ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

داعش در حملات به کردستان سوریه از گازهای سمی استفاده کرده است

شبه‌نظامیان یگان‌های مدافع خلق(ی پ گ) گزارش داده‌اند که نیروهای داعش در حملات ۲۸ ژوئن به استان حسکه و مناطق جنوبی روستای تل براک راکت‌های شیمیایی شلیک کرده‌اند.

ناظران حقوق بشر سوریه، شنبه ۱۸ ژوئیه/ ۲۷ تیر، اعلام کردند که گروه دولت اسلامی(داعش) در حملات ماه ژوئن به منطقه کردستان سوریه، از گازهای سمی استفاده کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دو سازمان بریتانیایی مسئول تحقیق درباره حملات داعش در شمال سوریه تأیید کرده‌اند که شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی در حمله به نیروهای کرد ی پ گ و غیر نظامیان شمال سوریه و نیز پیشمرگه‌های کرد عراق در ۲۱ و ۲۲ ژوئن از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده‌اند.

همچنین، یگان‌های مدافع خلق(ی پ گ) گزارش داده‌اند که نیروهای داعش در حملات ۲۸ ژوئن به استان حسکه و مناطق جنوبی روستای تل براک راکت‌های شیمیایی شلیک کرده‌اند.

روستای تل براک، در نزدیکی شهر باستانی آکدی «نَوار»، در شمال منطقه خابور و در استان حسکه در شمال شرقی سوریه قرار دارد و ساکنان آن عمدتاً آشوری‌ و کرد هستند. این منطقه بخشی از کردستان سوریه، روژآوا محسوب می‌شود.

استان حسکه و منطقه آشوری‌نشین خابور یکی از اولین مناطق شمال سوریه است که از آغاز حملات نیروهای اسلام‌گرا چندین بار مورد حمله شبه‌نظامیان «جبهه النصره» و سپس داعش قرار گرفته است.

هنوز نوع گازهای شیمیایی به کار رفته در این راکت‌ها گزارش نشده است. گفته می‌شود این اولین بار است که داعش از این نوع سلاح در برابر شبه نظامیان ی پ گ استفاده کرده است.

۱۲ تن از نیروهای ی پ گ در معرض این گازها قرار گرفته‌اند. هیچ‌کدام از آن‌ها به دلیل مداوای به موقع کشته نشده‌اند.

نیروهای ی پ گ طی بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که طی چهار هفته گذشته ماسک‌های محافظ در برابر گازهای شیمیایی از نیروهای داعش به غنیمت گرفته‌اند و در برابر حملات شیمیایی احتمالی آتی داعش آمادگی دارند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که داعش در حمله ماه گذشته به موصل در عراق نیز از چنین سلاح‌هایی استفاده کرده است.

سازمان بریتانیایی تحقیق درباره سلا‌ح‌های مورد استفاده در درگیری‌ها و گروه «تحقیق ساهان» در گزارش جداگانه‌ای خبر داده‌اند که نیروهای داعش در حمله به پیشمرگه‌های کرد در ایست بازرسی سد موصل از راکت‌هایی استفاده کرده‌اند که حاوی مواد شیمیایی مایع بوده است.

همچنین در این گزارش آمده است که عوارض گازهای منتشر شده از این راکت‌ها حاکی از وجود مواد شیمیایی حاوی کلر در آن‌ها است.

مقامات کرد عراقی در اوایل سال جاری نیز گزارش داده بودند که گروه دولت اسلامی از گاز کلر در مقابله با پیشمرگه‌ها شمال عراق استفاده کرده است.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • hamid

    پس این خبر که داعش توسط عربستان به سلاح شیمیایی مسلح شده بود و در سوریه استفاده کرده بود درست بوده!! خود لعنت کند استبداد عربستان سعودی و هر استبداد دیگر را! شاد باشید. حمید