهبران اعتراضات سال ۸۸ خورشیدی، موسوم به جنبش سبز، دفاع کرده در نامه تازه‌ای به آیت‌الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه از سخنان او درباره رویدادهای ۸۸ استقبال کرد.

علی مطهری: چه رفتارهایی از طرف مقابل سر زد که دو شخصیت باتجربه سیاسی و علاقه‌مند به انقلاب و نظام و رهبری دچار آن قصور یا تقصیر شدند؟

علی مطهری: چه رفتارهایی از طرف مقابل سر زد که دو شخصیت باتجربه سیاسی و علاقه‌مند به انقلاب و نظام و رهبری دچار آن قصور یا تقصیر شدند؟

در نامه مطهری که در وب‌سایت او منتشرشده، سخنان صادق لاریجانی «منطقی‌تر» ارزیابی شده که به‌گفته او « می‌تواند فتح بابی برای حل‌وفصل این معضل اجتماعی باشد».

صادق لاریجانی صبح روز یکشنبه هفتم تیرماه در همایش بزرگداشت هفته قوه قضائیه رویدادهای سال ۸۸ را «شبه‌کودتا» نامیده و گفته بود: «من نمی‌خواهم بگویم که آن‌ها که اعتراض را شروع کردند قصد کودتا و براندازی داشتند اما بستری را فراهم کردند تا افراد ضد انقلاب که علیه ولایت فقیه فریاد می‌زدند بر این بستر سوار شوند.»

رئیس قوه قضائیه افزوده بود: «آن‌ها شاید دنبال اعتراض صرف بودند اما داشتند می‌دیدند که بر روی این اعتراضات یک جریان فاسد، کشور را به آشوب می‌کشاند.»

علی مطهری در نامه خود گفته است این سخنان صادق لاریجانی با کسانی که به گفته او «دوستان نادان انقلاب»اند و «اساساً هیچ‌گونه اعتراضی را در جمهوری اسلامی به رسمیت نمی‌شناسند… و می‌گویند اعتراضات سال ۸۸ برای براندازی نظام بود»، فرق دارد و رئیس قوه قضائیه «هم‌سو با قانون اساسی حق اعتراض مدنی را به‌رسمیت شناخته» است.

علی مطهری «به رسمیت شناختن حق اعتراض» را گام نخست از سوی صادق لاریجانی برای پایان دادن به موضوع اعتراضات سال ۸۸ دانسته و در ادامه، گام دوم را پرداختن به «مقدمات و علل قصور یا تقصیر آن دو نفر» (موسوی و کروبی) عنوان کرده است.

میرحسین موسوی به همراه همسرش زهرا رهنورد و مهدی کروبی از ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ در حصر خانگی به‌سر می‌برند و تلاش‌ها برای پایان دادن به حصر آن‌ها تاکنون نتیجه‌ای نداشته است. محافظه‌کاران از این رهبران مخالفان به‌عنوان «سران فتنه» نام می‌برند.

مطهری نوشته است: «چه شد و چه رفتارهایی از طرف مقابل سر زد که دو شخصیت باتجربه سیاسی و علاقه‌مند به انقلاب و نظام و رهبری دچار آن قصور یا تقصیر شدند؟ اگر سهم همه اطراف فتنه سال ۸۸ مشخص و عدالت بدون هرگونه مصانعه و ملاحظه‌کاری اجرا شود، شاهد خواهید بود که آن دو محصور نیز به خطاهای خود در آن فضای هیجانی اعتراف خواهند کرد و گام بلندی برای حل این مشکل برداشته خواهد شد.»

او گفته است اگر همه در این رویدادها به‌دور از خطا ارزیابی شوند و فقط موسوی و کروبی مقصر دانسته شوند و تنها راه حل را توبه آن دو بدانند، مشکلی حل نخواهد شد.

مطهری افزوده است: «آن‌چه که روح و وجدان جامعه را قانع و آرام می‌کند اجرای عدالت درباره همه طرف‌های آن ماجراست و البته جرم این طرف‌ها متساوی نیست.»

علی مطهری در حالی از سخنان رئیس قوه قضائیه استقبال کرده که او روز دوشنبه این را هم گفته بود که «در بحث برخورد با  فتنه جای تعارف با کسی وجود ندارد». صادق لاریجانی افزوده بود: «نباید اجازه داد این مسائل در کشور تکرار شود و بعد هم با عاملین این جریان خوش‌وبش کنیم.»

Share