Share

در پی استعفای یانیس واروفکیس، وزیر دارایی یونان، اوکلیدس ساکالوتوس، معاون وزیر امور خارجه این کشور، جایگزین او شد.

اوکلیدس ساکالوتوس، وزیر دارایی جدید یونان

اوکلیدس ساکالوتوس، وزیر دارایی جدید یونان

ظهر دوشنبه ۶ ژوئیه / ۱۵ تیر یانیس واروفکیس هنگامی که وزارت دارایی را ترک می‌کرد اظهار امیدواری کرد که «اوکلید» به جای او سکان این وزارتخانه را در دست بگیرد.

بعد از ظهر دوشنبه اوکلیدس ساکالوتوس، استاد اقتصاد به عنوان وزیر دارایی جدید انتخاب شد، و باید در همین روز سوگند یاد کند.

ساعاتی پیش از آن واروفاکیس همه را با استعفای خود شگفت‌زده کرد. او دلیل کناره‌گیری خود را مخالفت گروه اروپا با حضورش در مذاکرات خواند و ابراز امیدواری کرد که نخست‌وزیر یونان با این استعفا بتواند با وام‌دهندگان به توافق برسد.

بیشتر بخوانید: وزیر دارایی یونان استعفا داد

الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان استعفای واروفاکیس را «بالقوه مفید» خواند و به همین دلیل واروفاکیس وزارت دارایی را ترک کرد.

جانشین واروفاکیس با چالش‌های پیش روی یونان به خوبی آشناست. او با درخواست سیپراس در مذاکرات گذشته با وام‌دهندگان در کنار واروفاکیس نقش هماهنگ‌کننده را داشت. ساکالوتوس نسبت به وزیر دارایی پیشین چهره‌ای خوددارتر دارد. انتصاب او به‌عنوان امتیازی به گروه یورو ارزیابی می‌شود.

به نظر می‌رسد اوکلیدس ساکالوتوس ۵۵ ساله با اروپا رابطه نزدیک‌تری دارد. او در روتردام هلند متولد شده و در اکسفورد تحصیل کرده است. همسر او اسکاتلندی است.

Share