ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

مرگ ۱۷۰ حيوان در منطقه حفاظت‌شده «هفتاد قله» ايران

دست‌کم ۱۷۰ حيوان در منطقه حفاظت‌شده «هفتاد قله» استان مرکزی بر اثر بيماری طاعون حيوانی جان خود را از دست داده‌اند.

دست‌کم ۱۷۰ حيوان در منطقه حفاظت‌شده «هفتاد قله» استان مرکزی بر اثر بيماری طاعون حيوانی جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، کارشناسان نسبت به شيوع اين بيماری خطرناک در مناطق مختلف هشدار داده‌اند.

«کمبود داروی واکسيناسيون دام‌های اهلی و باز بودن محل‌های تماس با حيات وحش» از جمله دلايل گسترش اين بيماری کشنده است.

مهدی زنديه‎‏وکيلی، جانشين مديريت بحران استان مرکزی نيز گفته برای جلوگيری از سرايت بيماری طاعون حيوانی به دام‎های اهلی، «تردد گله‌های گوسفند تا شعاع ۱۰ کيلومتری در منطقه "هفتاد قُله" ممنوع شده است.»

نخستين مورد از اين بيماری در منطقه «هفتاد قله» ۱۴ خردادماه امسال مشاهده شده است.

مجيد مقدم خرازيان، مديرکل دفترحيات وحش و تنوع زيستی سازمان حفاظت محيط زيست نيز مهم‌ترين راه جلوگيری از افزايش تلفات حيوانات وحشی «هفتاد قله» را «جلوگيری ‌از ورود دام به اين منطقه، واکسيناسيون دام‌ها و دفن بهداشتی لاشه‌ها و ضدعفونی کردن آبشخورها» اعلام کرد.

بيماری طاعون حيوانی قابل سرايت از دام اهلی به حيوانات وحشی است و در مکان‌هايی مشاهده می‌شود که دام اهلی در تماس با حيوانات وحشی هستند يا از آبشخورهای مشترک استفاده می‌کنند.

به‌گفته مديرکل دفترحيات وحش و تنوع زيستی سازمان حفاظت محيط زيست در چند سال اخير ۱۰۰۰ رأس از حيوانات وحشی مانند کل و بُز وحشی به دليل اين بيماری در مناطق کويری تلف شده‌اند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • حمید

    حقوق انسان از حقوق طبیعت جدا ناپذیر است! امید که ‌ایرانی در احیای حقوق خود برای انسان آزاد و مستقل شدن طبیعت را هم از چنگال استبداد آزاد سازد! شاد باشید. حمید